Klíčem k úspěchu je úspěšná implementace vysílací technologie 5G FeMBMS, která by se mohla stát náhradou za terestrickou televizi DVB-T a DVB-T2. Výhodou nové technologie by mělo být robustnější pokrytí, výrazně větší kapacita a tím i nižší náklady pro jednotlivé hráče – v tomto případě televize. V některých západních zemích se dlouhodobě předpokládá, že dnešní terestrické multiplexy DVB-T/2 budou po roce 2030 nahrazeny právě vysíláním 5G FeMBMS.
Budoucnost terestrické televize po roce 2030 je nejasná
Vysílání přes 5G sítě už dnes vnímají globální televizní společnosti jako velkou příležitost. První úspěšné testy televizního vysílání v tomto prostředí už proběhly v Azii i v Evropě. Přijímače pro běžné diváky zatím nejsou k dispozici. Zatím se čeká na výraznější udomácnění této technologie, což potrvá několik let. Následně se televizní příjem začne nenápadně přesouvat směřem k těmto sítím.
Nynější IPTV set-top-boxy doplní nová generace přijímačů s podporou 5G a tato podpora se postupně přesune i do nových televizí. Výsledkem je, že za deset a více let může významná část diváků sledovat televizi nikoliv přes terestrické multiplexy, satelit nebo kabel, nýbrž přes 5G vysílače.
Televizní příjem tak bude fungovat zejména prostřednictvím IPTV. Pro operátory i samotné televize bude ekonomicky výhodnější provozovat jednu síť 5G vysílačů místo několika DVB-T/2 multiplexů s omezenější kapacitou. Samozřejmě, technologie 5G a DVB-T/2 mohou po určitou dobu fungovat vedle sebe. Už dnes je však jasné, že terestrická televize přijde do roku 2030 o další část svého spektra. Nyní televize uvolňují pásmo 700 MHz, přibližně za 10 let se očekává tlak na uvolnění dalšího pásma.
Zkratka FeMBMS je označením pro Further evolved Multimedia Broadcast Multicast Service. Testy tohoto vysílání probíhají například v Bavorsku. Přijímače pro běžné diváky zatím nejsou k dispozici.
Budou diváci znovu nuceni měnit přijímače?
V prostředí 5G bude rychlost a kapacita sítí mnohem vyšší než je dnes. Samotná mobilní zařízení budou ještě výrazněji sloužit ke sledování televize přes internet než je tomu dnes. A lze očekávat, že modernější TV přijímače v domácím prostředí budou podporovat příjem televize v 5G prostředí tak jako dnes podporují DVB-T, DVB-T2 a další platformy.
Z tohoto pohledu může 5G výrazně zamíchat karty na tradičním televizním trhu. Už nyní se mluví o systému 5G FeMBMS jako o přirozené náhradě za DVB-T(2). Objevují se dokonce předpovědi, že rozhlasové a televizní vysílání bude v prostředí 5G sítí mnohem levnější a efektivnější než je dnešní terestrické vysílání. Samozřejmě, tyto předpovědi mohou být zčásti dílem zapálených lobbistů, nicméně mají racionální základ.
Jisté je, že zhruba za 10-12 let budou běžní diváci konfrontování s další vlnou možné výměny přijímačů. Před 10 lety byla většina diváků nucena vyměnit své starší televizory za nové, nebo je alespoň doplnit set-top-boxem. Nyní se celý proces opakuje v důsledku vynuceného přechodu na DVB-T2. Po roce 2030 může DVB-T2 postupně vyblednout a být nahrazeno novou 5G technologii, která diváky znovu přinutí měnit přijímače.
V důsledku toho se může velká část diváků ptát, zda je nynější plošný přechod na DVB-T2 opravdu nutný a proč nelze počkat ještě pár let na úplně novou éru televizního příjmu.
K tématu: Úspěšný test vysílání v 8K rozlišení prostřednictvím 5G sítě