DVB-T neskončí v roce 2020. ČTÚ vysílání v regionech povolí i nadále
Jeden z provozovatelů lokálního vysílání před rokem upozorňoval, že pro malé televize je setrvání v DVB-T prakticky životní nutností, jelikož toto vysílání lze provozovat i s relativně nízkými investicemi do vysílací techniky.
Regionální a malé lokální televize budou moci pokračovat v DVB-T i po roce 2020. Zástupce Českého telekomunikačního úřadu Jiří Duchač dal najevo, že úřad nehodlá tlačit místní televize k nákupu nové vysílací techniky. Vysílače nízkého výkonu tak budou moci pokračovat v DVB-T, pokud si opatří příslušná povolení a budou mít k dispozici příslušné kmitočty. Vypnutí DVB-T se tak celoplošně dotkne pouze čtyř velkých multiplexů a regionálních sítí, které pokrývají desítky procent populace.Jiří Duchač v rámci panelové diskuze na říjnové konferenci v Nymburku zároveň poukázal na výraznou disproporci, kterou na trhu vytvářejí regionální multiplexy. Za „regionální pokrytí“ se totiž dle zákona považují všechny sítě, které pokrývají minimálně 2 procenta populace, ale i ty, které zasahují až 75 procent obyvatel. Pražské regionální multiplexy pokrývají minimálně 25 procent obyvatel. Tuto disproporci je potřeba odstranit, k čemu bude mít úřad příležitost při udělování nových frekvenčních přídělů po roce 2020.
Zástupce úřadu Jiří Duchač uvedl, že není důvod nutit malé městské nebo okresní televize k přechodu jejich vysílání do standardu DVB-T2. Všechny nově zakoupené přijímače a set-top-boxy jsou zpětně kompatibilní diváci tak budou moci své lokální programy sledovat i nadále v DVB-T.
Nova razantně vstoupila do kampaně k přechodu na DVB-T2: Informační spot TV Nova vybízí diváky k opuštění terestriky
Ještě před rokem přitom hrozilo, že malé televize budou muset investovat do nové vysílací techniky. Upozornil na to jihomoravský anténář Vladimír Bílý, který v Adamově provozuje mikromultiplex, kde šíří pouze vysílání místní televize Adamov v SD i HD rozlišení. Pan Bílý tehdy upozorňoval, že pro malé televize je setrvání v DVB-T prakticky životní nutností, jelikož toto vysílání lze provozovat i s relativně nízkými investicemi do vysílací techniky. V platformě DVB-T2 však neexistuje „low-endové“ zařízení, které by šlo využít pro tyto vysílače s velmi malým pokrytím.
Zdá se, že Český telekomunikační úřad si tyto souvislosti uvědomil a malým televizím nebude bránit v pokračování jejich infokanálů ve standardu DVB-T.
Mimochodem, standard DVB-T bude pokračovat i v kabelových sítích. Řada kabelových operátorů poskytuje svým klientům několik DVB-T multiplexů, které jsou úplně odděleny od terestrického provozu. Běžný klient kabelové televize, který sleduje základní programy prostřednictvím staršího set-top-boxu nebo televizoru s podporou DVB-T, si tak bude moci svůj starší přijímač ponechat a nebude potřebovat set-top-box.
Další informace: Analogová kabelová televize není výjimečná, DVB-T může rovněž pokračovat v kabelu