V první fázi notifikace byly dle Ministerstva průmyslu a obchodu notifikovány kompenzace „za montáž a uvedení do provozu nových zařízení“. Neupřesnilo však, jak by měla vypadat druhá fáze notifikace a s čím konkrétně se MPO obrátí na Evropskou komisi.
Evropská komise v lednovém rozhodnutí přinesla verdikt ohledně kompenzací týkajících se uvolnění pásma 700 MHz v České republice. Povolila státní pomoc v otázce uvolnění pásma 700 MHz až do výše 3,1 mil. EUR. Tato pomoc se však může vztahovat výhradně na přímé náklady související s přeladěním vysílačů na nižší pásmo. EK ve výsledku uznala pouze 13 procent možných nákladů, které musí operátoři terestrických sítí vynaložit v souvislosti s přechodem na nový standard terestrického vysílání – z DVB-T na DVB-T2.
Rozhodnutí Evropské komise je v souladu s obdobnými verdikty týkající se jiných zemí, kde EK rovněž povolila kompenzovat pouze přímé náklady v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz. Částka v přepočtu přibližně 78 mil. Kč ovšem zřejmě nebude stačit ke kompenzaci všech přímých nákladů, které vyčíslila studie agentury Arthur D. Little pro Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Z tohoto pohledu se rozhodnutí Evropské komise jevilo jako velmi zásadní pro poskytovatele placené televize. Ti prostřednictvím zájmového sdružení usilovali o to, aby nedošlo k „překompenzování“ terestrické televize. Nejaktivnější v tomto směru je zejména Česká asociace satelitních operátorů – ČASO, která dlouhodobě lobbuje v Bruselu za co nejférovější trhové podmínky pro všechny operátory. Satelitáři tvrdí, že přechod z DVB-T na DVB-T2 není vynucen Evropskou komisí a jako takový by neměl být kompenzován. Přechod na jakýkoliv modernější vysílací standard by měl být financován výlučně těmi operátory, kteří se na něm podílejí.
Konkrétně – satelitní operátoři ze svých prostředků financovali přechod ze standardu DVB-S na DVB-S2, proto nevidí důvod, aby terestričtí operátoři získali kompenzace při přechodu z DVB-T na DVB-T2. Z lednového rozhodnutí se zdálo, že podobný postoj si osvojila i Evropská komise, která rozhodla obdobným způsobem v případě několika zemí. U České republiky tak dovolila kompenzovat pouze přímé náklady, které vzniknou v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz pro účely mobilních služeb. To je totiž to, oč v skutečnosti běží.
Názor: Předčasná radost satelitářů
EK nepožaduje přechod na DVB-T2
Evropská komise po státech nepožaduje přechod na DVB-T2. Tato povinnost je plně v kompetenci národních vlád. EK požaduje pouze uvolnění pásma 700 MHz a je na každé zemi, jakým způsobem tento úkon provede.
Většina evropských zemí se sice rozhodla pro přechod na DVB-T2. Jsou však i země, které se rozhodly v určité míře zachovat standard DVB-T, konkrétně Maďarsko, Švédsko, Portugalsko nebo Slovensko. V jiných zemích zas byl přechod na DVB-T2 plně v režii tamních operátorů, přičemž s přímými kompenzacemi se ve většině případů nepočítalo. A pokud ano, musela by je i tak předem povolit Evropská komise.
V případě České republiky ovšem zdejší zákony určují, že operátoři mají právo požadovat kompenzace v souvislosti s přechodem na DVB-T2, i kompenzace za provoz přechodových sítí. Evropská komise však s tímto způsobem kompenzací nesouhlasí a ve svém lednovém rozhodnutí to dala jednoznačně najevo.
Česká strana vyčíslila náklady s požadavkem kompenzace na přibližně 613 milionů korun. Technické úpravy stávajících zařízení (tedy přeladění na nové kmitočty) by dle předmětné studie měly vyjít na 71 milionů korun. Evropská komise tedy prozatím povolila kompenzovat jen zhruba 13 procent všech nákladů s požadavkem kompenzace.
Z tohoto pohledu by se mohlo zdát, že satelitní operátoři sdruženi v ČASO svůj boj vyhráli. Ovšem je to jen zdání. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž v červnové dokumentaci tvrdí, že notifikace byla rozdělena na dvě fáze. Lednové rozhodnutí EK představovalo pouze „první fázi notifikace“. V současnosti se podle webu MPO připravují podklady pro zahájení druhé fáze notifikace.
Z této formulace je zřejmé, že MPO i nadále počítá s kompenzacemi provozu přechodových sítí a dalších nákladů, které jsou vyčísleny ve studii zpracované konzultační agenturou Arthur D. Little.
V první fázi notifikace byly dle Ministerstva průmyslu a obchodu notifikovány kompenzace „za montáž a uvedení do provozu nových zařízení“. Neupřesnilo však, jak by měla vypadat druhá fáze notifikace a s čím konkrétně se MPO obrátí na Evropskou komisi.
Z formulací v nové dokumentaci je zřejmé, že MPO i nadále počítá s kompenzacemi provozu přechodových sítí a dalších nákladů, které jsou vyčísleny ve studii zpracované konzultační agenturou Arthur D. Little.