Ve Francii připravují nový zákon proti pirátství. Může reálně omezit nelegální sportovní přenosy?
Pokud budou francouzští poskytovatelé internetu blokovat domnělé nelegální stránky, krátkodobě a přechodně tím mohou způsobit pokles pirátského sledování. V dlouhodobém měřítku však paradoxně mohou napomoci výraznějšímu rozvoji pirátství, které se dostane úplně mimo kontrolu.
Nová právní úprava ve Francii by měla výrazně zjednodušit boj proti pirátství. Podle různých mediálních výstupů jde o úpravu, kterou si prolobovala skupina beIN Sports. Tato skupina dává mediálně najevo svou výraznou podporu tomuto návrhu. Článek 10 předmětného návrhu počítá s tím, že držitelé práv budou mít jednodušší cestu k předběžným opatřením soudů, aby mohli efektivně blokovat pirátské webstránky distribující nelegální sportovní přenosy.Představitelé beIN Sports odhadují, že minimálně čtvrtina uživatelů internetu ve Francii sleduje sportovní přenosy nelegálně. Na druhou stranu, tyto odhady nelze exaktně doložit, jelikož neexistuje průzkum, který by mohl reálně odsledovat, co uživatelé na internetu konzumují.
Pokud se průměrného internetového uživatele zeptáte, zda sleduje nelegální obsah přes internet, většina lidí vám odpoví, že nikoliv. Na druhou stranu, mnozí budou mluvit pravdu, jelikož si nemusí uvědomit, že některá webová stránka skutečně nabízí nelegální obsah.
K tématu: Rekordní pokuta za TV pirátství ve Francii. Zisky pirátů však mohou být vyšší
Na tomto místě je však potřeba připomenout, že i současná zpráva o nové protipirátské legislativě ve Francii působí dojmem PR článku. Ve skutečnosti tato úprava reálně situaci nevyřeší. Pokud budou francouzští poskytovatelé internetu blokovat domnělé nelegální stránky, krátkodobě a přechodně tím mohou způsobit pokles pirátského sledování. Důležité je ovšem slovní spojení krátkodobě a přechodně.
V dlouhodobém měřítku totiž paradoxně mohou napomoci výraznějšímu rozvoji pirátství, které se dostane úplně mimo kontrolu. Uživatelé se totiž naučí využívat VPN služby, které francouzskou blokaci hravě obejdou. Velká část transakcí za pirátské streamy se navíc přesune do šedé zóny kryptoměn, díky čemuž bude jednání pirátských poskytovatelů mnohem hůře vystopovatelné, a může se stát v praxi nepostihnutelné.
K tomu všemu je potřeba zmínit ještě fakt, že připravovaný francouzský zákon se bude vztahovat jen na „domácí piráty“. Na poskytovatelé a asijských zemí bude krátký. Schválení této úpravy je tak potřeba vnímat pouze v kontextu probíhající „PR války“ proti nelegálnímu streamingu. Reálný přínos úpravy, kterou ještě musí schválit francouzský senát, je velmi diskutabilní.
Pokud budou francouzští poskytovatelé internetu blokovat domnělé nelegální stránky, krátkodobě a přechodně tím mohou způsobit pokles pirátského sledování. V dlouhodobém měřítku však paradoxně mohou napomoci výraznějšímu rozvoji pirátství, které se dostane úplně mimo kontrolu.