Aktualizace a doplnění článku o záporné stanovisko FTV Prima
Největším překvapením dnešního workshopu Českých Radiokomunikací bylo oznámení o uvažovaném vstupu televizní skupiny FTV Prima do bezplatného zemského vysílání v HD kvalitě. Prima společně s TV Barrandov měla podle prvotních medializovaných informací zpřístupnit své programy divákům v bezplatné službě v rozlišení 1440×1080, díky čemuž by terestrická platforma získala významného spojence v boji o diváka s pay-tv operátory.
Později ve stejný den však Prima tyto informace popřela s tím, že nikdy neplánovala na platformě DVB-T2 vysílat zdarma v kvalitě HD. Mluvčí televize Gabriela Semová tlumočila zájem skupiny o vstup do případné placené televizní služby, která by fungovala v rámci DVB-T2. Rozhodně však odmítla jakékoliv úvahy o bezplatně dostupném vysílání TV Prima v HD.
„Placené HD vysílání kanálů skupiny Prima bude dále realizováno pouze prostřednictvím smluvních satelitních, kabelových a IPTV operátorů,“ uvedla Semová.
Názor: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří
Vyšší kvalitu obrazu v DVB-T2 avizuje i TV Barrandov a TV Seznam. Naopak, nejsledovanější komerční skupina TV Nova by měla i nadále zůstat v nižším rozlišení 960×540. Full HD rozlišení nabídne Nova pouze v placených platformách.
HD vysílání Primy a Barrandova se v DVB-T2 očekává až po úplném dokončení přechodu. HD vysílání tak nebude dostupné v současných přechodových sítích.
„Nemůžu komentovat délku kontraktu, půjde však o standardní vysílání a nikoliv o promo. Co se týče délky vysílání, to je dotaz na Primu,“ uvedl k HD vysílání druhé největší komerční skupiny ředitel regulace Českých Radiokomunikací Marcel Procházka.
Níže přinášíme další informace a fakta z dnešního workshopu ČRA. Další podrobnosti přineseme v následujících textech.
Bude bezplatné HD vysílání Primy v DVB-T2 trvalé? „Nemůžu komentovat délku kontraktu, půjde však o standardní vysílání a nikoliv o promo. Co se týče délky vysílání, to je dotaz na Primu,“ uvedl Marcel Procházka.
Další zajímavé informace, které zazněly na dnešní akci Českých Radiokomunikací
- Podle nejnovějšího průzkumu pro České Radiokomunikace vlastní DVB-T2 s podporou HEVC přijímač už 43 procent domácností. Ke konci roku 2018 to bylo 25 procent.
- Divákům chybí dostatečné informace. 83 procent diváků ví, že dojde k přechodu na DVB-T2, ale 63 procent diváků udává, že neví, kdy přesně k tomu dojde.
- Ředitel regulace DVB-T2 Marcel Procházka očekává zájem dalších televizí, jednání ještě probíhají.
- Generální ředitel Vít Vážan se věnoval i vyvracení mýtů a nepravd o DVB-T2 ze strany některých subjektů.
- Vypínání DVB-T vysílačů České televize skutečně začne dřív než u komerčních televizí. Termín vypnutí pražských vysílačů Žižkov a Cukrák zůstává 27. listopadu 2019.
- HD vysílání Primy v DVB-T2 nemusí být trvalé, nicméně nejedná se ani o promo vysílání. Ředitel regulace Marcel Procházka potvrdil dohodu s Primou na HD vysílání, ale nevyjádřil se k časovému rámci. „Nejedná se o promo, ale o standardní vysílání,“ uvedl.
- České Radiokomunikace plánují vlastní infokanál týkající se přechodu na DVB-T2. „Informace ve velmi jednoduché formě – kdy to nastane, co mají diváci udělat, kontakty na technické firmy a další servisní informace,“ řekl Procházka. Půjde o celoplošný program vysílající v DVB-T standardu, pro který ČRA momentálně hledají kapacitu.
* * *
K mýtům a nepravdám:
- Skylink je velmi nevýhodný, tvrdí ředitel regulace ČRA Marcel Procházka. Pokud by se divák rozhodl přejít na satelit, vyjde ho to minimálně na 5500 korun. Pokud divák sleduje nejsledovanější TV programy, které vysílají TOP 50 pořadů, stačí mu terestrické vysílání a není potřeba, aby přecházel na jinou formu TV příjmu.
- „Dlouhodobě říkáme, že je nesmysl, že televize půjdou do DVB-T2 v okleštěné kvalitě. Uvidíte, že to není pravda,“ řekl dále Procházka.
- „Pokrytí DVB-T2 bude srovnatelné nebo vyšší než DVB-T. Katastrofické scénáře, které předpovídaly některé subjekty, se nepotvrdí,“ dodal.
Podrobnější informace přineseme v dalších textech.