Russia Today, satelit, cenzura aneb úvaha o důležitosti satelitního příjmu
Nucené vypnutí satelitní distribuce ruského provládního kanálu Russia Today ukazuje na důležitost lineárního šíření a na to, že satelitní příjem televize rozhodně není jen okrajovou záležitostí.
Pro svůj dnešní názorový text jsem si vybral poněkud netradiční téma. Ruská globální (a provládní) publicistická televize Russia Today dnes známá spíše pod zkratkou RT, má obrovské problémy se šířením své nově spuštěné německé verze RT auf Deutsch. Tato televize ještě nevysílá ani měsíc, a už bylo její šíření úředně zastaveno na dvou orbitálních pozicích. Nejprve musela nedobrovolně vyklidit pole na 9E, nyní došlo na zastavení vysílání i na pozici 16E. Aktualizace: Vysílání na pozici 16E bylo o dva dni později obnoveno.Program si nyní mohou „naladit“ výhradně jen diváci využívající ruský satelit na pozici 14W, případně ještě přes internet. Na těchto místech si však vysílání otevře jen minimum diváků ze západu.
Ruská strana moc dobře ví, proč vysílá a chce vysílat přes satelit. Snaha o cenzuru tohoto vysílání z formálně právních důvodů je však nepochopitelná vzhledem k tomu, že RT už vysílá v několika jazykových verzích, a většina z nich se v Evropě bez problémů šíří právě přes satelit. Na hlavní evropské pozici 19,2 st. východně můžete bez problémů sledovat anglickou, francouzskou nebo španělskou mutaci RT. Na pozici 13 východně je k dispozici dokumentární kanál RT a rovněž anglická mutace.
Rovněž v Americe vysílá tamní pobočka RT USA u kabelových a satelitních operátorů. Sice bez výraznějšího zájmu publika, ale vysílá. Problém nastává pouze u německé a britské verze. Právě tyto mutace se úřady snaží z různých důvodů zastavit.
Doporučená analýza z archivu: 30 let Eurosportu. Kanál, který výrazně zpopularizoval satelitní příjem
Satelit je stále ještě klíčovou přijímovou platformou pro stovky milionů lidí
V dnešním článku však nechci spekulovat o důvodech k cenzuře, jakkoli je mnozí mohou vnímat jako oprávněné. Spíše bych se rád pozastavil nad aktivní snahou úřadu cenzurovat vysílání na platformě, která je dle mnohých „pokrokářů“ již překonaná.
Mnozí pozorovatelé vám dnes řeknou, že satelitní lineární televize ztrácí dech, nebo dokonce, že je ve světle internetových platforem již „překonaná“.. Že jsme se konečně a definitivně překlopili do éry online videoplatforem s obsahem na vyžádání. Jak se ale ukazuje na příkladu RT, toto vnímání může být daleko od pravdy.
Lineární satelitní televize je dnes ještě stále klíčovým zdrojem obsahu a informací pro desítky až stovky milionů evropských domácností. Skutečně značná část diváků starších 30 let sleduje televizi tímto způsobem. A pro vysílatele je velmi důležité, aby se skrz satelitní příjem dostaly právě k této skupině lidí, která je dlouhodobě zvyklá sledovat televizní programy „tradičním způsobem“.
Jinými slovy, dění kolem RT auf Deutsch svým způsobem demonstruje ohromnou důležitost satelitní televize jako vysílací platformy, jejíž prostřednictvím můžete oslovit rozhodující část obyvatelstva v západních zemích, zejména v Německu. Rakousku, Švýcarsku a v Británii, ale třeba i ve Francii, a zčásti ve Spanělsku nebo v zemích Beneluxu. Z nám blízkých zemí nesmíme opomenout Slovensko, a z dalších důležitých trhů východní Evropy je satelit klíčovou platformou i v Maďarsku nebo v Rumunsku.
Výše uvedené dokazuje, že satelitní příjem má dobré časy stále ještě před sebou. Pokud by vás někdo přesvědčoval o tom, že lineární televize je „mrtvá“, zkuste mu připomenout dění kolem RT. A zeptat se ho, proč by někdo měl potíral problematické programy na satelitní platformě, pokud by tato platforma byla překonaná nebo neperspektivní.
Prostřednictvím satelitního příjmu můžete oslovit rozhodující část obyvatelstva v západních zemích, zejména v Německu. Rakousku, Švýcarsku a v Británii, ale třeba i ve Francii, a zčásti ve Spanělsku nebo v zemích Beneluxu.