Pohled na Bratislavu. Ilustrační foto Pixabay.comSlovenská zpravodajská televize připravuje v průběhu září výrazné programové a imageové změny, jejichž součástí bude nové logo a přechod na 24hodinové vysílání. Tyto změny jsou součástí oslav 20. výročí televize, které připadá na 11. září 2001. Televize ve skutečnosti zahájila vysílání 23. září téhož roku. Z důvodu teroristického útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku se však rozhodla vysílat už 11. září alespoň v omezeném dosahu kabelových rozvodů bratislavské části UPC.
Televize TA3 je poměrně kontroverzním médiem na slovenské scéně. V době jejího startu byla považována za velmi seriózní a relativně férovou zpravodajskou televizi, k čemuž přispěla i tehdejší doba. Slovensko bylo tehdy jen tři roky po vytlačení vlády Vladimíra Mečiara, což se považovalo za konec politického proudu „mečiarismu“. Ovšem, sama TA3 měla od počátku své vlastní problémy s nestranností. Přitěžoval jí zejména fakt, že ji zakládal Martin Lengyel, který byl ještě krátce předtím mluvčím premiéra Mikuláše Dzurindy. Zárukou neutrality měla být osoba ředitele zpravodajství a šéfredaktora Zdeňka Šámala, ten však televizi vedl jen v prvním roce vysílání.
Začátky televize byly spjaty i s velmi kontroverzním financováním. Klíčový kapitál totiž poskytly nebankovní společnosti Horizont Slovakia a BMG Invest, které podle dobových zpráv připravili statisíce Slováků o desítky miliard korun. Krach obou nebankovních společností přišel jen několik měsíců po začátku vysílání TA3. Do televize pak přešel mluvčí skupiny Horizont Alfonz Šuran, který působil mimo jiné v roli moderátora zpravodajství.
Následně TA3 převzala finanční skupina J&T, která ji po několika letech prodala do impéria podnikatele Ivana Kmotríka. Ten předtím vlastnil televizi JOJ, a součástí transakce s J&T byla právě výměna obou televizí.
TA3 měla od počátku své vlastní problémy s nestranností. Přitěžoval jí zejména fakt, že ji zakládal Martin Lengyel, který byl ještě krátce předtím mluvčím premiéra Mikuláše Dzurindy. Zárukou neutrality měla být osoba ředitele zpravodajství a šéfredaktora Zdeňka Šámala, ten však televizi vedl jen v prvním roce vysílání.
TA3 i pod Kmotríkem zřejmě pokračovala v kontroverzích. Památná je zejména kauza „bílých a černých seznamů“, kde televize měla podle některých pozorovatelů zviditelňovat určité firmy a jejich zástupce. Vše však zůstalo jen v rovině silných indicí, viz tehdejší článek blogu Slovak Press Watch nebo ekonomického týdeníku TREND. Největším problémem však bylo, že se TA3 dle mnoha názorů otevřeně stala hlásnou troubou Roberta Fica, strany SMER-SD a politických partnerů této strany.
Slovenský magnát Ivan Kmotrík měl relativně nedávno opustit televizní byznys a prodat televizi TA3 do rukou jiných podnikatelů vlastnících některá média. Spekulovalo se o českém podnikateli a politikovi Ivo Valentovi nebo skupině News and Media Holding, kterou ovládá finanční skupina Penta. Takové byly alespoň úvahy v některých médiích. Nakonec ale Kmotríkův holding Grafobal Group zůstává vlastníkem televize dle obchodního rejstříku.
Redakci zpravodajství a publicistiky i dnes vede bývalá politička Zuzana Martináková, bývalá poslankyně a místopředsedkyně slovenského parlamentu, která byla dlouhá léta klíčovou tváří již zaniklých stran SDKÚ-DS a Slobodné fórum. Je zároveň i jednatelkou společnosti C.E.N, držitele vysílací licence.
Není to ale jediná politicky exponovaná osoba, která kdy působila ve zpravodajství a publicistice. V letech 2011-2013 pracovala pro TA3 i Viera Rusková, bývalá poslankyně slovenského parlamentu, a exmanželka někdejšího politika a zakladatele TV Markíza Pavla Ruska. Ta předtím byla v editorských pozicích v Markíze, a jednu dobu dokonce šéfovala zpravodajství. Zajímavé je, že šéfkou zpravodajství se stala i poté, co byla několik let poslankyní slovenského parlamentu. Podobně jako dnes Martináková.
Pokud vás zajímá historie českých televizí se zaměřením na zpravodajství, připravili jsme společně s Jakubem Boučkem nové video na toto téma. Debatu čítající přibližně 50 minut si můžete pustit ve videosekci TVKOMPAS.cz nebo na YouTube kanále No Signal Found.
Redakci zpravodajství a publicistiky i dnes vede bývalá politička Zuzana Martináková, bývalá poslankyně a místopředsedkyně slovenského parlamentu, která byla dlouhá léta klíčovou tváří již zaniklých stran SDKÚ-DS a Slobodné fórum. V letech 2011-2013 pracovala pro TA3 i Viera Rusková, další bývalá poslankyně slovenského parlamentu, a exmanželka někdejšího politika a zakladatele TV Markíza Pavla Ruska.