Praha, panorama. Kredit za ilustrační fotografii: Pixabay.comPřechod na DVB-T2 je po koronavirové krizi opět v plném proudu a bylo to znát i na zatím poslední debatě zasedání Rady České televize. Novinář Filip Rožánek na webu Lupa.cz přinesl ze středečního zasedání zajímavou podrobnou reportáž, kterou vám doporučujeme si přečíst zde. Technický ředitel Michal Kratochvíl a provozní ředitel Milan Cimirot informovali členy Rady ČT o investicích v souvislosti s přechodem na DVB-T2. Pochopitelně, celý proces označili za vynucený a technický ředitel ČT radním dokonce otevřeně řekl, že kdyby bylo rozhodnutí na něm, do DVB-T2 by nešel.
Zajímavé v této souvislosti je, že jde o vynucený proces, ovšem nikoliv ze strany Evropské komise, ale zejména ze strany České republiky. Ve veřejné diskuzi se totiž častokrát zaměňuje proces uvolňování pásma 700 MHz s procesem přechodu na DVB-T2. Zatímco uvolnění pásma 700 MHz je skutečně vynuceným procesem, přechod na DVB-T2 není podmínkou EU.
Pásmo 700 MHz, které momentálně využívají televizní sítě, je potřeba uvolnit pro mobilní operátory za účelem výstavby sítí 5G. Tento proces je skutečně vynucený a děje se tak na nadnárodní úrovni. Každý stát EU toto pásmo povinně uvolní. Ovšem způsob provedení je na rozhodnutí každé země.
Pásmo 700 MHz, které momentálně využívají televizní sítě, je potřeba uvolnit pro mobilní operátory za účelem výstavby sítí 5G. Každý stát EU toto pásmo povinně uvolní. Ovšem způsob provedení je na rozhodnutí každé země.
O přechodu na DVB-T2 si sama rozhodla Česká republika…
Česká republika se rozhodla, že pásmo 700 MHz uvolní tak, že vypne celoplošné multiplexy DVB-T a direktivně nařídí terestrickým operátorům, aby přešli na DVB-T2 s kodekem HEVC. S tím se však pojí obrovské náklady a není jasné, zda je stát bude moci kompenzovat. Česká televize vyčíslila náklady související s přechodem na více než 1 miliardu korun. Další stovky milionů budou muset vynaložit soukromí operátoři.
Přitom je otázkou, zda byl vůbec plošný přechod na DVB-T2 nutný. Stát ovšem rozhodl, že si tento proces na operátorech vynutí. Přitom v rámci EU je několik příkladů zemí (například Švédsko, Portugalsko, Maďarsko, Švýcarsko, částečně i Francie a Slovensko), které se rozhodly celý proces řešit jinak. Pokud vás zajímají podrobnosti, můžete si přečíst naše archivní články v sekci Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.
Na závěr bych však rád upozornil na zmiňovaný článek webu Lupa.cz, kde zaznělo i mnoho dalších zajímavostí týkajících se investic České televize s přechodem na DVB-T2.
Externí odkaz: Technický šéf ČT – Kdybych si mohl vybrat, tak bych do DVB-T2 nešel