Názor: TUTY TV zpochybnila DVB-T2. Vyplatí se dotovat nejdražší vysílací platformu?
Končící TUTY TV v závěrečném prohlášení zpochybnila platformu DVB-T2. Manažeři televize otevřeně napsali, že anténní vysílání je zkrátka moc drahé. Poměr cena/výkon se prostě nevyplácí. Ještě zajímavější částí onoho prohlášení je zmínka o systému DVB-T2, kde budoucnost malé televize je z finančního hlediska v podstatě nemožná.
Podívejte se na klíčovou část prohlášení.
„Důvody pro naše rozhodnutí mají ekonomický charakter. Například náklady na trasování signálu jsou již nyní v regionálním síti RS8 Českých Radiokomunikací v poměru cena/výkon velmi vysoké. Navíc se ukázalo, že v rámci systému DVB-T2 je pro menší soukromou televizi se zaměřením na primární cílovou skupinu děti a mládež budoucnost z finančního hlediska v podstatě nemožná,“ uvádí zástupci TUTY TV.
Případ dětské televize TUTY dobře ilustruje, že nastupující platforma DVB-T2 ve své neplacené variantě nepřinese výrazně bohatší programovou nabídku. Šíření signálu touto cestou je pro televize moc drahé.
Nejdražší způsob televizního vysílání
Toto konstatování lze vnímat ve dvou rovinách. První rovina je čistě komeční – operátoři terestrických multiplexů jsou soukromé společnosti, které se logicky orientují na zisk. Je přirozené, že za své služby chtějí dostat od televizí zaplaceno – někdy možná i víc než je nutné.
Druhá rovina ovšem podněcuje k zamyšlení nad tím, jakou budoucnost má platforma, která je navzdory uvažované velmi výrazné veřejné podpoře, ekonomicky nerentabilní. Jinými slovy – vyplatí se dotovat z veřejných peněz platformu, která pro televize představuje vůbec nejdražší způsob vysílání?
Veřejnoprávní Česká televize i komerční skupiny Nova, Prima, Barrandov a další TV stanice vysílající terestrickou cestou musí zaplatit za oslovení publika odhadem stovky milionů korun ročně. U menších televizí vysílajících regionálně jsou to v souhrnu jen „jen“ nižší desítky milionů. Ve všech případech ovšem platí, že takto drahá platforma by si měla sama na sebe vydělat, bez nutnosti přehnaných dotací.
Případ dětské televize TUTY dobře ilustruje, že nastupující platforma DVB-T2 rozhodně nepřinese divákům větší programovou nabídku, ani výrazně nepřispěje k větší pluralitě na televizním trhu. Stávající komerční televize nebudou v novém prostředí vytvářet nové neplacené programy protože by si tím zbytečně zvyšovaly své náklady na šíření i na obsah. A nové menší televize až na výjimky nevzniknou – případně zaniknou – neboť si vysoké náklady za vysílání v DVB-T2 jednoduše nemohou dovolit.
Další informace – DVB-T2: Pět důvodů, proč HD vysílání největších českých televizí nebude zadarmo