Potřebné frekvence z pásma 700 MHz dokáže Slovensko uvolnit i bez nutnosti vypnutí původních multiplexů v DVB-T. Zajímavé je i to, že náklady přechodu ponesou sami operátoři terestrických multiplexů. Ministerstvo dopravy ve svém návrhu nepočítá s finančními kompenzacemi pro tyto společnosti.
Do plošného přechodu však stát operátory nijak zvlášť nenutí. Ministerstvo přímo v návrhu konstatuje, že přechod na DVB-T2 není podmínkou uvolnění frekvencí 700 MHz. Tempo přechodu se bude odvíjet od vybavenosti domácností novými typy přijímačů.
Dokument: Plán využívania frekvenčného pásma 470 – 790 MHz v SR (pdf, 513 kB)
Slovensko se obejde bez dlouhodobých přechodových sítí
Situace v České republice a na Slovensku je srovnatelná jen částečně. Slováci mají rovněž 4 celoplošné multiplexy, ovšem jeden z nich (multiplex 4) obsahuje i placené zakódované programy. Veřejnoprávní multiplex 3 a pay-tv multiplex 4 může až na výjimky fungovat i bez pásma 700 MHz. Proces uvolňování tohoto pásma se nejvýrazněji dotkne pouze prvních dvou multiplexů.
Ministerstvo dopravy v dokumentu uvádí, že část frekvencí z pásma 700 MHz lze nahradit některými nevyužívanými frekvencemi pod pásmem 700 MHz. To však umožní vytvořit jen dvě skutečně celoplošné sítě. Další dva multiplexy budou mít v takovém případě nižší pokrytí než doposud.
Státní úředníci tak došli k závěru, že podmínkou pro zachování rozsahu terestrické televize je alespoň částečný přechod z DVB-T na DVB-T2. Ministerstvo zatím nijak nekonkretizuje budoucí podobu celoplošných terestrických multiplexů. Z předloženého dokumentu ovšem vyplývá, že minimálně jeden multiplex by měl být zachován v původním standardu DVB-T.
Slovenské Ministerstvo dopravy, které řeší problematiku telekomunikací navrhuje, aby se definitivní přechod na DVB-T2 na Slovensku odehrál nejdříve po 30. červnu 2022. Důvodem je, aby obyvatelé měli dostatek času pro vybavení domácností vhodnými TV přijímači.
Zachování DVB-T až do konce roku 2022? Na Slovensku to jde
Na Slovensku je pouze jeden poskytovatel celoplošných terestrických multiplexů – společnost Towercom. Primárně ona tedy určí pokrytí a složení těchto sítí v následujících letech. Stát v otázce přechodu navrhuje nepospíchat – důležitá je vybavenost domácností přijímači s podporou DVB-T2/HEVC.
Slovenské Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací navrhuje, aby se definitivní přechod na DVB-T2 na Slovensku odehrál nejdříve po 30. červnu 2022. Důvodem je, aby obyvatelé měli dostatek času pro vybavení domácností vhodnými TV přijímači.
Ještě před definitivním vypnutím DVB-T se počítá s průzkumem vybavenosti a tedy i připravenosti domácností.
Zajímavé v tomto kontextu je, že stát prozatím nepočítá s přechodovými sítěmi DVB-T2. Díky přirozené obměně přijímačů tyto sítě v podstatě nejsou potřeba. Přechod na DVB-T2 bude provázet státem řízená informační kampaň. Ministerstvo v dokumentaci navrhuje i certifikaci vhodných přijímačů.
Dalším aspektům přechodu na Slovensku i v jiných zemích DVB-T2 se budeme věnovat v následujících textech.
Potřebné frekvence z pásma 700 MHz dokáže Slovensko uvolnit i bez nutnosti vypnutí původních multiplexů v DVB-T.
Přechod na DVB-T2 v dalších zemích
- Itálie se rozhodla plošně nepřecházet na DVB-T2. Zůstane u DVB-T podobně jako Švédsko
- Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
- Francie nechce uspěchat přechod na DVB-T2, celý proces může trvat až 6 let