Vedení Radiokomunikací seznámilo novináře s plány pro nejbližší období. Do vypnutí prvních DVB-T vysílačů totiž zbývá pouze 85 dní, a komerční informační kampaň bude stále intenzivnější. Subjekty působící na televizním trhu se totiž nemohou spolehnout na státní kampaň, jelikož v tomto směru neprobíhá koordinace. Stát už do listopadového vypnutí programů České televize v DVB-T na území Prahy a středních Čech zřejmě nestihne připravit skutečně viditelnou kampaň.
I to je důvod, proč se nakonec operátoři terestrických multiplexů pustili do vlastní kampaně. České Radiokomunikace avizují vlastní infolinku pro diváky na čísle 800 929 929. Ta bude dostupná každý pracovní den od 8:00 do 20:00. Dále mají k dispozici minimálně dva informační weby, zpřístupnili certifikaci vhodných přijímačů a uzavřeli partnerství s významnými prodejci elektroniky DATART a Alza.cz. U Datartu je k dispozici ještě jedna infolinka na čísle 225 991 000, která bude řešit technické dotazy týkající se přijímačů.
Do vypnutí prvních DVB-T vysílačů zbývá pouze 85 dní. Stát už do listopadového vypnutí programů České televize na území Prahy a středních Čech zřejmě nestihne připravit skutečně viditelnou kampaň.
Propagační kanál k DVB-T2 už vysílá, na reportážích se podílí Jan Tuna
Posledním kamínkem do mozaiky kampaně je specializovaný informační kanál Nalaďte se na DVB-T2, který oficiálně spustil vysílání právě dnes, tedy v úterý 3. září. Tento program už vysílá reportáže týkající se DVB-T2, jeho tváří by měl být i reportér Jan Tuna nebo moderátor České televize Daniel Stach. Součástí programu je i HbbTV aplikace, která je interaktivní a umožňuje divákovi zjistit veškeré informace týkající se vypínání DVB-T v jeho regionu. S přibývajícím časem se bude regionalizovat i samotné vysílání, které bude diváky upozorňovat na blížící se vypínání původního standardu v jednotlivých oblastech.
Propagační kanál k DVB-T2 však má od začátku výrazný handicap – kvůli omezenému pokrytí Regionální sítě 8 jej může sledovat pouze 55 procent diváků. „Nemáme kapacitu v celoplošných multiplexech. Našli jsme kapacitu pouze v Regionální síti 8. Program ale plánujeme zpřístupnit i přes internet,“ uvedl ředitel regulace ČRA Marcel Procházka.
Podle zástupců Radiokomunikací se přechod na DVB-T2 týká už jen menší části diváků. Zhruba třetina lidí (30 %) už je na příjem DVB-T2 připravena nebo už sleduje programy v novém standardu. Terestrika má podíl zhruba 55 procent domácností. Tudíž více než polovina domácností sledujících televizi přes anténu řeší nebo už vyřešila přechod na DVB-T2. Snahou Radiokomunikací je, aby byl úbytek diváků terestriky co nejmenší. „Do celého procesu jsme investovali stovky milionů korun,“ informoval novináře generální ředitel společnosti Vít Vážan.
Vypínání DVB-T multiplexu České televize z vysílačů Praha-Cukrák a Praha-Žižkov začne ve druhé polovině listopadu 2019. V případě komerčních stanic je prvním klíčovým datem 8. leden 2020. Poté odstartují DVB-T2 multiplexy na finálních frekvencích.
Podle zástupců Radiokomunikací se přechod na DVB-T2 týká už jen menší části diváků. Více než polovina domácností sledujících televizi přes anténu řeší nebo už vyřešila přechod na DVB-T2.
Úpravy společných antén. Prima ve vyšším rozlišení?
Marcel Procházka zdůraznil, že náklady na přechod na nový standard budou u diváků minimální. U starších televizí postačí přikoupit set-top-box. Divák podle Procházky dokonce nemusí ani měnit anténu, pokud používá individuální anténu. Následně ale šéf regulace přiznal, že u společných antén je situace složitější a budou potřeba minimálně dva servisní zásahy. Pro tento účel vyškolili Radiokomunikace přibližně stovku odborných firem a techniků.
Úpravu společné antény si ovšem diváci budou muset hradit sami prostřednictvím bytových družstev nebo společenství vlastníků. Stát na přeladění antén nevyčlenil žádné prostředky pro individuální domácnosti. Náklady na přechod na DVB-T2 tak nemusí být u společných antén úplně zanedbatelné.
Marcel Procházka zdůraznil, že dohoda s komerční skupinou Prima týkající se bezplatného vysílání ve vyšším rozlišení stále platí. Prima přitom už dříve odmítla, že by plánovala neplacené HD vysílání v terestrice. Místo toho použila pojem SD+, neuvedla však konkrétní rozlišení. Jisté je, že plnohodnotné Full HD rozlišení bude i nadále dostupné pouze v nabídkách pay-tv operátorů. Volné vysílání Primy v DVB-T2 se může pohybovat v rozmezí 960×540 až 1440×1080. Zda je druhá varianta skutečně reálná, to ukáže další vývoj.
Pro diváky je ovšem důležité myslet na to, že bezplatné komerční stanice budou k dispozici pouze v nižším rozlišení. Tento fakt se potvrdil i v předchozích měsících, kdy došlo k vypnutí dvou bezplatných HD programů v síti jiného operátora. Televizní programy JOJ Family, Prima Comedy Central a regionální televize v HD rozlišení přešly v rámci DVB-T2 do nižší kvality obrazu. Operátor tento krok zdůvodnil nutnosti efektivnějšího využití kapacity multiplexu. Uvolněnou kapacitu může využít například pro zařazení dalších stanic do své nabídky.
Názor: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří