Výrazné změny v České televizi: skončí kanál ČT3, omezení se dotkne i sportu
K plánovaným opatřením se podrobně vyjádřil generální ředitel České televize Petr Dvořák. Důvodem tak obsáhlých škrtů je podle něj klesající hodnota koncesionářského poplatku, který se naposledy zvyšoval v roce 2008.
Vedení České televize představilo na tiskové konferenci tzv. strategii udržitelnosti veřejné služby na roky 2023 a 2024. Podle tiskové zprávy jde o sérii opatření, která se dotknou chodu televize, jejího programu, původní tvorby či investic. Přeloženo do běžného jazyka, Česká televize není v optimální kondici, a je nucena v příštích dvou letech škrtat ve výdajích až do výše 910 milionů korun. V praxi to znamená, že od roku 2023 bude zastaveno vysílání programu ČT3 pro seniory, a dojde i k výrazným úsporám na straně sportovního vysílání, což se projeví na programu ČT sport. Šetření se však dotkne prakticky všech okruhů včetně dětského vysílání nebo původních seriálů a investic do filmové tvorby.Dnes představená strategie #re_vize_2024 zahrnuje například snížení počtu pracovních míst, zastavení velkých investic nebo navýšení výnosů z obchodní činnosti. Vedle omezení v oblasti sportovního vysílání nebo dočasného snížení koprodukčních vkladů do českých filmů počítá také s ukončením vysílání nejmladšího kanálu České televize ČT3 nebo zpomalením výroby nových pořadů.
K plánovaným opatřením se podrobně vyjádřil generální ředitel České televize Petr Dvořák. Důvodem tak obsáhlých škrtů je podle něj klesající hodnota koncesionářského poplatku, který se naposledy zvyšoval v roce 2008.
„České televizi se v poslední dekádě dařilo navzdory klesající reálné hodnotě televizního poplatku významně rozšiřovat služby poskytované divákům. A to zejména díky tlaku na vnitřní úspory a efektivitu ve všech oblastech. Celých deset let jsme rovněž upozorňovali na to, že takovýto trend není dlouhodobě udržitelný a že přijde okamžik, kdy bez navýšení financování nebude nadále možné stávající rozsah veřejné služby zachovat,“ říká Petr Dvořák.
Od roku 2023 bude zastaveno vysílání programu ČT3 pro seniory, a dojde i k výrazným úsporám na straně sportovního vysílání, což se projeví na programu ČT sport. Šetření se však dotkne prakticky všech okruhů včetně dětského vysílání nebo původních seriálů a investic do filmové tvorby.
Podle jeho slov i nedávno provedená nezávislá analýza nákladů ČT ukázala, že vnitřní úspory již nemohou kompenzovat nárůst cen, ke kterému dochází. Reálná hodnota koncesionářského poplatku klesla za posledních čtrnáct let o 36 procent. A právě to je podle pana Dvořáka důvod k nynějším opatřením.
„Aktuální strategie udržitelnosti veřejné služby počítá se změnami ve většině oblastí činnosti České televize. Součástí těchto opatření jsou i náročné změny a škrty, které se nám rozhodně nebudou realizovat snadno. Zásadní je pro nás ale zachovat status České televize jako poskytovatele relevantní veřejné služby pro všechny skupiny diváků a jako instituce, která přispívá ke kulturnímu rozvoji a podpoře vzdělanosti,“ vysvětluje generální ředitel ČT.
Výše televizních poplatků je od roku 2008 stanovena na 135 korun měsíčně pro každou domácnost vlastnící televizor.
„Přestože budeme nuceni omezit vlastní českou tvorbu, nadále budeme usilovat o to, aby pořady ČT přinášely vysokou obsahovou i tvůrčí hodnotu. Česká televize dosahuje nadprůměrných čísel divácké spokojenosti, za posledních deset let se dokonce stala šestkrát nejsledovanější televizní skupinou v zemi, zatímco dříve takové pozice nedosáhla ani jednou. Díky těmto zkušenostem dokážeme i v dalších letech divákům nabízet pořady, které pro ně budou relevantní. Pouze jich bude méně,“ uzavírá Petr Dvořák.
Podrobnosti k jednotlivým úsporným opatřením si můžete přečíst v tiskové zprávě. Další informace přineseme průběžně i zde na webu TVKOMPAS.cz, kde se v nejbližších týdnech pustíme i do vlastních analýz.
„Aktuální strategie udržitelnosti veřejné služby počítá se změnami ve většině oblastí činnosti České televize. Součástí těchto opatření jsou i náročné změny a škrty, které se nám rozhodně nebudou realizovat snadno,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel ČT.