5G jako příležitost pro operátory, televize, ale i sportovní organizace
Mobilní sítě 5G mohou pomoci k tomu, že neomezené datové tarify mohou být relativně levné a skutečně neomezené. To povede k tomu, že budou využívat ještě více obsahových aplikací bez počítání dat. Neznamená to však nutně, že se sportovní video stane dostupnějším.
Jedna z novodobých lidových moudrostí říká, že každou pravdu lze potvrdit výzkumem nebo studií – i pokud si některá tvrzení vzájemně odporují. Nyní průzkum Vodafonu zaměřený především na britský trh odhalil zajímavý potenciál mobilních sítí nové generace ve vztahu k sportovním klubům. 5G prý může nabídnout divákům a fanouškům inovativní prožitky a zvýšit jejich zapojení / nadšení (engagement). Výzkum konkretizuje očekávání představitelů sportovních klubů a svazů ohledně toho, co lze díky technologii 5G dosáhnout.Když se však nad tím zamyslíte, je zřejmé, že ve vztahu ke sportu to už není o tom, co dokáže 5G, ale co už dávno dokázaly mobilní sítě, chytré telefony a videostreaming obecně. 5G může do jisté míry ulehčit části fanoušků přístup ke sportovním přenosům – to však není nic tak zásadního, jelikož na západě už většina lidí má přístup ke sportovnímu obsahu v mnohem větší míře než u nás. Postupy a inovace, které se jen v posledních letech přenesly k nám, jsou v Německu, Anglii a dalších západních zemích standardem už více než 10 let.
Konkrétní příklad: Když O2 TV začala vysílat všechny přenosy z fotbalové Fortuna ligy, u nás to bylo revoluční. V Anglii, Německu, Španělsku, Itálii, ve skandinávských zemích atd. to však bylo něco naprosto běžného. Podobná revoluce tam nastala na přelomu milénia s rozmachem digitálních TV služeb přes satelit nebo přes kabel.
Pokud může 5G v něčem znamenat skutečnou revoluci, bude to zřejmě v oblasti televizní distribuce. Už dnes se objevují hlasy, že 5G může za 10 let úplně nahradit dnešní televizi přes anténu. Tradiční terestrické multiplexy DVB-T a DVB-T2 už nebudou potřeba.
U nás tato revoluce přišla o něco později a zejména díky dostupnosti IPTV technologie a posléze díky videostreamingu v mobilních telefonech. Nová technologie 5G sice může dostupnost videa ještě posílit, revoluci však nepřinese. Ta už nastala v době 4G, kdy se operátoři a poskytovatelé obsahu společně domluvili na politice selektivního „nepočítání dat“. Díky tomu můžete sledovat sportovní přenosy – nebo jiné placené programy – v mobilu, aniž by to ohrozilo váš datový limit.
Mobilní sítě 5G mohou pomoci k tomu, že neomezené datové tarify mohou být relativně levné a skutečně neomezené. To povede k tomu, že budou využívat ještě více obsahových aplikací bez počítání dat. Neznamená to však nutně, že se sportovní video stane dostupnějším. Změní se však to, že lidé nebudou platit za data mobilním operátorům, ale budou nuceni platit za obsah přímo sportovním organizacím. A patrně v tom tkví ona „revoluce“.
Pokud může 5G v něčem znamenat skutečnou revoluci, bude to zřejmě v oblasti televizní distribuce. Už dnes se objevují hlasy, že 5G může za 10 let úplně nahradit dnešní televizi přes anténu. Tradiční terestrické multiplexy DVB-T a DVB-T2 už nebudou potřeba. Vše „poteče“ přes mobilní sítě. Nynější IPTV set-top-boxy doplní nová generace přijímačů s podporou 5G a tato podpora se postupně přesune i do nových televizí. Výsledkem je, že za deset a více let může významná část diváků sledovat televizi nikoliv přes terestrické multiplexy, satelit nebo kabel, nýbrž přes 5G vysílače.
Poznámka: Inspirací pro tento článek byl text 5G to revolutionise sport na webu Advanced Television.