Uvolnění geoblokace internetových televizních služeb na území Evropské unie platí už čtyři roky. Tímto způsobem se výrazně zjednodušuje i přeshraniční příjem populárních televizních stanic. I přesto se najdou výjimky z tohoto pravidla.
Jsou to přesně čtyři roky, co se v rámci Evropské unie přestala uplatňovat pravidla pro geoblokaci legitimních služeb placené televize přes internet. Výsledkem je, že když si placenou televizi přes internet pustíte v zahraničí, operátor vás už nebude blokovat. České placené programy tak můžete sledovat naprosto kdekoliv v rámci Evropské unie, pokud máte k dispozici dostatečné internetové připojení. Stejně tak to platí o placené televizi z jiných členských zemí EU.
Tímto způsobem se výrazně zjednodušuje i přeshraniční příjem stanic. Pokud máte například zájem o slovenské televize, není nic jednoduššího než najít online operátora ze Slovenska a tamní stanice si legálně „koupit“ přímo u něj. To samé platí o německých nebo polských poskytovatelech placené TV.
I přesto se najdou výjimky z tohoto pravidla. Platí to zejména o velkých globálních platformách, které poskytují sportovní přenosy nebo jiný typ exkluzivního obsahu. Například zavedený globální operátor DAZN si velmi přísně hlídá, kde všude jeho službu využijete, a kterou konkrétní verzi si platíte. Pokud máte například předplatné produktu v Itálii, je i podle podmínek nutné, abyste tuto službu využívali přímo tam. V jiné zemi by vám DAZN mohl nabídnout místní verzi, aby tak chránil teritoriální dostupnost sportovních práv. Podobnou politiku uplatňuje i placená televize SKY v různých zemích.
V obou případech však jde spíše o vzácné výjimky, jelikož tyto televizní služby jsou řízeny z Velké Británie, a ta už neuplatňuje pravidla EU v tomto směru. Brexit se tak postaral o horší dostupnost televizních služeb pro klienty z Velké Británie. Znemožnil jim totiž legální sledování placených TV programů z jiných evropských zemí. Týká se to nejen občanů Británie žijících v některé ze zemí EU, ale především občanů evropských zemí, kteří žijí na území Spojeného království.
Zavedený globální operátor DAZN si velmi přísně hlídá, kde všude jeho službu využijete, a kterou konkrétní verzi si platíte. V určitých zemích vám nabídne striktně jen lokální verzi bez ohledu na to, kde jste si službu původně objednali.
Brexit výrazně komplikuje sledování evropských televizí na ostrovech
Ve Velké Británii žijí miliony lidí včetně Čechů a Slováků, kteří si legálně platí televizní programy z jiných států. Například česká i slovenská komunita mohla na tomto území bez problémů sledovat nabídku českých a slovenskych programů přes satelit a přes internet. Jednou z největších skupin však tvoří Poláci, kteří si pro příjem v Británii platili odhadem až 1 milion předplatných, díky čemuž výrazně pomáhali pay-tv platformám ve své domovské zemi. V tomto směru se Brexit ukázal jako velmi zásadní komplikace nejen pro vysílací společnosti, ale především pro samotné diváky.
Vzhledem k výše uvedenému lze zrušení geoblokace v jiných zemích EU vnímat jako velmi prospěšný a doslova revoluční krok. Geoblokace se sice i nadále uplatňuje u satelitních operátorů, ovšem ti už provozují i své online platformy s identickou, někdy i širší programovou nabídkou. A tyto programy lze online cestou sledovat kdekoliv v rámci EU. Pokud to tedy zjednodušíme, internetovou televizi si můžete zcela legálně “přestěhovat” do jiné evropské země, satelitní kartu však ne. Na tomto pravidlu se v nejbližších letech už patrně nic nezmění. Vzhledem k výraznému rozmachu internetové televize to ale příliš nevadí.
Zrušení geoblokace přináší divákům možnost sledovat libovolný obsah kdekoliv v EU. To ovšem neznamená, že by se objednávkový proces zjednodušil. Čeští a slovenští operátoři sice v tomto směru uplatňují poměrně prozakaznický přístup, ovšem západní operátoři i nadále uplatňují poměrně tvrdé prověřování každého klienta.
Je potřeba si uvědomit, že samotní operátoři jsou pod velkým tlakem televizí, jejichž kanály přenášejí. A samotné televize musí čelit tlaku distributorů obsahu.
Většina operátorů požaduje důkaz o pobytu v zemi, kde primárně působí
Pochopitelně, je na konkrétním operátorovi, zda vám bude ochoten službu prodat. Je potřeba si uvědomit, že samotní operátoři jsou pod velkým tlakem televizí, jejichž kanály přenášejí. A samotné televize musí čelit tlaku distributorů obsahu. Nelze tedy čekat, že by operátoři dobrovolně prodávali své produkty přímo klientům ze zahraničí.
I kdybyste tedy měli zájem sledovat placené německé programy v České republice, nevyhnete se nutnosti prokázat kontaktní adresu a bankovní účet na území Německa. Ty samé údaje může po vás požadovat i slovenský operátor, pokud máte zájem o slovenské programy. V jistém smyslu se tedy změnilo pouze to, že už jednou aktivní televizní službu můžete sledovat na celém území Evropské unie a nikoliv pouze v tom státě, pro který je určena.
Na druhou stranu, ne všichni operátoři požadují po divácích důkaz adresy nebo bankovního konta. Některé online televizní služby fungují na předplaceném principu a jediné co po vás chtějí, je abyste jim za jejich služby předem zaplatili. Počítejte ale s tím, že ve všech případech můžete být vyzváni k ověření totožnosti nebo adresy. Vyplývá to z podmínek použití právě u všech operátorů.
Související článek: Televizní trh se definitivně přizpůsobil Brexitu. Trvalo mu to dva roky
Archivní analýza: IPTV službu si můžete vzít na dovolenou, satelitní kartu zatím ne