Markíza končí s teletextem. Potřebuje přesunout diváky ke komerčně lukrativnější službě
Teletext neposkytuje možnosti pro umístění bannerové reklamy, a už vůbec neumožňuje programatickou nebo personalizovanou reklamu. A právě v tom osobně vidím největší důvod, proč se Markíza od teletextu odklání.
Slovenská televize Markíza minulý týden oznámila, že od 1. ledna 2022 ukončí poskytování teletextu. Přesněji, ukončí provoz všech teletextových rubrik s výjimkou skrytých titulků. Svým divákům a příznivcům teletextu doporučuje přechod na platformu HbbTV, tedy online televizní portál, který lze prohlížet s využitím dálkového ovladače. Má to však háček. Zatímco k prohlížení teletextu nepotřebujete televizi připojenou k internetu, platformu HbbTV spustíte jen přes internet.Těch háčků by se ovšem našlo víc. Především je potřeba zdůraznit, že možnosti teletextu jsou omezené. Televize nemá možnost přesně změřit jeho využití, a děje se tak jen prostřednictvím děníčkových průzkumů. Další negativum pro samotnou televizní společnost je v tom, že teletext neposkytuje možnosti pro umístění bannerové reklamy, a už vůbec neumožňuje programatickou nebo personalizovanou reklamu.
A právě v tom osobně vidím největší důvod, proč se Markíza od teletextu odklání. Není to tím, že by byl nějak extrémně nákladný – velkou část redakčního obsahu už Markíza několik let sdílí s veřejnoprávní televizí. O náklady tedy nejde. O možný zisk z obsahu ano.
Teletext je v dnešní době zajímavou platformou mimo jiné proto, že vás neotravuje všudepřítomná reklama. Ano, jsou i tam bannery a poutače, ovšem ve velmi rozumné míře. Pokud jste zkušený uživatel teletextu, zjistíte, že požadované informace lze v něm nalézt rychleji než na mobilu. Stačí zmáčknout tři konkrétní číslice na dálkovém ovladači.
Rovněž přes teletext lze po zhlédnutí pěti až šesti stran ve zpravodajské rubrice získat základní přehled bez reklam a rušivých bulvárních elementů, které jsou standardem na zpravodajských portálech nebo v HbbTV u komerčních televizí.
Osobně chápu rozhodnutí komerčních televizí neposkytovat dále teletextové služby, a směřovat diváky na HbbTV platformu, kde mohou každého sledujícího výhodně „zpeněžit“. Zároveň však doufám, že teletext přetrvá alespoň jako veřejná služba, kterou budou i nadále poskytovat veřejnoprávní televize. V takovém případě může mít teletext coby platforma před sebou ještě dlouhou budoucnost.
A jak se staví k teletextu jinde v Evropě?
- BBC měla zrušit teletext, vedení v poslední chvíli couvlo
- BBC zachová teletextové služby i v roce 2021. Pouze přes HbbTV
- Teletext jako veřejnoprávní služba?
Osobně chápu rozhodnutí komerčních televizí neposkytovat dále teletextové služby, a směřovat diváky na HbbTV platformu, kde mohou každého sledujícího výhodně „zpeněžit“. Zároveň však doufám, že teletext přetrvá alespoň jako veřejná služba, kterou budou i nadále poskytovat veřejnoprávní televize.