Slovenská veřejnoprávní televize před Vánoci změní kódování. Někteří diváci přijdou o programy
Terestrická platforma má na Slovensku poměrně nízký podíl jen kolem 10-20 procent. Můžeme se však domnívat, že ji sledují zejména starší občané, klidně i na starších televizorech s prvními typy DVB-T set-top-boxů. A pro tyto diváky může být vypnutí programů RTVS v kódování MPEG-2 velmi nepříjemným překvapením.
Slovenská veřejnoprávní instituce RTVS si pro nejbližší dva týdny naplánovala významnou technologickou změnu. Dne 13. prosince ukončí šíření svých programů v rámci původní platformy DVB-T a v starším kompresním standardu MPEG-2, který je dostupný i na digitálních TV set-top-boxech starších generací. Místo toho bude své programy šířit už jen v modernějším kodeku MPEG-4/AVC, díky čemuž bude mít prostor pro zařazení chystaného sportovního programu.Jakkoliv je vypnutí staršího kódovacího standardu MPEG-2 logickým krokem, není jasné, proč vedení RTVS zvolilo zrovna datum 13. prosinec 2021. Měnit dlouholeté parametry terestrického vysílání před Vánoci, navíc v době, kdy jsou obyvatelé v nuceném lockdownu, je přinejmenším velmi diskutabilní.
Chápu, že Slovenská televize chce spustit nový sportovní program, jehož start plánuje na 20. prosince. K tomu potřebuje i programovou kapacitu, kterou získá přechodem na modernější kódování. Co však nedokážu pochopit je fakt, proč někdo vůbec naplánoval start sportovního kanálu těsně před Vánoci. Vždyť RTVS nyní provozuje tři samostatné vysílací programy, kde dává významný prostor i sportu. Přece by neměl být problém vyčkat se spuštěním sportovního kanálu až po novém roce. Nebo jej do terestrické platformy zařadit až dodatečně v průběhu ledna.
Některé kroky vedení RTVS jsou však – jemně řečeno – nepochopitelné. Vypnutí programů v kodeku MPEG-2 před Vánoci v době vrcholící pandemie Covid-19 je jedním z takových kroků. Navíc v situaci, kdy by vše šlo ještě posunout, například s odkazem na pandemická opatření.
Zajímalo by mě, zda má vůbec vedení RTVS k dispozici průzkum, kolika domácností se tato změna vlastně dotkne. Terestrická platforma má na Slovensku poměrně nízký podíl jen kolem 10-20 procent. Můžeme se však domnívat, že ji sledují zejména starší občané, klidně i na starších televizorech s prvními typy DVB-T set-top-boxů. A pro tyto diváky může být vypnutí programů RTVS v kódování MPEG-2 velmi nepříjemným překvapením.
O nevhodnosti podobného kroku v tomto období svědčí i fakt, že komerční televize JOJ už ujistila své diváky na anténě, že programy své programy ve standardu DVB-T/MPEG-2 zachová i nadále.
Mimochodem, pokud se divíte tomu, že na Slovensku se ještě i v prosinci 2021 vysílá ve standardu DVB-T, nejste sami. Na tomto příkladu se ukazuje, že vypnutí platformy DVB-T, tak jako jej nařídila například Česká republika, nebylo úplně nutné pro uvolnění frekvenčního pásma 700 MHz. Platforma DVB-T pokračuje v několika evropských zemích i v roce 2022, a Slovensko je jednou z nich.
Přechod do kódování MPEG-4 zatím neznamená, že by slovenská RTVS přecházela i na DVB-T2. K tomu časem určitě dojde, ovšem prozatím se bude i nadále vysílat v DVB-T. Jedinou změnou tedy je, že programy RTVS už nebudou fungovat na nejstarších typech set-top-boxů, které si diváci pořizovali v posledních 10-15 letech.
Terestrická platforma má na Slovensku poměrně nízký podíl jen kolem 10-20 procent. Můžeme se však domnívat, že ji sledují zejména starší občané, klidně i na starších televizorech s prvními typy DVB-T set-top-boxů. A pro tyto diváky může být vypnutí programů RTVS v kódování MPEG-2 velmi nepříjemným překvapením.