Oboustranná cenzura. Čína recipročně zablokovala vysílání BBC World News
Čínská lidově demokratická republika má problém se šířením BBC World News na svém území. Tamní regulátor médií zablokoval mezinárodní vysílání pod značkou BBC v reakci na obdobný krok, který před týdnem učinila britská strana vůči čínské mezinárodní televizi CGTN.
Přesně před 7 dny jsme na webu TVKOMPAS.cz psali o tom, že Britský regulátor Ofcom zablokoval čínské mezinárodní vysílání CGTN. Učinil tak formálně tím, že zrušil vysílací licenci CGTN na území Británie. Tento krok by neměl výraznou váhu nebýt toho, že Velká Británie už není součástí Evropské unie. Kdyby byla, čínská televize by mohla na ostrovech vysílat dál, stačila by ji k tomu platná licence u libovolné členské země.Nyní je však britský mediální trh formálně nezávislý na tom evropském a CGTN musela po rozhodnutí regulátora vyklidit své pozice. Britští satelitní, kabeloví a IPTV operátoři totiž nemohou ve svých nabídkách šířit televizní programy, které nepodléhají licenci od Ofcomu.
Blokace médií v obou zemích je velmi nešťastným krokem. U Číny to nepřekvapuje. Pokud však britský ministr zahraničí kritizuje čínské potlačování svobody médií v situaci, kdy britská strana vyslala první úder, je to přinejmenším diskutabilní.
Zvláštní ovšem je reakce britské strany po vypnutí BBC World News na území Číny. Samotná BBC ve veřejném prohlášení uvedla, že jde o politováníhodný krok s tím, že zdůraznila svou kredibilitu. „BBC je nejdůvěryhodnější mezinárodní zpravodajská instituce světa,“ stojí v prohlášení instituce. BBC toto rozhodnutí diplomaticky nekritizovala.
O něco dál zašel ještě britský ministr zahraničí Dominic Raab, který rozhodnutí čínské strany ostře kritizoval jako neakceptovatelné potlačování svobody médií. „Tento krok ještě více poškodí čínskou reputaci ve světě,“ dodal.
V nejbližších dnech se zřejmě dočkáme řady analýz v mezinárodních médiích, uvidíme několik typicky naštvaných reakcí různých analytiků a komentátorů, ale tím celá věc skončí. Blokace médií v obou zemích je však velmi nešťastným krokem. U Číny podobný krok nepřekvapuje. Pokud však britský ministr zahraničí kritizuje čínské potlačování svobody médií v situaci, kdy britská strana vyslala první úder, je to přinejmenším diskutabilní.
Související článek: Britský regulátor Ofcom zablokoval čínské mezinárodní vysílání CGTN