ČTÚ zjistil pokles satelitního příjmu v ČR. Údaje však nesedí s realitou
Na první pohled to vypadá jako hra s čísly. Český telekomunikační úřad vidí výrazný pokles počtu účastníků satelitní platformy. To by znamenalo, že se Češi v průběhu posledních čtyř let zbavili až 600 tisíc satelitních antén. Realita je přitom jiná a není ji možné ověřit způsobem, který zvolil ČTÚ.
Úřad přimárně vychází z počtu aktivních satelitních karet v domácnostech, které přijímají placenou satelitní televizi. Zdrojem je Elektronický sběr dat, které úřadu dodávají jednotliví operátoři. Tento sběr však obsahuje data pouze o platících domácnostech, a nikoliv o těch, kdo prostřednictvím satelitu přijímají například jen volné vysílání.
Výrazné statistické zkreslení nastává v tom, že před několika lety šlo přes satelit sledovat i české programy bez měsíčních poplatků prostřednictvím aktivních dekódovacích karet, které se tehdy evidovaly v Elektronickém sběru dat. Díky tomu bylo možné poměrně spolehlivě odvodit skutečný počet domácností, které využívaly satelitní příjem. Nyní je sice počet aktivních karet výrazně nižší, to však neznamená, že by diváci platformu opustili.
Situace se v průběhu posledních let výrazně změnila a dnes již nelze vyvozovat počet satelitních domácností jen z počtu aktivních satelitních karet. Přístupové karty se dnes využívají výhradně k placené televizi, jenomže satelit jako takový poskytuje i stovky až tisíce neplacených programů. Počet platících diváků se tedy liší od celkového počtu domácností přijímajících satelitní televizi. Jde o dvě naprosto rozdílné veličiny, které ČTÚ ve své statistice nesprávně míchá dohromady.
ČTÚ ve své analýze vychází z Elektronického sběru dat, které úřadu dodávají jednotliví operátoři. Tento sběr však obsahuje data pouze o platících domácnostech, a nikoliv o těch divácích, kdo prostřednictvím satelitu přijímají například jen volné vysílání.
600 tisíc satelitních antén šlo do šrotu. Opravdu?
Pokud bychom měli brát předmětnou statistiku úřadu vážně, museli bychom připustit, že až 600 tisíc domácností nechalo od roku 2013 demontovat a zlikvidovat své satelitní paraboly jako nepotřebné. Připusťme, že část domácností je skutečně mohla vyhodit. Nelze však předpokládat, že tak udělali všichni.
U satelitní televize totiž došlo k výrazné transformaci právě v letech 2012 a 2013. Největší operátor satelitní televize v ČR tehdy zavedl tzv. Servisní poplatek, čímž na jednu stranu podpořil rozvoj českého trhu pay-tv, jenomže na druhé straně způsobil určitý pokles satelitu jako primárního způsobu příjmu televize.
Domácnosti, které odmítly platit servisní poplatek, měly možnost přejít na volnou terestrickou televizi. Pokud jste ale jednou investovali do instalace paraboly, nemáte důvod ji sundávat. Lze tedy předpokládat, že většina domácností si ponechala satelit jako sekundární zdroj příjmu nebo jako doplněk k neplacené terestrické televizi.
Problém je, že ČTÚ nemá tyto domácnosti jak změřit, jelikož údaje o nich se už nedostávají do Elektronického sběru dat. Otázkou je, kolik z těch zhruba 600 tisíc domácností, které ČTÚ ze své statistiky odepsal, si ve skutečnosti ponechalo satelitní příjem.
Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Faktem ale je, že volný satelitní příjem je v ČR ideálním doplňkem televize na běžnou anténu. Část diváků navíc přes satelit sleduje slovenské televizní programy, zatímco ty české přijímá volně přes anténu. Ani tyto domácnosti se do statistiky ČTÚ nedostanou.
Pokud jste jednou investovali do instalace paraboly, nemáte důvod ji sundávat. Lze tedy předpokládat, že domácnosti, které měly satelit v letech 2012 a 2013 si jej ponechaly jako sekundární zdroj příjmu nebo jako doplněk k neplacené terestrické televizi.
Satelit nabízí zdarma sportovní přenosy, za které se v Česku platí
Díky satelitu můžete navíc sledovat i velmi bohatou nabídku atraktivních německých televizí, které volně vysílají to, za co se musí v České republice platit.
Až do letošního roku bylo možné na německých televizích sledovat souboje fotbalové Ligy mistrů nebo Evropské ligy UEFA které se u nás vysílaly na placené televizi. Už to byla významná motivace i pro české domácnosti, aby si ponechaly satelitní příjem. Zajímavý obsah lze na satelitu sledovat i v této sezóně.
Příkladem jsou přenosy Formule 1, které volně vysílá RTL. Nebo zápasy Ligy národů na ARD a ZDF. Tenisové grand slamy a cyklistika na německém Eurosportu. Hokejovou Ligu mistrů na Sport1 DE, případně souboje americké NFL, které jsou volně dostupné na Pro7 MAXX.
I tento výčet ukazuje, že atraktivního obsahu ve volném satelitním vysílání je stále dostatek. Proto se domnívám, že pokles satelitu jako způsobu televizního příjmu není ani zdaleka tak výrazný, jak udává ČTÚ.
Volně dostupné sportovní přenosy přes satelit, které jsou v Česku placené
- RTL: Formule 1
- ARD/ZDF: Liga národů UEFA, další významné mezinárodní sportovní akce
- Eurosport: Tenisové turnaje včetně grand-slamů. TOP cyklistika, snooker, letní a zimní sporty
- Sport1 DE: vybrané přenosy NHL, CHL, MS v hokeji, šipky
- PRO7 + PRO7 MAXX: Evropská liga UEFA, americký fotbal NFL, WWE
Poznámka: stav v průběhu sezóny 2018/2019.