Země EU kvůli sankcím zakazují šíření někdejšího kanálu Russia Today
Zákaz se vztahuje nejen na hlavní kanál RT, ale rovněž na další jazykové a teritoriální mutace vysílané pod touto značkou, tedy RT Spanish nebo RT Arabic. Zahrnuje i dokumentární kanál RT Documentary, který rovněž patří do portfolia zmíněného podnikatele, jehož jméno je na sankčním seznamu EU.
Názor k televizi RT: Blackout nebo cenzura není řešením
Paradoxně, zákaz se nevztahuje na individuální satelitní příjem, jelikož by jej nebylo prakticky možné vynutit. Lze však předpokládat, že satelitní operátoři v Litvě a Lotyšsku přece jen v omezené míře zakročí a vyjmou programy RT z kanálového seznamu na dotovaných satelitních přijímačích. Pokud však máte doma volně prodejní satelitní přijímač, tyto programy si bez problémů naladíte, a žádný zákaz vám v tom nezabrání.
Mediální regulátoři z Lotyšska a Litvy se plánují obrátit i na regulační orgány v dalších zemích EU s cílem zablokovat retransmisi programů RT na území všech států unie. Podobná iniciativa však nemá velkou šanci na úspěch, jelikož retransmise volně šířeného programu je věcí svobodné volby každého pay tv operátora. Poskytovatelé placené televize sice mohou programy RT kolektivně bojkotovat, za současné situace však nemohou být k bojkotu přinuceni.
Televize původně vysílala reportáže a názory s přihlédnutím k zájmům Ruska, ovšem vysílání se neslo i tak ve srozumitelné a neutrální rovině, zejména díky přítomnosti novinářů, editorů a reportérů ze západních zemí. S televizí spolupracovalo nebo ještě spolupracuje několik novinářských osobností západního světa, z nichž nejznámější je Larry King. V jeho případě však nejde o přímou spolupráci, nýbrž o neexkluzivní programovou akvizici jeho pořadů. Larry King se díky tomu pravidelně objevuje na obrazovce kanálu RT, ale produkce i dramaturgie jeho pořadů je na televizi RT zcela nezávislá.
Mediální regulátoři z Lotyšska a Litvy se plánují obrátit i na regulační orgány v dalších zemích EU s cílem zablokovat retransmisi programů RT na území všech států unie. Podobná iniciativa však nemá velkou šanci na úspěch.
Základní fakta - RT
- Zahájení vysílání: 10.12.2005
- Původní název: Russia Today (do roku 2009)
- Mutace: RT (mezinárodní), RT Spanish, RT France, RT UK, RT America, RT Arabic
- Přidružený program: RT Documentary
Program Russia Today původně vznikl s cílem přiblížit světové dění mezinárodnímu publiku z ruského pohledu. Kanál měl ambici konkurovat zavedeným světovým zpravodajským značkám, což vedlo k rebrandingu a zkrácení názvu na RT. Televize původně vysílala reportáže a názory s přihlédnutím k zájmům Ruska, ovšem vysílání se neslo i tak ve srozumitelné a neutrální rovině, zejména díky přítomnosti novinářů, editorů a reportérů ze západních zemí. Zásadní zlom však nastal po roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Od tohoto období lze vysílání skupiny RT subjektivně hodnotit jako výrazně propagandistické.