Přechod na DVB-T2: ČTÚ neakceptoval žádnou připomínku satelitních ani mobilních operátorů
Vypořádání připomínek ze strany ČTÚ je pro nezorientovaného čtenáře poměrně komplikovaným čtením. Jednotlivá stanoviska úřadu jsme se pokusili zjednodušit do několika následujících bodů. Podrobnější shrnutí následuje níže.
Další informace: Připomínky k výzvě ČTÚ mají nejen satelitáři, ale i Vodafone a T-Mobile
Zjednodušené shrnutí klíčových pasáží podle TVKOMPAS.cz:
1 – Žádné platby ani kompenzace. ČTÚ tvrdí, že předmětem tohoto řízení nejsou žádné platby ani kompenzace. V tomto smyslu za kompenzaci nepovažuje ani bezplatné prodloužení kmitočtových přídělů až do roku 2030.
2 – Hodnota kmitočtových přídělů nebyla prozkoumána. Úřad možné prodloužení kmitočtových přídělů označuje pojmem „stanovení nové doby platnosti“. Případnou hodnotu kmitočtových přídělů nezkoumal.
3 – Dopady na řízení před Evropskou komisí. Úředníci neupřesnili, jaké budou dopady na probíhající jednání s Evropskou komisí. Nedomnívají se však, že by toto jednání mělo být v rozporu s evropským právem.
4 – Vstup nových subjektů až po dokončení přechodu na DVB-T2. Operátor Skylink měl zájem o některé celoplošné televizní multiplexy. ČTÚ se momentálně nehodlá zabývat žádostmi zájemců o tyto sítě a jejich frekvence. Úřad v této souvislosti nerealizuje výběrové řízení ani aukci na celoplošné TV multiplexy.
5 – Prodloužení kmitočtových přídělů stávajícím držitelům bude bezplatné. ČTÚ tvrdí, že vydávání kmitočtů pro zemské TV sítě nebylo v ČR dosud zpoplatněno. Ani Diginovela v tomto ohledu žádnou úhradu nestanoví. V praxi to znamená, že prodloužení kmitočtových přídělů jejich stávajícím držitelům do roku 2030 by nemělo být zpoplatněno.
Níže přinášíme podrobnější shrnutí jednotlivých připomínek, které Český telekomunikační úřad vypořádal.
Podrobné shrnutí připomínek a stanoviska ČTÚ
Následuje podrobnější shrnutí jednotlivých připomínek, které ČTÚ vypořádal. Plné znění připomínek i stanovisek ČTÚ si můžete přečíst na webu úřadu, konkrétní odkazy přinášíme v závěru tohoto článku.
Jednotlivé společnosti, které připomínkovaly záměr ČTÚ, žádaly o bližší určení obsahu. Nebylo totiž jasné, k čemu přesně se mají vyjádřit. Úřad na webu nezveřejnil žádosti terestrických operátorů o změny kmitočtových přídělů ani návrh změny rádiových kmitočtů. Na tuto skutečnost poukázali zástupci Vodafonu, ale i Skylinku nebo asociace ČASO.
Úřad ovšem jejich připomínky neakceptoval s poukazem na to, že předmětem výzvy není žádná konkrétní žádost, nýbrž jen zamýšlený úkon úřadu. ČTÚ má za to, že vše dostatečně vysvětlil ve zveřejněném záměru. Společnosti, které záměr úřadu připomínkovaly jsou ovšem jiného názoru, což lze vyčíst právě ze všech zveřejněných připomínek.
Právnici Vodafonu rovněž žádali posouzení vlivu na hospodářskou soutěž. ČTÚ se však odvolal na platnou Diginovelu, a uvedl, že zamýšlené úkony nejsou nástrojem podpory hospodářské soutěže (bod 3), a úřad jen řeší zamezení negativního dopadu na terestrickou platformu.
Zajímavá je i formulace k další připomínce Vodafone v bodě 4, kde ČTÚ deklaruje že „předmětem řízení nejsou žádné platby či kompenzace„.
Podobným způsobem úřad vyřešil i další připomínku, kde se Vodafone dotazuje na probíhající prenotifikační řízení u Evropské komise. EK mimo jiné zkoumá, zda nedochází k nedovolené veřejné podpoře subjektů už působících na terestrickém trhu – tedy České televize, Českých Radiokomunikací a společností Czech Digital Group nebo Digital Broadcasting. ČTÚ však uvádí, že mu „nejsou známy skutečnosti o případných dopadech na zamýšlený úkon Úřadu.“
Jinými slovy, úřad neví, zda by mohla mít Evropská komise s tímto záměrem problém.
„Úřad postupuje v souladu s národní i evropskou právní úpravou a nemá důvod se domnívat, že by předmětná ustanovení Diginovely byla v rozporu s evropským právem,“ píše doslova ČTÚ.
Související článek: Výběrové řízení na terestrické multiplexy se nekoná. Podle ČTÚ šlo o nedopatření
ČTÚ: Diginovela žádnou úhradu za kmitočty nestanoví
Zajímavá je rovněž odpověď úřadu na jednu z připomínek České asociace satelitních operátorů. Ta dlouhodobě kritizuje fakt, že terestrickým operátorům mají být bezplatně prodloužené kmitočtové příděly až do roku 2030 a to navzdory tomu, že většina přídělů expiruje v letech 2021-2024. Podle asociace ČASO není bezplatné prodloužení kmitočtů subjektům na telekomunikačním trhu obvyklé.
Úřad však tvrdí, že v případě terestrických televizních sítí „nebylo dosud jakkoli zpoplatněno právě vydávání přídělů rádiových kmitočtů pro vysílací sítě k šíření zemského digitálního televizního vysílání.“
„Úřad připomíná, že nedochází k udělení práv, ale ke změně práv stávajících, a to na základě speciální právní úpravy čl. II. bodu 5 Diginovely, keré v tomto ohledu žádnou úhradu ze strany žadatele nestanoví,“ dodává ČTÚ. Jinak řečeno, bezplatné prodloužení kmitočtů je v pořádku a úřadu nepřináleží zkoumat hodnotu předmětných kmitočtových přídělů.
ČTÚ v podobném duchu řešil vypořádání připomínek ke všem celoplošným televizním sítím.
Přinášíme odkazy na celé znění příslušných dokumentů:
- Vypořádání připomínek k síti České televize
- Vypořádání připomínek k síti operátora České Radiokomunikace
- Vypořádání připomínek k síti Czech Digital Group
- Vypořádání připomínek k síti Digital Broadcasting