Skylink díky těmto partnerstvím může nabídnout divákům už celkem 3 programy v Ultra HD/4K, přičemž u každého z těchto programů se dělí o distribuci s jinými operátory. Pokud by měl operátor tyto programy nabídnout v nejvyšší kvalitě na vlastní náklady a pouze v České republice, ekonomicky by mu to nevycházelo. Díky tomu, že tyto programy jsou k dispozici i divákům jinde v Evropě, může se nákladná distribuce efektivně rozložit mezi několik dalších hráčů.
Díky tomu má satelit v nynější „ultra-moderní“ televizní době výrazný náskok před kabelem, IPTV nebo DVB-T2. Praktický pohled na možnosti a kapacitu terestrických sítí DVB-T2 napovídá, že na na anténě bude možné provozovat vysílání UHD pouze krátkodobě v demo režimu. Dlouhodobé vysílání Ultra HD je vyloučené.
Díky satelitu mohli sportovní fanoušci sledovat například zápasy letošního French Open v Ultra HD rozlišení. Poměrně běžnou záležitostí u západních operátorů je i vysílání různých kombinovaných přenosů nebo konferencí z více zápasů najednou. Případně je možné si zvolit a sledovat jakýkoliv zápas určité sportovní soutěže přímo v distribuční obrazové kvalitě, pokud váš operátor nabízí podobnou službu.
Satelit nabízí bohatší výběr než jiné platformy
Satelit je sice komplikovanější, zvláště pokud jde o instalaci satelitní paraboly a s tím spojená omezení. Na druhou stranu přináší divákovi mnohem větší výběr než jiné platformy a to i díky sdílení jednotlivých programů v rámci nadnárodních skupin.
Díky satelitu mohli sportovní fanoušci sledovat například zápasy letošního French Open v Ultra HD rozlišení. Poměrně běžnou záležitostí u západních operátorů je i vysílání různých kombinovaných přenosů nebo konferencí z více zápasů najednou. Případně je možné si zvolit a sledovat jakýkoliv zápas určité sportovní soutěže přímo v distribuční obrazové kvalitě, pokud váš operátor nabízí podobnou službu. Tímto způsobem například Eurosport v Německu vysílá tenisové grand slamy. A satelitní operátoři v jiných zemích nabízejí divákům všechny zápasy fotbalových, basketbalových bebo jiných sledovaných soutěží.
Díky tomu, že vše se přenáší satelitem, může koncový divák sledovat jednotlivé přenosy i bez toho, aby měl svůj přijímač připojený k internetu. Všemocný streaming, HbbTV a OTT aplikace sice přináší operátorům mocnou zbraň, ale přímé vysílání přes satelit ve vysoké obrazové kvalitě je pro diváka stále pohodlnějším řešením. A navíc nezatěžuje internetové připojení ani nevyžaduje výraznou konektivitu.
K tématu: Skylink zařazuje dokumentární kanál Love Nature. Zpřístupní i Ultra HD verzi
Budoucnost je v IPTV, satelit však stále představuje zajímavou alternativu
Kabeloví a IPTV operátoři mají před sebu velkou budoucnost. Ve srovnání se satelitem mají o něco jednodušší pozici, jelikož jejich služby mohou být dostupné všude tam, kde je k dispozici vysokorychlostní internetové připojení. Na tomto místě je však nutné zdůraznit, že i jejich přenosová kapacita je omezená. IPTV operátoři se do jisté míry musí chovat úsporně, aby všem svým klientům doručili službu v požadované kvalitě.
Satelit je v tomto směru prakticky bez omezení a obrazová kvalita programů ve Full HD nebo 4K by měla být o poznání lepší. Navíc, díky větší kapacitě budou moci satelitní diváci zanedlouho experimentovat s ještě vyšším rozlišením (8K), které bude pro ostatní platformy ještě dlouhou dobu nereálné.
Obrovské nároky na datový tok a přenosovou kapacitu v současné době stojí v cestě většímu rozšíření Ultra HD prostřednictvím antény nebo IPTV. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 4-8 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu.
Ultra HD 4K rozlišení představuje pro IPTV operátory výzvu, se kterou se budou muset popasovat. Někteří už s tímto rozlišením experimentují. Je to však datově velmi náročné a ne každý klient může toto vysílání přijímat bez problémů.
UHD je pro IPTV operátory výzvou. Terestrické vysílání je dlouhodobě nereálné
Ultra HD rozlišení tak představuje pro IPTV operátory výzvu, se kterou se budou muset popasovat. Někteří už s tímto rozlišením experimentují. Je to však datově velmi náročné a ne každý klient může toto vysílání přijímat bez problémů. IPTV však do budoucna bude mít pro Ultra HD dostatek prostoru i kapacity. Lze předpokládat, že přenosové rychlosti v domácnostech se budou zvyšovat. K rozvoji IPTV a OTT služeb výraznou měrou pomohou i mobilní sítě 5G, které přinesou nové možnosti.
V případě terestrické platformy DVB-T2 však můžete na UHD zapomenout. Pokud by chtěly v tomto rozlišení vysílat alespoň dvě různé televize, do terestrického multiplexu by se už nevešel žádný další program. Operátor zemského vysílání vám tudíž programy v této kvalitě nemůže nabídnout, ani kdyby chtěl. Důvodem je právě omezená kapacita, od níž se odvíjí cena. A takovou kapacitu by si v terestrice nemohla dovolit zaplatit žádná z existujících televizí.
Satelit jako platforma sice čelí obrovské konkurenci jiných televizních služeb – především IPTV nebo nové generaci terestrické televize. I přesto se jeví jako nejvhodnější řešení pro diváka, který má doma televizi s větší úhlopříčkou. Satelitní operátoři – alespoň momentálně – nemusí tolik omezovat datový tok, díky čemuž mohou divákovi nabídnout výrazně kvalitnější obraz i rozlišení.
To se týká nejen zmíněného Ultra HD rozlišení, ale i klasického Full HD. Satelitní programy ve Full HD totiž mají u některých operátorů subjektivně kvalitnější obraz než v jiných platformách. Díky tomu lze usuzovat, že satelit jako platforma pro diváky má přes sebou ještě světlou budoucnost.
Kredit za titulní fotografii – fotobanka Pixabay.com
Související analýza: Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech
Příjem Ultra HD programů podle platforem
- DVB-T2: umožňuje vysílat maximálně 2 Ultra HD programy na 1 multiplex
- IPTV: počet Ultra HD programů závisí od operátora. Rostou nároky na připojení u koncového uživatele
- Satelit (DVB-S2): umožňuje vysílat Ultra HD programy na stávající infrastruktuře a sdílet náklady mezi operátory v různých zemích
Brilantní obraz si vyžaduje i brilantní datový tok. Zatímco pro skutečně výborný Full HD obraz vám stačí podle použitého kódování zhruba 5-10 megabitů za sekundu, obraz v Ultra HD i při využití výrazně úspornějšího kódování HEVC vyžaduje minimálně 20 megabitů za sekundu. A právě obrovské nároky na datový tok předurčují satelitní platformu ke sledování programů nejen v nastupujícím Ultra HD/4K rozlišení, ale i v jeho vyšších variantách (například 8K).