Ohlédnutí za rokem 2021: Budoucnost terestriky a DVB-T2 i větší tlak na placenou televizi
Za jednu z nejzajímavějších událostí lze považovat debatu, která se rozpoutala kolem terestrické platformy DVB-T2. Přispěly k tomu i dvě mediální konference, kde společně diskutovali odborníci, zástupci televizí i státu. Nejprve se na konferenci DIGIMEDIA 2021 poměrně otevřeně diskutovalo o tom, že terestrika může po roce 2030 přijít o další frekvence, které momentálně využívá. Vzhledem k technologickému pokroku však je namístě i otázka, zda za osm let bude tato platforma ještě pro diváky důležitá, nebo dojde k přesunu na jiné moderní platformy, například vysílání přes 5G sítě.
Zatímco tato debata proběhla zatím jen v akademické rovině, jiná debata týkající se DVB-T2 byla mnohem přínosnější. Tak především, problémy s příjem DVB-T2 už konečně nejsou tabu. Po víceleté mediální masáži ze strany některých subjektů i státu, že příjem DVB-T2 bude bezproblémový, kvalitnější a pro diváky přínosnější než DVB-T, jsme se v očekáváních konečně posunuli více k realitě.
Nynější argumentace zní, že pokud máte problém s příjmem některých programů v DVB-T2, je dobré investovat do nové antény a hlavně si ji nechat namontovat nebo zkontrolovat odborníkem.
Původně se přitom tvrdilo, že přechod na DVB-T2 bude pro diváky obnášet jenom nákup nového přijímače nebo set-top-boxu. A pokud mu příjem televize fungoval doposud, měl by mu s původní anténou vydržet i nadále. Tato představa byla v mnoha případech mylná.
Pro podrobnější informace k této problematice vám doporučujeme naše dva archivní texty:
- Problémy s příjmem DVB-T2 přiznávají odborníci i operátoři. V Pardubicích hledali řešení
- Problematický příjem DVB-T2 už není tabu. Škoda, že se o tom nemluvilo dřív
Tlak na placenou televizi ze strany komerčních televizí
Přehled zakončíme událostí, která bude mít zcela jistě přesah i do roku 2022. Právě skončený rok se totiž vyznačoval i postupným „přeskupováním sil“ na trhu placené a neplacené televize. Volně dostupné komerční televize vyvíjely tlak na poskytovatele placených TV služeb s cílem získat další příjmy ze šíření svých programů. Nejaktivnější je v tomto směru televize Prima, která kromě vyšších poplatků požaduje i zpoplatnění možnosti přetáčení už jednou odvysílaného obsahu s cílem zamezit divákům přeskakování reklam.
Tento tlak přitom přichází v době, kdy komerční televize stále vynakládají stovky milionů korun na to, aby své vysílání dostaly k divákům na anténě zdarma, a v nekódované podobě. Od operátorů placené televize však požadují stále vyšší poplatky za to, že tyto volně dostupné programy mohou přenášet ke svým divákům – za poplatek.
Tento tlak je na jednu stranu legitimní, jelikož komerční televize v důsledku přetáčení reklam skutečně přichází o část příjmů z reklamy. Ovšem právě proto vybírají od pay-tv operátorů poplatky. A právě proto se už v minulosti tyto poplatky několikrát zvyšovaly, aby kompenzovaly televizím možné ztráty z reklamy.
Obě strany by mohly dospět ke kompromisnímu řešení právě v průběhu letošního roku 2022.
První část přehledu – ohlédnutí za rokem 2021: Nové kanály Novy a Primy, důraz na prémiový sport