ČT sport vysílá už 15 let. Začínal pod názvem ČT4
Sportovní kanál České televize zahájil vysílání 10. února 2006 a v průběhu 15 let nabídl celkem 34 tisíc hodin přímých přenosů. V letošním roce se ČT sport chystá na výjimečný počet velkých sportovních událostí. Jak přesně ale budou probíhat, a zda se všechny opravdu uskuteční, však zatím není jasné.
Veřejnoprávní televizní program ČT sport si v tomto týdnu připomněl důležité výročí. Své vysílání zahájil před 15 lety. Původně sliboval minimálně 1 sportovní přenos denně, což bylo v roce 2006 ještě stále poměrně revoluční. Diváci sice měli k dispozici řadu sportovních programů především v kabelových rozvodech a přes satelit, ovšem Česká televize přinesla sportovní obsah i do zemského vysílání. A to bylo pro tehdejší diváky obzvláště důležité.„První živé přenosy v Československé televizi byly právě ty ze sportovních událostí. Například přenosy z hokejového mistrovství světa vysíláme nejdéle na světě. A dodnes patří mezi divácky nejoblíbenější. Zároveň jsme dnes ale jedna z mála evropských veřejnoprávních televizí, které divákům nabízejí tolik velkých sportovních událostí. V řadě zemí jsou už dávno doménou komerčních, placených vysílatelů,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
V jistém smyslu má pravdu, byť jen částečně. Když se podíváme na program České televize, zjistíme, že vybrané přenosy – například zimní sporty – jsou v řadě zemí skutečně doménou placených programů. Ovšem v České republice, na Slovensku, v Rakousku nebo v Německu se tyto přenosy objevují i na veřejnoprávních programech.
„V evropském kontextu se nicméně ČT sport opakovaně stává nejsledovanějším sportovním veřejnoprávním programem a divákům v Česku, navzdory všem změnám na televizním trhu, každoročně přináší nejen nejvýznamnější světové a tuzemské sportovní akce, ale i řadu malých nebo minoritních sportů v podání profesionálů i amatérů. Díky tomu, že tým ČT sport je na vysoké profesní úrovni, pak mnohdy jako jediní vyrábíme přenosy, které vysíláme do celého světa. Dokonce i přenos z Jizerské padesátky poputuje tento víkend do dalších osmdesáti zemí,“ dodává Petr Dvořák.
Specializovaný kanál České televize vznikl jako čtvrtý ze sedmi stávajících programů televize veřejné služby. Z počátku proto nesl název ČT4 SPORT. Od roku 2008 se identifikoval jednoduše jako ČT4 a v roce 2012 změnil název na ČT sport.
Nejen tuzemských, ale i světových akcí by letos mělo být více, než je obvyklé. V jednom roce by se měla uskutečnit Olympiáda, fotbalové EURO 2020 nebo MS v hokeji. To se opravdu nestává. ČT sport plánuje vysílat 32 mistrovství v celkem dvaceti sportech. A v tuzemských podmínkách budou kamery s logem ČT přítomny u 12 tuzemských profesionálních soutěží.
„Jsme Česká televize, cílem našeho vysílání je tedy od počátku především český sport. Vždy se snažíme být u těch nejpodstatnějších událostí, přímo v místě konání, se studiem, abychom měli co nejtěsnější kontakt se sportovci a mohli divákům co nejvíce přiblížit nejen jejich sportovní výkony, ale i pohled do zákulisí. Kromě toho však z pozice média veřejné služby podporujeme také události, které by se jinak k publiku nedostaly,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.
Specializovaný kanál České televize vznikl jako čtvrtý ze sedmi stávajících programů televize veřejné služby. Z počátku proto nesl název ČT4 SPORT. Od roku 2008 se identifikoval jednoduše jako ČT4 a v roce 2012 změnil název na ČT sport. Změnu prý osobně prosadil generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Program ČT4 Sport odstartoval své vysílání v pátek 10. února 2006 v 9:00 se zahájením zimních olympijských her v Turíně. Vysílal šestnáct hodin denně, o dva roky později přešel na čtyřiadvacetihodinový režim. Na jeho přípravu měl tehdejší šéfredaktor Otakar Černý společně s Michalem Dusíkem a dalšími třemi lidmi vyčleněno jen pět měsíců.
V historii vysílání ČT sport diváky nejvíc lákaly hokejové přenosy. Z první dvacítky patří hokeji plných devatenáct příček. V únoru 2014 zasedlo k obrazovkám přes 2,1 milionu lidí, aby sledovali olympijský boj o postup do čtvrtfinále mezi Čechy a Slováky. Druhý rekord vznikl před dvěma lety na slovenském mistrovství světa, kdy zápas mezi Českem a Německem sledovalo 2,04 milionu lidí. Třetí příčku drží pražský šampionát, utkání mezi Českem a Finskem si v roce 2015 nenechalo ujít přes 1,9 milionu lidí.
Sportovní programy už provozuje většina televizí veřejné služby v Evropě. Dva roky po startu ČT sport se v éteru objevila i slovenská sportovní Trojka, ta však v duchu svého názvu vydržela jen tři roky. Čeští diváci mají přístup ke sportovnímu obsahu i na veřejnoprávních programech okolních zemí. Díky terestrickému přesahu lze legálně sledovat například TVP Sport z Polska nebo ORF Sport+ z Rakouska.
Program ČT4 Sport odstartoval své vysílání v pátek 10. února 2006 v 9:00 se zahájením zimních olympijských her v Turíně. Vysílal šestnáct hodin denně, o dva roky později přešel na čtyřiadvacetihodinový režim.