Kolik diváků přejde na DVB-T2? Odhady se různí
Jak uvádí letošní Výzkum TV vysílání od agentury Mr.Think, výraznou motivací pro diváky je zlepšení kvality TV obrazu nebo rozšíření počtu kanálů v HD. Většinu těchto služeb jim však terestrická platforma momentálně nemůže nabídnout. S příchodem DVB-T2 se situace mírně zlepší, ale funkce typu odložené sledování, timeshift nebo sledování vyššího počtu kanálů v HD zůstanou doménou jiných, především placených platforem.
Bezplatná DVB-T2 platforma tyto možnosti nabídne pouze prostřednictvím hybridní televize, a reálná využitelnost těchto funkcí bude u každé televizní stanice na jiné úrovni. Zmíněné funkcionality budou bezproblémové pouze u operátorů placené televize, jelikož u pay-tv funguje odložené sledování a další funkce nezávisle na televizích.
Předmětný výzkum zároveň odhaduje pokles počtu diváků u anténní televize. Přechod na DVB-T2 plánuje zhruba 81 procent diváků, kteří dnes využívají DVB-T1. Další diváci z této množiny plánují přechod na satelit, kabel nebo IPTV.
Terestrická platforma by mohla přijít o pětinu dosavadních diváků. Podobná situace nastala v době přechodu z analogového na digitální televizní vysílání před 9 lety, kdy 20 procent domácností zvolilo jiný způsob příjmu.
České Radiokomunikace očekávají mírný pokles diváků terestrické platformy
S určitým poklesem počítá i dominantní operátor anténního vysílání, společnost České Radiokomunikace. Stejný výzkum agentury Mr. Think však předpokládá i přechod diváků placených platforem zpět směrem k anténě. V tomto případě o přechodu uvažuje zhruba 11 procent domácností.
Reálné přesuny diváků mezi platformami budou záležet i na tom, jakým způsobem dokážou operátoři placené televize nalákat diváky ke svým službám, které jsou objektivně kvalitnější, jelikož nabízí velkou porci stanic v HD rozlišení a většinu funkcí, které diváci od televize očekávají.
Motivace diváků setrvat u anténní televize bude záviset od toho, nakolik nová generace anténního příjmu naplní jejich očekávání. Terestrická televize DVB-T2 je sice prozatím bezplatná, ale v této neplacené variantě objektivně nemůže uspokojit nároky diváků, kteří mají zájem o programy ve vysokém rozlišení nebo očekávají pokročilejší funkce. Pokud se tedy k terestrice vrátí diváci, kteří si navykli na komfort kabelové nebo satelitní televize, je možné, že svůj krok časem přehodnotí.
Do budoucna lze očekávat, že výrazně nadprůměrný podíl terestrické televize v českých domácnostech bude postupně klesat, zejména z důvodu nižší kvality obrazu a nižší úrovně doplňkových služeb. Jakýkoliv jiný vývoj by byl velkým překvapením. Běžná anténa bude mít i nadále výrazné zastoupení, ale diváci, kteří od televize čekají vyšší kvalitu obrazu nebo pokročilejší funkce budou migrovat směrem k placeným platformám.
K tématu: Kolik hodin denně sledujete televizi? Pár čísel z průzkumů
Očekávání diváků od nových možností televizního vysílání
-
Zlepšení kvality obrazu - 85%
85%
-
Lepší zvuk - 80%
80%
-
Připojení TV k internetu - 78%
78%
-
Rozšíření počtu kanálů v HD - 65%
65%
-
Rozšíření počtu kanálů obecně - 65%
65%
-
Možnost sledovat pořad dříve - 64%
64%
Terestrická platforma nemůže některá očekávání splnit
Výzkum TV vysílání 2018, který provedla agentura MR.THINK, zňázorňuje poměrně vysoká očekávání diváků od televizních služeb. Z 12 různých možností jsme vybrali 6 nejdůležitějších, na které většina respondentů zvolila odpověď Určitě ano nebo Spíše ano. Z výsledků je zřejmé, že terestrická platforma nemůže některá očekávání diváků splnit. Nejpopulárnější možnosti jako rozšíření počtu kanálů v HD, nebo zlepšení kvality obrazu nabídnou placené platformy v mnohem větší míře než televize na běžnou anténu.
Tyto možnosti v rámci televizního vysílání přitom vůbec nesouvisí s přechodem na DVB-T2. Některé funkce (například odložené sledování) lze nabídnout už nyní v DVB-T. Vyžaduje si to však značné investice na straně operátorů sítí i samotných televizí. Problémem terestrické platformy je, že ji živí primárně reklama a ne všechny investice mohou být pro televize rentabilní.