Valonský region zvažuje vypnutí terestrické televize i FM rádia do pěti let
Do pěti let by mohlo dojít k vypnutí DVB-T multiplexů ve Valonském regionu a rovněž k vypnutí nebo alespoň výraznému omezení analogového rozhlasového FM pásma. V případě televizního vysílání se Valonsko inspiruje příkladem Švýcarska, které úplně vypnulo televizní vysílání přes anténu.
Vypnutí DVB-T však nutně neznamená úplný konec terestrické platformy. Tento krok by nejprve učinila jen veřejnoprávní instituce RTBF, ovšem reálně by zemské vysílání pokračovalo i nadále. Provoz platformy by zřejmě pokračoval výhradně v režimu placení televizní služby.
Pod určitým tlakem se může ocitnout FM rádio, které je už dnes v mnoha zemích nahrazováno poslechem rádia přes jiné platformy. Švýcarsko například směřuje k úplnému vypnutí FM pásma od roku 2025. Norsko před dvěma lety vypnulo celoplošné FM sítě a ponechalo v provozu jen regionální rozhlasové stanice v tomto pásmu.
Česká republika měla vypnout FM pásmo na konci roku 2025, ovšem loni bylo toto rozhodnutí revidováno. Momentálně platí, že FM pásmo může fungovat neomezeně i nadále, a rozhlasové stanice, které získaly v předchozích 10 letech transformační licence, mohou na jejich základě vysílat bez nutnosti nové veřejné soutěže nebo přelicencování.
Vysílání prostřednictvím platforem DVB-T nebo DVB-T2 bude technicky možné i v dalších letech bez ohledu na to, jak dopadne Světová radiokomunikační konference v roce 2023. Na konferenci by se mělo rozhodovat o uvolnění dalšího pásma, které momentálně využívá terestrická televize. K uvolnění této sady frekvencí by ale nedošlo dřív než v roce 2030.
V poslední době se objevily úvahy o možném omezení nebo úplném vypnutí terestrické sítě DVB-T v Belgii ve Valonském regionu. Belgie je jedna ze zemí, která se rozhodla plošně nepřecházet na platformu DVB-T2 a ponechala v provozu původní vysílání DVB-T.