Sledovanost z udělování Oscarů byla letos nejnižší v historii. Mohou za to politické odkazy?
Neúspěch Oscarů je zrcadlem celkové atmosféry ve společnosti. Různí moderátoři společenských pořadů a komisi v talk shows se dlouhodobě navážejí do velké části americké společnosti, která nesdílí jejich hodnoty a ideály. Tato atmosféra se následně přenáší i do udílení Zlatých glóbů, Cen Tony nebo i do Oscaru.
Některé zdroje mluví o poklesu sledovanosti letošních Oscarů v důsledku pandemie Covid-19, ovšem více než 58procentní pokles publika nelze vysvětlit jen pandemickou situací. Právě naopak, přítomnost lidí doma by měla sledovanost zvýšit. Letošní Oscary však sledovalo méně než 10 milionů diváků v USA, což je historicky absolutně nejnižší hodnota. Přitom už loni – ještě před lockdownem – byla sledovanost nejnižší v historii. Tehdejších 23,6 milionů diváků však ve srovnání s letoškem působí jako velký úspěch.Televizní společnost ABC přitom za práva vysílat Oscary zaplatila 100 milionů dolarů. Následně si sice vyjednala určitou slevu z licenčního poplatku, ovšem tak nízká sledovanost překvapila prakticky všechny analytiky. V případě Oscarů jde o meziroční pokles 58 procent, u Zlatých glóbů dokonce o 62 procent.
O důvodech nezájmu diváků můžeme jen spekulovat. Řada komentátorů zejména na pravé straně politického spektra se však shoduje v tom, že Oscarům – stejně jako dalším obdobným ceremoniím – škodí politické odkazy, ať už jsou otevřené nebo skryté. Snaha změnit myšlení většinové společnosti se tak zřejmě míjí účinkem.
Sledovanost klesá i jinde: Zpravodajské televize v USA ztratily až třetinu publika po odchodu Donalda Trumpa
Neúspěch Oscarů je tak zrcadlem celkové atmosféry ve společnosti. Různí moderátoři společenských pořadů a komici v talk shows se dlouhodobě navážejí do velké části americké společnosti, která nesdílí jejich hodnoty a ideály. Tato atmosféra se následně přenáší i do udílení Zlatých glóbů, Cen Tony nebo i do Oscarů.
S poklesem sledovanosti se potýkají i sportovní soutěže otevřeně se hlásící k tzv. „woke ideologii“. Profesionální lize amerického fotbalu NFL před několika lety uškodilo poklekávání sportovců v průběhu americké hymny. Došlo to až do bodu, že vedení soutěže neformálně požádalo své sportovce, aby místo poklekávání raději zůstali v průběhu hymny v šatně. Televizní společnost ESPN vyřešila problém po svém, a státní hymnu přestala přenášet.
S podobným problémem se potýkala i basketbalová NBA, která od přímých politických odkazů následně upustila. I přesto zaznamenala nejnižší sledovanost finálových zápasů v historii.
Oddělení sportu a kultury od politiky může nějakou dobu trvat. Získat zpět ztracenou diváckou přízeň však může být mnohem náročnější.
S poklesem sledovanosti se potýkají i sportovní soutěže otevřeně se hlásící k tzv. „woke ideologii“, například basketbalová NBA nebo fotbalová NFL. Oddělení sportu a kultury od politiky může nějakou dobu trvat. Získat zpět ztracenou diváckou přízeň však může být mnohem náročnější.