Mezinárodní vysílání propagující Čínu lze bez přerušení sledovat na satelitní pozici 13 stupňů východně, ovšem operátoři placené televize v západních zemích momentálně nemají ochotu šířit programy CGTN, pokud tato entita nevlastní vysílací licenci na území Evropské unie.
Vysílací licence pro čínskou státní televizi CGTN bude v nejbližších týdnech předmětem dalších diskuzí. Tato mezinárodní televizní skupina totiž žádá o licenci ve Francii. Pokud by ji získala, mohla by se teoreticky vrátit do nabídek některých evropských operátorů placené televize. Paradoxní na celé situaci je však to, že samotná vysílací licence není pro působení na evropském trhu nezbytně nutná. Čínská televize o ni přesto usiluje, jelikož někteří evropští operátoři využili absenci licence jako záminku k tomu, aby programy CGTN ze svých nabídek vyřadili. Přistoupil k tomu například německý Vodafone ve svých kabelových rozvodech.
Není však jasné, zda zisk licence této televizi nějak pomůže. Operátoři totiž mají plné právo sestavovat svou programovou nabídku dle uvážení. K zařazení jakéhokoliv programu je tak nic nezavazuje, s výjimkou pravidla must carry, které se uplatňuje v některých zemích na domácí programy. CGTN však do kolonky must carry rozhodně nespadá. Návrat jejich programů na evropské trhy tak není příliš pravděpodobný.
Diváci si však toto vysílání mohou naladit přes satelit individuálně na pozici 13 st. východně. Absence vysílací licence nemá na individuální satelitní distribuci žádný vliv. Pokud vás tedy zajímá čínský pohled na mezinárodní dění, můžete sledovat anglické zpravodajství CGTN nebo čínské dokumenty s anglickými, případně francouzskými titulky.
Psali jsme: Oboustranná cenzura. Čína recipročně zablokovala vysílání BBC World News
Jak probíhalo vyřazení?
Jako první vyřadili programy CGTN všichni operátoři na Britských ostrovech. Tamní zákon jim to však přikazuje, jelikož všechny programy v nabídkách placené televize ve Velké Británii podléhají platné licenci od tamního regulátora Ofcom. A právě ten v nedávné době odejmul čínské televizi platnou licenci.
Mimochodem, s podobným problémem se od ledna potýkají i některé irské stanice původně vysílající i ve Velké Británii. Po završení Brexitu totiž nemohou být k dispozici v nabídkách tamních satelitních operátorů bez příslušné licence. Platí to i opačně – britské programy bez evropské licence nemohou být zařazeny do autorizovaných programových seznamů operátorů v Irsku.
Ohledně CGTN je potřeba připomenout, že tato čínská vysílací skupina dlouhodobě využívá technologické zázemí ve Francii. Z francouzského území uplinkuje své programy na satelit pro příjem v rámci Evropy. Z právního hlediska nic nebrání tomu, aby televize získala i standardní vysílací licenci, která jí následně umožní legálně působit ve všech zemích Evropské unie.
Související články týkající se vyřazení programů CGTN v Británii a BBC World News v Číně