O2 TV opouští koncept hybridních boxů, soustředí se výhradně na IPTV a OTT
Operátor placené televizní služby O2 TV po přechodu na novou platformu už nepočítá s možností hybridního příjmu televizních programů přes anténu a internet. V novém rozhraní se soustředí výhradně na distribuci televizních programů přes internet. Zástupci O2 to uvedli na dnešním setkání s novináři.
„Hybridní příjem jsme vnímali jako příležitost přiblížit divákům i jiný způsob sledování televize než přes anténu. Proto jsme na některých našich set-top-boxech umožňovaly vedle internetového příjmu i sledování programů v DVB-T2,“ vysvětlil Josef Dočkal, ředitel pro produkt a inovace O2 TV.
Hybridní příjem pomohl rovněž tam, kde mohli mít diváci s internetovým příjmem občas problémy. Nyní se však kapacita sítí výrazně zlepšila, a operátor už spoléhá výhradně na distribuci svých programů v režimu IPTV a prostřednictvím OTT aplikací na různých zařízeních.
Další informace: O2 TV mění technologii, klienty čeká aktualizace set-top-boxů
O2 TV byla jedinou pay-tv platformou na českém trhu umožňující hybridní příjem. Tento koncept se nakonec rozhodla opustit, mimo jiné i proto, že penetrace hybridních set top boxů byla u klientů velmi nízká.
Problémem u hybridního příjmu byl rovněž fakt, že operátor nedokázal garantovat divákům kvalitu signálu přes anténu. I nadále tak musel veškeré programy rovněž šířit přímo ve své síti. Proto nakonec padlo rozhodnutí, že set-top-boxy O2 TV budou podporovat výhradně jen sledování programů ve vlastní platformě.
Hybridní příjem televizních programů je velmi populární zejména v Severní Americe, kde většina komerčních televizí vysílá v režimu OTA, tedy zadarmo vzduchem. To umožňuje tamním operátorům ušetřit na nákladech za šíření těchto programů ve vlastních sítích. Někteří severoameričtí operátoři už nabízejí hybridní příjem i prostřednictvím aplikací pro chytré televizory, není tedy nutné využívat set-top-boxy.
Většina komerčních televizí vysílá zadarmo vzduchem i v České republice. Zdejší pay-tv operátoři však i tyto programy zařazují do svých programových nabídek, a platí za jejich šíření přímo televizním společnostem. Díky tomu mohou operátoři garantovat dostupnost těchto programů i v oblastech s problematickým signálem DVB-T2.
Hybridní příjem pomohl v oblastech, kde mohli mít diváci s internetovým příjmem občas problémy. Nyní se však kapacita sítí výrazně zlepšila, a operátor už spoléhá výhradně na distribuci svých programů v režimu IPTV a prostřednictvím OTT aplikací na různých zařízeních.