Přechod na DVB-T2 měl divákům přinést kvalitnější obraz a doplňkové služby v podobě hybridního vysílání HbbTV. Pokud ale bude chtít divák využít tyto benefity naplno, bude si muset za televizní příjem připlatit. Největší komerční televize – skupiny Nova a Prima – usilují o zpoplatnění HD obrazové kvality, menší televize – jako například ÓČKO mají zájem o placenou bránu v HbbTV.
Prima: Placená televize v DVB-T2 by představovala zásadní posun
Na letošní konferenci ale překvapila otevřenost, s jakou všichni účastníci hovořili o placené televizi v DVB-T2. Nejdále je v tomto směru skupina FTV Prima, která si budoucnost anténního příjmu bez placené služby nedokáže představit. Divákům hodlá i nadále poskytovat své programy bezplatně, ale pouze ve standardním rozlišení.
Pro HD rozlišení hledá Prima partnera, který by mohl nabídnout televizím možnost zakódování obsahu. Díky tomu by bylo možné sledovat na anténě i komerční programy v HD rozlišení za určitý poplatek. Placenou službu v DVB-T2 by zástupce Primy Martin Cepek považoval za zásadní posun.
„Jsme připraveni vysílat na anténě v HD rozlišení. Můžeme vysílat v HD, ale nechceme toto vysílání zpřístupnit divákům zdarma. Kvalita volně dostupných programů zůstane stejná jako v DVB-T. Platforma DVB-T2 nám nabízí zajímavé možnosti, ideálně v kombinaci s placenou televizí,“ naznačil Cepek.
Pro HD rozlišení hledá Prima partnera, který by mohl nabídnout televizím možnost zakódování obsahu. Obrazová kvalita volně dostupných programů zůstane stejná srovnatelná s vysíláním v DVB-T.
Nova: HD vysílání musí mít ekonomický smysl, proto by mělo být placené
Směrem ke zpoplatnění se souhlasně vyjádřil i zástupce Novy Štěpán Peichl. Ten rovněž vidí smysl v placeném vysílání.
„Naše HD programy nebudeme mít v terestrice, pokud nebudou enkryptovány (tedy přístupné v kódu za poplatek – pozn. red.). Nedává ekonomický smysl vysílat bezplatně v HD. Přistupujeme k tomu jiným způsobem a k našim programům v HD se může divák dostat jinými cestami. Je na divákovi, zda si připlatí za vyšší kvalitu,“ řekl Peichl.
Zpoplatnění HD programů přirovnal k řádnému hospodaření a ekonomickému nakládání. Jinak řečeno, HD vysílání na anténě musí mít pro komerční televize ekonomický smysl, a proto musí být zpoplatněné.
V případě Novy je toto stanovisko poměrně překvapivé, jelikož její zástupci se k zpoplatnění DVB-T2 doposud nevyjadřovali. Nova dlouhodobě deklarovala svůj zájem vysílat v DVB-T2 pouze ve standardním rozlišení, přičemž HD kanály nabízela jako benefit pro platící diváky satelitních, kabelových a IPTV operátorů. Zájem o vstup do placené nabídky v rámci DVB-T2 tak představuje u Novy určitý názorový posun.
Stanoviska zástupců jednotlivých televizí naznačují, že komerční subjekty budou v nejbližších letech prosazovat placené vysílání v DVB-T2.
Televize ÓČKO plánuje zpoplatnit platformu HbbTV
S poměrně překvapivým prohlášením přišel i ředitel lifestylových programů ÓČKO Štěpán Wolde. Ten naznačil, že po přechodu na DVB-T2 budou bezplatně k dispozici pouze dva programy skupiny ÓČKO. Jakékoliv další programy budou zpoplatněny.
Bezplatně bude vysílat pouze hlavní kanál TV ÓČKO a druhý program ÓČKO STAR. Alternativně laděné televize ÓČKO EXPRES a ÓČKO BLACK budou dostupné pouze v nabídkách pay tv operátorů a jejich sledování bude zpoplatněné i v hybridní platformě HbbTV.
„Souvisí to s komerčními zájmy a financováním vysílání. Některé kanály musí být placené, jinak by to nedávalo ekonomický smysl. To platí rovněž o platformě HbbTV, kam lze umístit programy za platební bránu,“ řekl Štěpán Wolde.
Stanoviska zástupců jednotlivých televizí naznačují, že komerční subjekty budou v nejbližších letech prosazovat placené vysílání v DVB-T2. Tomuto tématu se budeme věnovat i v následujících dnech.
Názor: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří