Ilustrační foto Pixabay.com / ComfreakČeské Radiokomunikace v rámci dnešní tiskové konference představili upravený průběh přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2. Zprávou dne je ovšem spuštění pilotního vysílání programu NASA v Ultra HD rozlišení. Ten se objevil v multiplexu 23 a je tedy dostupný všem divákům přijímajícím DVB-T2 v dosahu této sítě. Vysílání má za cíl demonstrovat připravenost terestrické platformy na Ultra HD rozlišení. Není zatím jasné, jak dlouho toto vysílání potrvá.
Program NASA UHD nabízí zajímavý obsah, některé záběry ve 4K jsou opravdu poutavé. Tímto způsobem si mohou diváci vyzkoušet funkcionalitu svých moderních televizí, jak mohou zvládnout příjem 4K obsahu z terestrické platformy.
V případě programu NASA TV lze říct, že část obsahu – zejména povídání ve studiu – není příliš atraktivní a není vždy v nativním 4K rozlišení. To však nijak nesnižuje přínos tohoto programu pro běžného diváka, který se chce podívat na obsah v Ultra HD. Pokud by České Radiokomunikace v testu pokračovaly dlouhodobě, bylo by rovněž zajímavé zpřístupnit některý z dalších UHD programů, které jsou například na satelitu dostupné zdarma.
Doporučená analýza: Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech
Velmi zajímavé záběry nabízí například německý program UHD1, který provozuje skupina SES Astra. Rovněž lze na satelitu zdarma sledovat například Fashion 4K, samozřejmě i zmíněný program NASA UHD. Platící klienti operátora Skylink mají dále k dispozici program Insight UHD nebo Love Nature 4K.
Zařazení Ultra HD obsahu do terestrické platformy je však skutečně zajímavým krokem a České Radiokomunikace si za podobný tah zaslouží pochvalu. Otevírají tím prostor ke krátkodobému vysílání v Ultra HD v době společensky atraktivních příležitostí. Největší sportovní akce se totiž běžně produkují ve 4K, doposud však nebyla k dispozici kapacita, která by toto vysílání umožnila šířit v terestrické platformě.
ČRA tímto krokem ukazují, že už nyní lze alespoň krátkodobě vysílat obsah 4K vysílat prostřednictvím DVB-T2. Další prostor se může otevřít po definitivním vypnutí původní platformy DVB-T a přeskupení všech potřebných kmitočtů, které budou moci být použity pro čtyři trvalé a další přibližně dva „experimentální multiplexy“ v DVB-T2.
Zařazení Ultra HD obsahu do terestrické platformy je však skutečně zajímavým krokem a České Radiokomunikace si za podobný tah zaslouží pochvalu. Otevírají tím prostor ke krátkodobému vysílání v Ultra HD v době společensky atraktivních příležitostí.