Analogová kabelová televize není výjimečná, DVB-T může rovněž pokračovat v kabelu
Analogovou kabelovou televizi najdeme nejen u některých menších operátorů v ČR, ale i za našimi hranicemi. Příznivci starší techniky mohou naladit analogovou nabídku u vybraných lokálních operátorů na Slovensku, v Německu, v Polsku, ale dokonce i v Belgii.
Kolik domácností může ještě využívat služby analogové kabelové televize? Lze ještě naladit určité programy přímo na starších CRT televizorech s analogovým tunerem? Odpověď vás možná překvapí. Analogovou kabelovou televizi najdeme nejen u některých menších operátorů v ČR, ale i za našimi hranicemi. Příznivci starší techniky mohou naladit analogovou nabídku u vybraných lokálních operátorů na Slovensku, v Německu, v Polsku, ale dokonce i v Belgii.Většina kabelových operátorů sice postupně plánuje opustit analogovou nabídku a plně digitalizovat, není však důvod to udělat hned. Analogová televize totiž může dobře sloužit některým skupinám obyvatelstva, které si vystačí s jednodušší programovou nabídkou a nemohou nebo nechtějí investovat do modernějších přijímačů.
Největším poskytovatelem analogového TV příjmu byla ještě donedávna společnost UPC Česká republika. Konkrétní statistiky domácností využívajících programy touto cestou sice v ČR neexistuje, v zahraničí však můžeme najít příklady, kde má ještě analogová kabelovka poměrně značné množství příznivců.
Server Broadband TV News přišel s informací týkající se belgického operátora Telenet, donedávna sesterského operátora UPC, který odhaduje, že jeho analogovou nabídku využívá přibližně 360 tisíc (!) domácností. Přitom až polovina z těchto domácností je na analogový kabel odkázaná. Jinými slovy, v jejich případě jde o jediný způsob příjmu na hlavní televizi. Druhá polovina domácností využívá analogovou kabelovku jako záložní způsob příjmu na druhé nebo třetí TV v domácnosti.
Kromě analogové televize existuje v rámci kabelových společností ještě jeden fenomén. Vypínání standardu DVB-T v některých zemích představuje zajímavou příležitost pro operátory, kteří poskytují vybrané programy v tomto standardu.
Počtem obyvatelů je přitom Belgie srovnatelná s Českou republikou. Můžeme tedy předpokládat, že i v ČR ještě jsou desítky tisíc, případně nižší stovky tisíc domácností, které mohou využívat tento způsob příjmu, pokud jej operátor nabízí.
Kromě analogu však existuje v rámci kabelových společností ještě jeden fenomén. Vypínání standardu DVB-T v některých zemích (včetně ČR) představuje zajímavou příležitost pro operátory, kteří poskytují vybrané programy v tomto standardu. Kabelové společnosti mají svůj signál izolovaný od okolí a mohou si tedy samy rozhodnout, jak využijí své frekvenční spektrum. Kabelová televize tudíž nemusí uvolňovat žádné pásmo nebo vypínat jakýkoliv standard. Pokud se kabelový operátor rozhodne poskytovat svým klientům dlouhodobě programy v DVB-T, může tak činit i po 30. červnu 2020.
Zde se znovu dostáváme k největší kabelové společnosti UPC, která svým klientům skutečně nabízí i DVB-T multiplex(y). Část diváků, kteří nechtějí měnit své televizory nebo kupovat nové set-top-boxy, mohou využít jejich služeb a pokračovat v sledování programů ve standardu DVB-T.