EK výrazně omezila kompenzace operátorům ve Španělsku
Španelští operátoři sdruženi v asociaci Televisión Abierta původně požadovali kompenzace až do výše 40 milionů EUR. Evropská komise nakonec stanovila horní hranici na 10 mil. EUR. Operátoři tak dostanou pouze čtvrtinu z toho, co požadovali.
Rozhodnutí Evropské komise v této věci bylo poměrně rychlé, argumentace španělské strany musela být podobná jako v jiných zemích, kde už EK podporu pro operátory schválila. Důležitou podmínkou je, že se budou kompenzovat pouze tzv. přímé náklady, tedy direct costs. Pod tím si lze představit konkrétní úkony související s přeladěním a přenastavením vysílačů. Nelze však kompenzovat provoz přechodových sítí, které přímo nesouvisí s opuštěním pásma 700 MHz.
Rozhodování v případě jiných zemí může výrazně napovědět, jakým způsobem by se mohla komise postavit k požadavkům na kompenzaci českých operátorů. Naši operátoři požadují kompenzace nákladů za provoz přechodových sítí DVB-T2. Evropská komise se však k obdobným požadavkům z jiných zemí staví negativně.
EK odkazuje Španělsku: Kompenzujte pouze striktně nutné náklady
Evropská komise posuzuje kompenzace operátorů velmi přísně. Jednotlivé státy mají několik způsobů, jak uvolnit pásmo 700 MHz a je potřeba zajistit, aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže na televizním trhu. Přechod na vysílací standard DVB-T2 není podmínkou tohoto procesu, tudíž není ani důvod jakkoli kompenzovat subjekty, které na terestrickém trhu působí. Případný přechod na modernější vysílací standard však operátorům přináší mnohem vyšší kapacitu TV sítí, které lze následně využít například pro spuštění placené terestrické televize.
Operátoři ve Španělsku původně požadovali i kompenzace nákladů za povoz přechodových sítí DVB-T2. Evropská komise se tímto požadavkem nezabývala. Ve stručné informaci pro veřejnost uvedla, že státní pomoc do výše 10 mil. EUR se má vztahovat pouze na náklady, které jsou striktně nutné pro migraci z pásma 700 MHz na nižší frekvence. Kompenzace se tudíž nevztahují na provoz přechodových sítí.
Rozhodování Evropské komise v případě jiných zemí může výrazně napovědět, jakým způsobem by se mohla postavit k požadavkům České republiky a českých operátorů. Naši operátoři požadují kompenzace nákladů za provoz přechodových sítí DVB-T2. Evropská komise se však k obdobným požadavkům z jiných zemí staví negativně.
Dalším českým specifikem je právo operátorů na bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů až do roku 2030, které česká strana označuje jako „technické opatření“. Evropská komise posuzuje, zda toto opatření není ve skutečnosti nedovolenou státní podporou vybraným subjektům na trhu.
Další informace – Španělsko: Terestrika na nových frekvencích. Souběžné vysílání bez státní podpory