Vodafone v Německu uvažuje o vypnutí analogového rozhlasu přes kabelovou televizi
Skupina diváků a posluchačů využívajících v Evropě analogový televizní nebo rozhlasový příjem, je stále ještě poměrně masivní. V případě analogového televizního příjmu se v různých zemích Evropy pohybuje od 6 do 12 procent, což je případ Německa a Švédska. V Maďarsku se dokonce k analogovému příjmu hlásí až 18 procent domácností.
Zatímco my v České republice řešíme, kdy vypnout analogové terestrické FM vysílání, v Německu místo toho řeší, jak nahradit současné FM vysílání v kabelových rozvodech. Zatímco u nás byste stěží hledali někoho, kdo ještě poslouchá rádio přes kabelovou televizi, u našich západních sousedů jde o celkem běžnou věc.Z našeho pohledu jde možná o sci-fi, ovšem analogový rozhlas šířený přes kabelové rozvody má v Německu stále ještě poměrně silnou posluchačskou základnu. Jen tak si lze vysvětlit zprávu ze zahraničních webů, že tamní pobočka Vodafonu po akvizici operátora Unitymedia, přichází s plánem postupného vypnutí analogového rozhlasového vysílání přes kabelovku.
Vodafone Deutschland nyní řeší, jakým způsobem motivovat diváky někdejšího operátora Unitymedia k přechodu na digitální příjem, aniž by tím poškodil celou platformu. Analogové rádio vám totiž funguje na mnoha starších přijímačích, které mají anténní vstup. Díky kabelovému operátorovi můžete na podobném přijímači naladit i stanice, které byste v běžném FM éteru hledali marně.
Fenomén: Analogová kabelová televize není výjimečná, DVB-T může rovněž pokračovat v kabelu
U Němců je navíc zajímavé, že vždy hledají cestu, jak uskutečnit přechod na modernější platformy ale bez toho, aby tím uškodili divákům. Proto na satelitu můžete ještě i dnes vidět stovky programů v původním formátu DVB-S/MPEG-2, zatímco u nás je už standardem pokročilejší platforma DVB-S2/MPEG-4.
Analogový rozhlas přes kabel je však úplně jiná kategorie diváků. Jde vesměs o domácnosti, které ještě přes kabel sledují televizní programy v analogovém módu na starších CRT televizorech, a k tomu navíc poslouchají programy na starších, ale velmi kvalitních rádiopřijímačích, rovněž analogovou cestou.
Tato skupina konzumentů však může být ještě stále poměrně masivní. V případě analogového televizního příjmu se v různých zemích Evropy pohybuje od 6 do 12 procent, což je případ Německa a Švédska. V Maďarsku se dokonce k analogovému příjmu hlásí až 18 procent domácností.
Další texty k tématu:
- Stovky tisíc diváků ve Švédsku sledují televizi analogovou cestou
- Analogovou kabelovou televizi v Maďarsku sleduje ještě 18 procent domácností
- Analogová kabelová televize není výjimečná, DVB-T může rovněž pokračovat v kabelu
Němci vždy hledají cestu, jak uskutečnit přechod na modernější platformy bez toho, aby tím uškodili divákům. Proto na satelitu můžete ještě i dnes vidět stovky programů v původním formátu DVB-S/MPEG-2, zatímco u nás je už standardem pokročilejší platforma DVB-S2/MPEG-4.