Pohled na Benátky. Ilustrační foto Pixabay.com
Uvolnění pásma 700 Mhz ze strany digitální terestrické televize je ve většině evropských zemí už definitivně uzavřenou kapitolou. V Itálii se však stále potýkají s důsledky, které ještě nevyřešili.
Itálie je jednou z mála zemí, kde i v říjnu 2022 stále ještě můžete sledovat televizní programy na nejstarších typech set-top-boxů a televizorů, které podporují pouze standard DVB-T1 s kódováním MPEG-2. Itálie měla už před dvěma lety přejít na kódování MPEG-4, čímž by si otevřela cestu i k postupnému přechodu na novější standard DVB-T2. Jelikož rok 2020 byl výrazně ovlivněn lockdowny, zvláště v Itálii, bylo nutné vše posunout až na podzim 2021. Ani tehdy však nedošlo k avizovanému procesu, deadline v září 2021 byl pro televizní operátory nakonec nereálný. A tak se vše posunulo na letošní měsíc září (2022). Mnoho italských programů však stále ještě vysílá v MPEG-2, včetně některých stanic veřejnoprávní instituce.
Proto se provozovatelé sdružení v asociaci Confindustria Radio Television konečně usnesli na tom, že programy ve standardu MPEG-2 definitivně vypnou ještě letos, konkrétně 20. prosince. Tento termín je tak trochu překvapivý vzhledem k tomu, že vypínat divákům signál čtyři dny před vánočními svátky je… přinejmenším odvážné. Jenže, jak jsme si už v případě Itálie ukázali, žádný termín není definitivní, a vždy je možné jej i neplánovaně posunout. Můžeme tedy s napětím sledovat, jak to dopadne tentokrát.
Ovšem italský příklad poukazuje i na několik jiných důležitých věcí. Uvolnění pásma 700 Mhz ze strany televizních operátorů totiž nebylo v žádném případě spojeno s povinným přechodem na DVB-T2. Jednotlivé země Evropy si mohly zvolit, jaký terestrický vysílací standard budou využívat. Itálie dlouho zvažovala, že zůstane u DVB-T1, pouze bude muset zvýšit kapacitu sítí tím, že překlopí vysílané programy ze staršího kódování MPEG-2 do úspornějšího kódování MPEG-4. K tomuto procesu nyní dochází.
Vysvětlení možných důvodů přinášíme v tabulce na konci článku…
Vypnout divákům signál čtyři dny před vánočními svátky je… přinejmenším odvážné. Jenže, jak jsme si už v případě Itálie ukázali, žádný termín není definitivní, a vždy je možné jej i neplánovaně posunout. Můžeme tedy s napětím sledovat, jak to dopadne tentokrát.
Itálie prozatím zůstane u standardu DVB-T, počítá však i s přechodem na DVB-T2
Dalším krokem může být samotný přechod ze standardu DVB-T1 na DVB-T2 při zachování kódování MPEG-4. V takovém případě budou moci vysílání DVB-T2 sledovat majitelé všech televizorů s podporou tohoto standardu, tedy i modelů, které se prodávaly před rokem 2019. Problémem v některých zemích totiž je, že po přechodu na DVB-T2 zvolily ještě modernější a úspornější kodek s názvem HEVC. Ten ale není zastoupen ve všech modelech televizorů s podporou DVB-T2.
Na menších trzích jako je Česká republika nebo Slovensko, nemusí být s těmito modely problém. Pokud si zdejší diváci koupili DVB-T2 televizor bez podpory kodeku HEVC, mohou sledovat televizní příjem přes set-top-box. Podle odhadů se podobná situace dotka několika tisíc českých domácností. V případě Itálie by však mohlo jít o mnohem větší problém, který by potenciálně zasáhl až několik milionů domácností. A to už je dost velký politický problém, kdy nelze občanům jen tak říci, ať si pořídí novější set-top-boxy.
Itálie patří z pohledu terestrické televize k největším trhům v Evropě s vysokou závislostí diváků na anténním příjmu. Zřejmě i proto se italská vláda rozhodla, že nebude direktivně prosazovat kodek HEVC, ale vystačí si se starším kódováním MPEG-4, aby diváci, kteří si v předchozích letech koupili televizory s DVB-T2, je nemuseli znovu měnit.
I v dalších měsících však platí, že Itálie prozatím zůstane u standardu DVB-T1, a nadále bude podporovat většinu set-top-boxů a televizorů s výjimkou těch úplně nejstarších. Kdy se Italové dočkají plošného přechodu na DVB-T2, to bude v realitě zřejmé až časem.
Doporučená analýza: Přešli by čeští operátoři na DVB-T2 dobrovolně a bez státní podpory? Evropská komise má pochybnosti o její opodstatněnosti a výši
Příjem TV programů na starších televizorech a set-top-boxech
Digitální televizní příjem na běžnou anténu DVB-T je jednotným standardem televizního příjmu v Evropě v posledních 10-14 letech. Jde o standard, který byl zaveden po vypnutí analogového způsobu šíření televizních programů. Kromě samotného standardu je však důležité i to, jaký kodek využijete.
Nejběžnější je kombinace DVB-T a kodeku MPEG-2. Díky tomu mohou diváci sledovat anténní programy na všech typech digitálních televizorů a set-top-boxů. Druhou velmi rozšířenou kombinací je DVB-T a MPEG-4. I tuto variantu podporuje velká část televizorů a set-top-boxů.
Následuje varianta DVB-T2 s využitím MPEG-4, kterou můžete přijímat na první generaci televizních přijímačů s podporou DVB-T2. Mnoho evropských zemí však upřednostnilo úspornější variantu DVB-T2 s novým kodekem HEVC. A ten je podporován pouze u nejnovějších TV přijímačů a set-top-boxů. Toto řešení vyžaduje výměnu přijímačů v domácnostech.
Itálie se rozhodla pro pomalý a velmi postupný přechod na nové vysílací standardy, a i v říjnu 2022 stále ještě v omezené míře vysílá v kombinaci DVB-T/MPEG-2. Tamní vláda totiž nechtěla nutit obyvatele k rychlé výmeně přijímačů. Standard DVB-T v kombinaci s MPEG-2 nebo MPEG-4 zůstal zachován i v Maďarsku, na Slovensku, ve Švédsku, a v některých dalších evropských zemích.