V dnešní analýze se zaměříme na to, zda je HD rozlišení v těchto podobách dlouhodobě udržitelné formou volného vysílání v DVB-T2. Každý operátor placené televize totiž odvádí komerčním televizím poplatky za to, že vůbec může jejich programy nabízet. A to nehledě na to, že tyto televize vysílají na anténě volně.
Až doposud platilo, že anténa nabízí především programy ve standardním rozlišení, a placená televize je dostupná v HD. To se nyní mění díky tomu, že Prima uvolnila své programy na anténu v částečném HD rozlišení bez poplatků.
Nadstandardní zboží nyní „v akci zdarma“
Problém vysokého rozlišení u komerčních televizí je totiž v tom, že doposud bylo HD rozlišení vnímáno jako „nadstandardní zboží“. Alespoň tak jej vnímali zástupci televizí, když o svých programech jednali s provozovateli placených TV služeb. Zatímco anténa v DVB-T nebo DVB-T2 nabízela divákům programový základ v běžné kvalitě obrazu, kabelové, satelitní a internetové televizní služby přinášely nadstavbu v podobě vyššího rozlišení a doplňkových služeb.
Televize za toto vyšší rozlišení chtěly a chtějí od operátorů – a potažmo jejich diváků – peníze. V tomto případě jde o velmi zajímavý zdroj doplňkových příjmů, který v případě komerčních televizí může činit podíl 10 až 20 procent ročních příjmů. Veřejně dohledatelné statistiky však neexistují, proto berte toto rozpětí pouze jako kvalifikovaný odhad.
Nicméně je jasné, že každý operátor placené televize odvádí komerčním televizím poplatky za to, že vůbec může jejich programy nabízet. A to nehledě na to, že tyto televize vysílají na anténě volně.
Až doposud platilo, že anténa nabízí především programy ve standardním rozlišení, a placená televize je dostupná v HD. To se nyní mění díky tomu, že Prima uvolnila své programy na anténu v částečném HD rozlišení bez poplatků. Přitom tato televize dlouhodobě tvrdila, že v HD zadarmo vysílat nehodlá. Své plánované rozlišení dokonce označovala zvláštním pojmem „SD plus“, asi aby nevylekala své partnery, kteří jí za HD rozlišení platí.
Ovšem co lze dělat v situaci, kdy Prima spustila „skutečné HD rozlišení“? Jaký to může mít vliv na budoucnost televizního trhu v ČR?
Reakce na volné vysílání Primy v HD: Skylink, T-Mobile TV a Telly otevřeně nesouhlasí, ostatní jsou zdrženliví
Přidá se Nova k volnému vysílání v HD?
Ve hře je několik možných scénářů. Zaměřme se nejprve na tu nejpříhodnější variantu z pohledu diváků. Předpokládejme, že rozhodnutí Primy donutí konkurenční Novu přehodnotit svůj odmítavý postoj k HD vysílání na anténě. Nova totiž HD kvalitě zatím odolává, a v nedávné kampani dokonce vyzývala diváky k přechodu na placené služby. V nynějším konkurenčním prostředí je však možná i varianta, že se Nova nakonec nechá „strhnout“ a některé své programy rovněž nabídne na anténě zdarma v HD kvalitě.
Proti této variantě však mluví další dění na trhu. Novým majitelem Novy a skupiny CME je totiž konglomerát PPF, který vlastní i službu O2 TV. Právě ta rovněž platí Nově za HD rozlišení. A z pohledu zájmů majitele O2 TV nedává logiku, aby oslaboval svou placenou televizní službu tím, že nabídne programy Novy zdarma v HD rozlišení.
Další varianty jsou už méně příznivé pro samotné komerční televize. Pokud se skutečně rozhodnou vysílat zdarma v HD, mohou tím do budoucna výrazně ohrozit své vztahy s pay-tv operátory.
Nezapomínejme, že v DVB-T2 vysílá i nová placená služba Skylink Anténa+, a ta za svůj hlavní benefit považuje právě HD rozlišení vybraných televizí, které by divák jinak přes anténu nenaladil. Skylink je největším provozovatelem placené televize v ČR a případný spor s Primou o HD rozlišení není v zájmu ani jedné z těchto stran.
Jak mohou zareagovat operátoři? Možným řešením jsou hybridní boxy
Další scénář počítá s tím, že operátoři placené televize nebudou chtít platit televizím za něco, co je „ve vzduchu“ dostupné zdarma. Zároveň si však nemohou dovolit nejsledovanější programy komerčních televizí vynechat ze své nabídky. Jak tedy docílit toho, aby jejich diváci mohli sledovat HD programy TV Prima, ale nemuseli za ně platit?
Řešením jsou tzv. hybridní set-top-boxy s podporou některé placené platformy v kombinaci s DVB-T2. Nejdál je ve vývoji služba O2 TV, která už podobné hybridní boxy provozuje, ale prozatím je má jen jako záložní variantu. Tyto set-top-boxy totiž umožňují sledovat veškeré placené programy O2 TV přes internet, ale zároveň je lze propojit s anténou a sledovat volně dostupné programy v DVB-T2.
Podobným způsobem lze vyvinout i televizní aplikace pro chytré televizory s DVB-T2 tunerem. Americký operátor DISH provozující internetovou televizi SLING TV už má k dispozici řešení, které umožňuje přepínat mezi placenými a neplacenými stanicemi úplně jednoduše v rámci jednoho rozhraní. V praxi to znamená, že divák nemusí řešit, zda sleduje HD zdarma „z antény“ nebo zda právě sleduje placený obsah z internetu.
Pokud se čeští operátoři rozhodnou investovat do hybridního řešení, může to přinést značné problémy komerčním televizím. Poplatky od pay-tv operátorů jsou totiž pro ně velmi důležité, jelikož představují jistý příjem i v „nejistých časech“. Navíc i platící divák sleduje reklamu na jejich programech. Proto je pravděpodobné, že v delším horizontu budou muset televize najít vhodný kompromis s pay-tv operátory. Tento kompromis může zahrnovat i omezení volně dostupného HD vysílání přes anténu.
Operátoři mohou na televize zatlačit i bez hybridních boxů
Řešení týkající se hybridních boxů je u většiny operátorů zatím poměrně vzdálené. Z tohoto pohledu tak může být Prima relativně v klidu. Operátoři však mohou na ni zatlačit i jinak. V nejbližších letech bude prakticky každý významnější subjekt vyjednávat s televizemi o podmínkách šíření pro další období. Kromě koronavirové krize zasáhne do jednání zcela jistě i problém HD rozlišení, které je na anténě dostupné zdarma.
Už nyní je prakticky jisté, že minimálně tři významní pay-tv operátoři určitě otevřou téma volného vysílání v HD. Pokud je TV Prima na anténě zdarma, jde o velmi silný argument v rukou pay-tv operátorů. A management Primy se s tímto problémem bude muset vypořádat.
Dá se tedy předpokládat, že pay-tv operátoři budou chtít stlačit cenu za šíření směrem dolů. A Prima se bude muset rozhodnout, zda jí volné HD vysílání na anténě stojí za to, aby od pay-tv operátorů dostala méně peněz.
Anketa: Názory operátorů na volné HD vysílání TV Prima v DVB-T2
HD rozlišení stanic TV Prima v DVB-T2 (multiplex 22)
- Prima HD 1440x1080
- Prima COOL 1280x720
- Prima Love 1280x720
- Prima ZOOM 1280x720
- Prima MAX 1280x720
- Prima KRIMI 1280x720
- CNN Prima NEWS 1280x720