Další razie proti nelegálním streamingovým službám
Legální pay-tv operátoři nemají moc možností, jak se bránit nelegálnímu streamingu. Jedinou skutečně účinnou zbraň mají v ruce represivní složky.
Zátahy proti provozovatelům nelegálních IPTV služeb pokračují. Europol v průběhu minulého týdne koordinoval významnou razii proti provozovatelům IPTV streamů v Bulharsku. Policisté provedli 17 domovních prohlídek a zajistili velké množství dokumentů a digitálních stop. Díky tomu bylo možné odhadnout, že nelegální skupiny mohli v rámci svých sítí mít přes 30tisíc předplatitelů TV služeb. Jedné ze šesti zúčastněných společností byla vyměřena pokuta ve výši 650tisíc euro, ovšem není jasné, jak velké příjmy měla celá skupina poskytovatelů nelegálního obsahu.Když uvážíme, že roční předplatné nelegální platformy se může pohybovat kolem 40-80 euro, tak by příjmy těchto poskytovalů mohly překročit hranici 1,2 mil., případně i 2 mil. euro ročně. K legálním televizním operátorům se zřejmě nic z této částky nedostalo, jelikož celá síť byla součástí černého trhu. Poskytovatelé nelegálních streamů obvykle získávají zdrojový signál ze satelitu, případně přímo z legálních IPTV set-top-boxů. Tento signál následně transkódují a distribuují svým klientům.
Nelegální streamingové platformy přinášejí divákům tisíce programů za zlomek ceny, kterou byste zaplatili u tradičních pay-tv operátorů. Jejich síla spočívá v tom, že vám mohou poskytnout programovou nabídku prakticky kteréhokoliv operátora ve světě. Vysílané programy se přitom šíří zcela nezávisle a operátoři nemají moc možností, jak nelegálnímu streamingu bránit. Jedinou skutečně účinnou zbraň mají v ruce represivní složky. Těm se v posledních měsících podařilo několik zásadních úlovků v rámci loňské operace Eclipse, která proběhla v polovině září. Nynější razie v Bulharsku jsou pokračováním snahy potírat nelegální distribuci TV programů.
Policisté provedli 17 domovních prohlídek a zajistili velké množství dokumentů a digitálních stop. Díky tomu bylo možné odhadnout, že nelegální skupiny mohli v rámci svých sítí mít přes 30tisíc předplatitelů TV služeb.
Čeští pay-tv operátoři mají rozumné ceny a vyplatí se víc než nelegální alternativy
Zajímavé je, že český trh není pro televizní piráty poskytující nelegální IPTV streamy příliš lákavý. Legální IPTV operátoři zde totiž nabízejí prémiové programy za velmi výhodné ceny, které jsou nesrovatelně nižší než v západní Evropě. Zatímco v České republice, na Slovensku nebo v Polsku si můžete dopřát skutečně exkluzivní obsah legálně za cenu už od 10 EUR měsíčně, v západních zemích za totéž zaplatíte i 10krát víc.
V takové situaci je přirozené, český divák není primárním terčem černých IPTV operátorů. Nelegálům se mnohem lépe daří zejména v západních zemích, kde diváci hledají způsoby, jak na placené televizi výrazněji ušetřit. I tam už je však už problém sehnat nabídku programů v dobré kvalitě. V důsledku razií dochází k omezování počtu subjektů na straně nelegálních dodavatelů a to má podle dostupných informací vliv i na ceny pro nelegální poskytovatele případně koncové uživatele.
Poznámka: Inspirací pro tento text byl článek na webu Broadband TV News.
Doporučujeme podrobnější analýzu: Boj proti nelegálnímu streamingu pokračuje. Jak poznáte černého operátora?