EBU doporučuje členským televizím omezení datového toku pro diváky
Vysílací unie EBU sdružuje veřejnoprávní mediální organizace, které mají klíčovou roli v současné krizi. Svým divákům poskytují nejen důležité a velmi vyhledávané informace, ale plní i vzdělávací funkci. Prakticky každá veřejnoprávní televize v Evropě dnes vysílá vzdělávací bloky pro žáky základních škol, v mnoha případech i pro studenty středních škol. Důležitá je i role při informování nejzranitelnějších skupin obyvatelstva, zejména seniorů.
Pokud divák sleduje obsah z domácího fixního broadbandového připojení, není potřeba mu kvalitu výrazně omezovat. Pokud se však připojuje z mobilní sítě, v takovém případě je namístě omezení datového toku do té míry, aby byl obsah pohodlně sledovatelný.
Součástí technických doporučení je zastropování datových toků v závislosti na zařízeních, ze kterých diváci přistupují. Pokud divák sleduje obsah z domácího fixního broadbandového připojení, není potřeba mu kvalitu výrazně omezovat. Pokud se však připojuje z mobilní sítě, v takovém případě je namístě omezení datového toku do té míry, aby byl obsah pohodlně sledovatelný, a aby se k divákovi dostaly potřebné informace.
Ve světle těchto doporučení je zřejmé, proč například veřejnoprávní televize v Německu nebo v Rakousku vyzvaly diváky, aby upřednostnili sledování televizního vysílání tradičním způsobem. Pod tím se rozumí platformy, které nejsou závislé na internetovém připojení. V německém a rakouském případě jde především o satelitní příjem, který je zdarma a rovněž o kabelový příjem. Paradoxně, terestrická platforma DVB-T2 je v obou těchto zemích zpoplatněná s výjimkou veřejnoprávních programů.
Doporučujeme: Je chybou, pokud ČT3 nebude v DVB-T