Operátor Antenna Hungária poskytne svým abonentům set-top-boxy pro DVB-T2
Přechod na DVB-T2 se v Maďarsku týká pouze placené televize. Volně dostupné programy zůstanou v původním vysílacím standardu DVB-T. Podobný model zvolilo vedle Maďarska i Slovensko.
Placená televizní služba MinDig TV Extra, kterou v terestrice provozuje operátor Antenna Hungária, se připravuje na přechod na DVB-T2. S tím souvisí fakt, že operátor všem svým klientům vymění původní set-top-boxy za nové s podporou DVB-T2. Přechod na nový vysílací standard se u této služby očekává v první polovině příštího roku. Operátor přitom provozuje i volně dostupné televizní vysílání pod příbuznou značkou MinDig TV. Placená služba Extra je nadstavbou pro ty, kdo chtějí mít k dispozici víc programů v terestrice.Vzhledem k tomu, že některé multiplexy přechází do DVB-T2, bude muset operátor poskytnout svým klientům nové set-top-boxy na vlastní náklady. Služba MinDig TV Extra funguje na maďarském trhu 10 let a má přibližně 100 tisíc abonentů. Přechod na DVB-T2 se však týká pouze placené televize, která pro svůj rozvoj využije větší kapacitu multiplexů. Volně dostupné programy však zůstanou i nadále vysílat ve standardu DVB-T. Maďarští diváci, kteří sledují bezplatnou televizi tak nemusí měnit své přijímače.
Podobný model zvolilo i Slovensko, kde volně dostupné programy budou i nadále k dispozici v DVB-T. Operátor Towercom však hodlá terestrickou platformu oživit pomocí nelineárních služeb, které divákům nabídne prostřednictvím speciálního hybridního set-top-boxu. K překlopení do standardu DVB-T2 dojde na Slovensku zatím pouze u prvního multiplexu. Komerční multiplex 2 by měl zachovat DVB-T včetně existujícího pokrytí a to samé se prozatím týká i veřejnoprávního multiplexu 3. Na letošní konferenci Innovation Day to řekl zástupce společnosti Towercom Andrej Doležal.
Slovenský operátor si navíc musí poradit s přeladění multiplexů „střihem“. Přechodové sítě totiž nejsou k dispozici. V praxi tento proces vypadá tak, že o půlnoci dochází v určitém regionu k vypnutí původních frekvencí. Následuje několikahodinová odstávka a další den může divák naladit vysílání na nové frekvenci. Podrobnější informace o tomto procesu přinášíme v článku Slovensko řeší zachování DVB-T, operátor přelaďuje frekvence střihem.
Podobný model zvolilo i Slovensko, kde volně dostupné programy budou i nadále k dispozici v DVB-T. Operátor Towercom však hodlá terestrickou platformu oživit pomocí nelineárních služeb, které divákům nabídne prostřednictvím speciálního hybridního set-top-boxu.