Portugalsko může uvolnit pásmo 700 MHz při zachování stávající platformy DVB-T. Přechod na DVB-T2 je spojen s určitými náklady jak u operátora terestrických multiplexů, tak u diváků. Nucený a rychlý přechod na DVB-T2 by mohl terestrickou platformu poškodit.
Terestrická televize pokrývá drtivou většinu portugalských domácností. Na tamním trhu neplacené anténní televize působí veřejnoprávní vysílatel RTP, veřejná parlamentní televize a dvě privátní skupiny SIC a TVI. V příštím roce 2019 se uskuteční licenční řízení na dva nové terestrické programy.
Licence na terestrické vysílání není v Portugalsku nárokovatelná. Její udělení je výsledkem dlouhého a komplikovaného procesu. Mnohem jednodušší je působit v placených platformách.
V portugalském DVB-T je místo i pro nové televize
Vysílání na běžnou anténu je v Portugalsku přísně regulované. Způsob regulace by se dal přirovnat k licenčnímu systému, který se v České republice uplatňoval v dobách analogové televize. Licence na terestrické vysílání není nárokovatelná. Její udělení je výsledkem dlouhého a komplikovaného procesu. Mnohem jednodušší je zahájení vysílání a následné působení v placených platformách.
Právě regulace je jedním z důvodů, proč se Portugalsko rozhodlo nepřecházet na DVB-T2. Místa v terestrických multiplexech je dostatek i pro případné nové hráče. Nucený přechod by mohl vést k poklesu zájmu o terestrickou platformu. To by poškodilo účastníky trhu anténní TV, kteří jsou – podobně jako v České republice – nuceni platit poměrně vysoké částky za šíření svého signálu terestrickou cestou.
Potřebné frekvence z pásma 700 MHz dokáže Portugalsko uvolnit i bez nutnosti vypnutí dosavadního vysílacího standardu DVB-T.
Přechod na DVB-T2 v dalších zemích
- Itálie se rozhodla plošně nepřecházet na DVB-T2. Zůstane u DVB-T podobně jako Švédsko
- Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
- Francie nechce uspěchat přechod na DVB-T2, celý proces může trvat až 6 let
- Slovensko nespěchá s přechodem na DVB-T2. Standard DVB-T ponechá minimálně do konce roku 2022