Brexit 2.0: Přesun vysílacích licencí a konec legálního TV příjmu z Evropy
Navzdory tomu, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie formálně proběhlo už k 1. únoru 2020, reálný dosah tohoto kroku se projeví až v příštím roce. Momentálně je stále ještě v platnosti přechodné období, v jehož rámci si jednotlivé společnosti musí ujasnit svou působnost.
Televizní skupiny, které doposud legálně vysílaly pro evropské publikum na základě licencí vydaných britským regulátorem Ofcom, musí své programy urychleně přelicencovat a začít i formálně působit na území kontinentální Evropy. Pokud chtějí tyto společnosti i nadále oslovovat evropské publikum, musí požádat o novou licenci v některé členské zemi EU.Už začátkem loňského roku jsme na TVKOMPAS.cz informovali, že až 70 procent TV stanic v Británii bude po Brexitu potřebovat nové vysílací licence. K reálnému Brexitu se všemi důsledky dojde k 1.1.2021 a to znamená, že proces přelicencování by už měl být ve finální fázi. Severoevropská mediální skupina Nordic Entertainment Group, která byla do letošního roku součástí společnosti MTG (bývalý vlastník TV Prima) si přelicencování svých programů načasovala až na konec letošního roku.
Programy TV3, TV1000, Viasat sport/V sport a další budou od 1. ledna vysílat na základě švédské licence a budou podléhat švédské obsahové regulaci. Přitom právě stanice TV3 a TV1000 vysílají už od roku 1989 a byly záměrně uvedeny na trh pod britskou licencí, napsal web Broadband TV News. Ostrovní legislativa je totiž benevolentnější k vysílání reklamy a teleshoppingu než byla ta švédská ve stejném období. Britská licence tedy provozovatelům sloužila necelých 22 let.
Z technického hlediska se přelicencování jeví jako formální krok a na vysílání všech stanic se fakticky nic nezmění. Z právního hlediska jde o komplikovanější operaci vzhledem k většímu počtu programů, které NENT provozuje v různých evropských zemích.
Britská legislativa umožňovala zcela legální příjem placených programů jiných evropských pay-tv operátorů na svém území. S tím je konec. Vláda doporučuje lidem, aby si pořídili placené programy od britských poskytovatelů.
Brexit je zásadní komplikací nejen pro vysílací společnosti, ale především pro samotn televizní diváky na ostrovech. Znemožní jim totiž legální sledování placených TV programů z jiných evropských zemí. Britská mediální legislativa totiž umožňovala zcela legální příjem placených programů jiných pay-tv operátorů z Evropy na svém území. Například česká i slovenská komunita mohla na tomto území bez problémů sledovat nabídku českých a slovenskych programů přes satelit a přes internet.
Ve Velké Británii žijí miliony lidí, kteří si legálně platí televizní programy z jiných států. Jednou z největších skupin jsou Poláci, kteří si platí odhadem až 1 milion předplatných, díky čemuž výrazně pomáhají pay-tv platformám ve své domovské zemi.
Po skončení přechodného období – tedy od 1.1.2021 – se tento způsob legálního příjmu stane nelegálním. Britská vláda už loni v říjnu upozornila své občany, že možnost legálního předplatného placené televize z jiných zemí tímto skončí. Vláda doporučuje lidem, aby si pořídili placené programy od britských poskytovatelů.
Navzdory tomu, že vystoupení Velké Británie z Evropské unie formálně proběhlo už k 1. únoru 2020, reálný dosah tohoto kroku se projeví až v příštím roce.
Související archivní text: Brexit znemožní lidem žijícím v Británii legální sledování evropských placených televizí