Přinášíme shrnutí nejvýznamnějších bodů ze čtvrtečního setkání zástupců ČASO s novináři. Na konferenci vystoupil zástupce společnosti DIGI CZ Patrik Brom a zástupce M7 Group Jaromír Glisník, který zastupuje značky Skylink a freeSAT.
Dokument: Prezentace z workshopu ČASO v PDF (1,2 MB)
1) ČTÚ nepočká na Evropskou komisi a připouští, že prodlouží kmitočtové příděly stávajícím operátorům až do roku 2030
Dosavadní operátoři digitálního terestrického vysílání, společnosti České Radiokomunikace a Digital Broadcasting mají nárok na bezplatné prodloužení svých kmitočtových přídělů až do roku 2030. Společnosti už podaly příslušné žádosti na Český telekomunikační úřad. Ten zatím o prodloužení přídělů nerozhodl a doposud se předpokládalo, že počká na rozhodnutí Evropské komise, která posuzuje, zda v tomto případě jde o dovolenou státní podporu nebo nikoliv. Úřad ovšem podle satelitních operátorů připouští, že na rozhodnutí EK nepočká.
Podle názoru ČASO by bezplatné prodloužení přídělů mohlo být vyhodnoceno jako porušení Smlouvy o fungování Evropské unie. Dotčené subjekty by se ocitly v nejistotě a musely by případnou nedovolenou podporu vrátit. Podle zástupců asociace není vhodné, aby stát rozhodl o prodloužení přídělů dřív než Evropská komise dokončí proces zkoumání.
V jiné věco ovšem ČTÚ skutečně čeká na rozhodnutí EU. Jde o proplacení nákladů na provoz přechodových sítí DVB-T2. I to může být potenciálně vyhodnoceno jako nedovolená státní podpora, ovšem s výrazně menšími následky pro dané subjekty.
2) Operátor satelitních služeb Skylink a freeSAT potvrdil svůj zájem o terestrický multiplex, se žádostí u ČTÚ neuspěl právě s ohledem na možné bezplatné prodloužení kmitočtů stávajícímu držiteli
Zástupce M7 Group Jaromír Glisník zopakoval zájem o terestrický multiplex v DVB-T2, kde by operátor mohl spustit placenou televizi přes anténu. Ještě loni v srpnu společnost požádala Ministerstvo průmyslu a obchodu o podmínky pro vstup do terestrického vysílání v ČR, byla však odkázána na ČTÚ.
Český telekomunikační úřad se však touto žádostí odmítl zabývat. Úřad dpověděl, že je vázán Technickým plánem přechodu, který počítá s prodloužením přídělů stávajícím držitelům (tedy Českým Radiokomunikacím a Digital Broadcasting). Žádostmi dalších subjektů se bude zabývat až po dokončení přechodu na DVB-T2.
Skupina M7 projevila zájem o frekvence stávajícího multiplexu 2 po jejich předpokládané expiraci v květnu 2021. O frekvence by se ucházela za předpokladu, že Evropská komise neschválí bezplatné prodloužení stávajícímu držiteli.
Nepřehlédněte: Komerční televize otevřeně prosazují zpoplatnění DVB-T2
3) Další body, které si zaslouží pozornost
Oba zástupci ČASO se na setkání s novináři věnovali i rekapitulaci veřejné podpory. Zopakovali své stanovisko, že vůči podpoře České televize nic nenamítají. Rovněž není jejich cílem ohrožení bezplatně dostupného televizního příjmu. Poukázali však na z jejich pohledu nedovolenou veřejnou podporu privátním subjektům a chybějící podporu pro diváky, zejména ty nízkopřijímové. Přitom v jiných evropských zemích se s podporou domácností počítá (například Španělsko nebo Francie).
Předmětem diskuze bylo i možné zpoplatnění DVB-T2 v České republice. S ohledem na stanovisko komerčních televizí na letošní konferenci DIGIMEDIA 2019 se přítomní zástupci shodují, že bezplatný příjem se nemusí týkat všech televizí, a rozhodně se nebude týkat HD vysílání. Jedinou jistotou je veřejnoprávní Česká televize, která nabízí všechny své programy v HD bez dodatečných poplatků. Komerční televize Nova a Prima však opakovaně zdůrazňují, že v HD nebudou vysílat zdarma.
Archivní text z prvního workshopu ČASO: Workshop satelitářů přinesl bohatou polemiku i překvapivé prohlášení šéfa Skylinku