Odložená sledovanost podle agentury Atmedia překonala hranici 10 procent
Technologií umožňujících zpětné přehrávání televizních pořadů, je celá řada – od využití funkce time-shift přes vyhledání televizního pořadu v archivu kabelového nebo IPTV operátora. Některé pořady lze sledovat i přes funkci HbbTV. Pokud divák využije jedné z těchto možností, spadá do tzv. odložené sledovanosti.
Společnost Nielsen Admosphere, která pro Asociaci televizních organizací zajišťuje elektronické měření televizní sledovanosti, měří odloženou sledovanost od roku 2013. Zahrnuje do ní všechny pořady, které si diváci pustí zpětně buď v den, kdy byl pořad odvysílán, nebo v některý z následujících sedmi dní.
„Čeští televizní diváci využívají možnosti zpětného sledování televizních pořadů stále více. Zatímco v roce 2013 byl podíl odložené sledovanosti na celkové sledovanosti necelé jedno procento, v srpnu tohoto roku poprvé překonal hranici 10%,“ uvádí Pavel Müller, Head of Research and Marketing ve společnosti Atmedia. Růst podílu odložené sledovanosti je přirozený vzhledem k tomu, že rovněž roste počet klientů IPTV a OTT operátorů, kteří umožňují sledovat pořady různých televizí včetně možnosti přetáčet reklamy. Pokud divák této možnosti využije, počítá se rovněž do odložené sledovanosti.
Společnost Nielsen Admosphere, která pro Asociaci televizních organizací zajišťuje elektronické měření televizní sledovanosti, měří odloženou sledovanost od roku 2013. Zahrnuje do ní všechny pořady, které si diváci pustí zpětně buď v den, kdy byl pořad odvysílán, nebo v některý z následujících sedmi dní.
Český trh se díky růstu podílu odložené sledovanosti zařadil vedle zemí, jako je Norsko, Švédsko nebo Estonsko. V těchto zemích tvořila odložená sledovanost v roce 2019 od 9 do 11 % z celkové televizní sledovanosti. Vůbec nejvyšší odloženou sledovanost mělo v roce 2019 Švýcarsko, ve kterém přesáhla odložená sledovanost 21% podíl na celkové televizní sledovanosti. Švýcarsku se nejvíce blíží Island s hodnotou 18,1 % a Belgie, která vykazuje podíl 17,6 %.
Je však nutné upozornit, že do nárůstu měřené a reportované odložené sledovanosti se promítá nejen skutečné zpětné sledování pořadů prostřednictvím funkcí time-shift, vyhledání televizního pořadu v archivu kabelového nebo IPTV operátora a prostřednictvím HbbTV. Určitý podíl na odložené sledovanosti tvoří také sledovanost některých TV stanic, které nabízejí verze svých TV stanic s hodinovým časovým posunem.
Odloženou sledovanost nedobrovolně generují i zákazníci některých IPTV operátorů. Těm je klasické živé vysílání doručováno často se zpožděním v řádu desítek vteřin, což je též měřícím systémem vyhodnoceno jako odložená sledovanost.
„I přesto stále platí, že odložená sledovanost roste. V případě odložené sledovanosti od prvního do sedmého dne po odvysílání pořadu, které není ovlivněno zpožděným vysíláním IPTV, vzrostl podíl odložené sledovanosti od roku 2013 téměř sedminásobně,“ upřesňuje Pavel Müller.
Český trh se díky růstu podílu odložené sledovanosti zařadil vedle zemí, jako je Norsko, Švédsko nebo Estonsko. V těchto zemích tvořila odložená sledovanost v roce 2019 od 9 do 11 % z celkové televizní sledovanosti.