Aktualizace 13.6.2019: Výběrové řízení na terestrické multiplexy se nekoná. Podle ČTÚ šlo o „nedopatření“Český telekomunikační úřad koncem května uveřejnil na svém webu výzvy k uplatnění připomínek k prodloužení frekvenčních přídělů všech multiplexů celoplošného zemského televizního vysílání, tedy multiplexů 1-4. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ČTÚ v předmětné výzvě nezmínil možnost výběrového řízení na tyto frekvence. Jinými slovy, úřad zkoumá připomínky jednotlivých subjektů působících na trhu a v případě zájmu o uvolněné kmitočty může přistoupit k jejich aukci.
Čtyři obsahově shodné výzvy se na webu ČTÚ objevily ještě 31. května 2019. Zástupci úřadu se o tom nijak veřejně nezmínili. O výzvách se nemluvilo ani na telekomunikační konferenci DIGIMEDIA, kde spolu diskutovali zástupci všech subjektů působících na televizním trhu včetně současných operátorů terestrických sítí. Úřad tím překvapil všechny zúčastněné včetně satelitních operátorů, kteří avizovali zájem o terestrické frekvence v případě jejich neprodloužení stávajícím držitelům.
Nedávno jsme informovali, že zájem o terestrický multiplex má satelitní operátor M7 Group. Jeho pozornost se soustředí především na frekvence multiplexu 2 Českých Radiokomunikací, které expirují v květnu 2021. O výzvě ČTÚ patrně nevěděli ani zástupci České asociace satelitních operátorů, kteří v minulém týdnu uspořádali workshop pro novináře a odbornou veřejnost.
Určité tajemno ve věci soutěže o frekvence není na mediálním trhu ničím novým. Štěstí přeje připraveným, a čím méně zájemců v případném tendru, tím lépe pro stávající držitele frekvencí.
Nejnovější výzva úřadu je nicméně překvapivá vzhledem k tomu, že úřad se nedávno odmítl zabývat žádostí společnosti M7 Group o terestrické frekvence s odkazem, že platný Technický plán přechodu počítá s jejich prodloužením stávajícím držitelům až do roku 2030.
Nejnovější výzva ČTÚ je překvapivá vzhledem k tomu, že úřad se nedávno odmítl zabývat žádostí společnosti M7 Group /Skylink, freeSAT/ o přidělení terestrických frekvencí.
Frekvence soukromých multiplexů expirují v nejbližších letech
Operátoři terestrických multiplexů mají své frekvenční příděly platné na dobu určitou. Platnost většiny frekvencí vyprší v následujících třech letech. V případě celoplošného multiplexu 2 se expirace očekává v květnu 2021, u multiplexu 3 končí platnost v březnu 2022. Multiplex 4 by mohl za původních okolností vysílat do roku 2024. Stát ovšem počítá s prodloužením těchto přídělů až do roku 2030, čímž by eliminoval veřejnou soutěž o tyto frekvence.
Podle názoru zástupců satelitních operátorů je potřeba s prodloužením přídělů počkat minimálně do doby než Evropská komise rozhodne o tom, zda je prodloužení kmitočtů stávajícím operátorům přípustné nebo nikoliv. EK tento proces dlouhodobě vyhodnocuje a reálně hrozí, že jej označí za nedovolenou státní podporu pro existující operátory terestrických sítí. Dotčené společnosti by pak musely prodloužené frekvenční příděly vrátit, což pro ně vytváří právní nejistotu.
ČTÚ zatím o prodloužení přídělů nerozhodl. Publikovaná veřejná výzva je však prvním krokem v tomto procesu.
Stát počítá s prodloužením přídělů existujícím operátorům celoplošných multiplexů až do roku 2030, čímž by eliminoval veřejnou soutěž o tyto frekvence. ČTÚ zatím o prodloužení přídělů nerozhodl. Publikovaná veřejná výzva je však prvním krokem v tomto procesu.
ČTÚ ve veřejné výzvě nenápadně zmiňuje výběrové řízení na frekvence
Zajímavý je i způsob, jakým úřad formuloval všechny čtyři veřejné výzvy. Klíčová je zejména poslední věta, kde je zmínka o možném vyhlášení výběrového řízení. Předtím ovšem ČTÚ konstatuje, že nevidí problém ani s vyhověním žádostí existujících operátorů, kteří usilují o prodloužení stávajících přídělů bez veřejné soutěže.
„Vzhledem k tomu, že žadatel předložil žádost splňující všechny požadavky zákonem stanovené pro provedení změny přídělu rádiových kmitočtů a ČTÚ ani v rámci své běžné činnosti nezaznamenal žádné důvody, pro které by nebylo možné obdržené žádosti vyhovět, došel ČTÚ k závěru, že žádosti vyhovět lze,“ píše úřad ve výzvě týkající se existujících operátorů.
Důležitá je následující pasáž: ČTÚ vyzývá subjekty, „aby v rámci této veřejné konzultace uplatnily veškeré případné připomínky k navrhovanému záměru na změnu přídělu rádiových kmitočtů k zajištění sítě elektronických komunikací pro šíření celoplošného zemského digitálního televizního vysílání, protože po vyhlášení výběrového řízení ČTÚ nemá možnost podmínky výběrového řízení měnit, a tudíž nemůže k dodatečně doručeným připomínkám přihlížet.“
Díky nenápadné formulaci, kterou jsme vyznačili v poslední větě citovaného dokumentu lze lehce dojít k závěru, že pokud se úřadu v rámci připomínek přihlásí minimálně jeden další zájemce o předmětné kmitočty, bude muset ČTÚ přistoupit k výběrovému řízení.
Další vývoj můžete sledovat na webu TVKOMPAS.cz v článku: Výběrové řízení na terestrické multiplexy se nekoná. Podle ČTÚ šlo o „nedopatření“.
Celé znění dokumentů ČTÚ:
Výzva týkající se multiplexu 1 České televize
Výzva týkající se multiplexu 2 Českých Radiokomunikací
Výzva k multiplexu 3 Czech Digital Group (tuto společnost vlastní ČRA)
Výzva týkající se multiplexu 4 Digital Broadcasting
Kredit za použitou fotografii: autor Jan Blanický, fotobanka Pixabay.com