Vyšší rozlišení v ČR jen za poplatek?
Vyšší rozlišení je pro české komerční televize ideálním prostředkem ke zpoplatnění svého obsahu ve všech platformách včetně běžné antény.V prostředí českého trhu je vývoj přirozeně pomalejší než v jiných zemích světa. Důvodem je zejména stále poměrně vysoký podíl volně dostupného vysílání na běžnou anténu, kde místní televize až na výjimky vysílají pouze ve standardním rozlišení obrazu, které bylo standardem před 10 a více lety. Komerční televize ještě i dnes považují běžné HD rozlišení za přidanou hodnotu, kterou nechtějí zařadit do bezplatné platformy.
Dochází ke zvláštnímu paradoxu. Na českém trhu se prodají stovky tisíc nových televizorů ročně. Divák si však na moderní televizi přehraje obsah v „nemoderní kvalitě“, pokud má za oknem pouze běžnou anténu.
Přirozená obměna přijímačů v posledních 10 letech přitom způsobila, že většina diváků je připravena minimálně na příjem programů ve Full HD. Komerční televize se však tomuto trendu brání, HD rozlišení nechtějí uvolnit zdarma za žádných okolností.
Absence běžných HD programů v terestrické platformě může způsobit, že většina diváků bude z nuceného přechodu na DVB-T2/HEVC zklamaná. Navzdory různým ujištěním terestrických operátorů o všech možných přínosech DVB-T2 se nakonec ukáže, že pro běžného diváka nepřináší tato platforma ve své bezplatně podobě prakticky nic navíc.
Přirozená obměna přijímačů v posledních 10 letech způsobila, že většina diváků je připravena minimálně na příjem programů ve Full HD. Absence běžných HD programů v terestrické platformě může způsobit, že většina diváků bude z nuceného přechodu na DVB-T2/HEVC zklamaná.
Přínosy DVB-T2 se v bezplatné variantě nemusí projevit
HD rozlišení je pro televize ideálním prostředkem k postupnému zpoplatnění svého obsahu ve všech platformách včetně antény. Nova s Primou si už dnes nechávají platit peníze od satelitních, kabelových a IPTV operátorů za to, že divákům zpřístupňují jejich HD verze.
Společnosti provozující DVB-T2 sítě používají vyšší kvalitu obrazu jako jeden z hlavních argumentů, proč se vyplatí zakoupit novou televizi nebo set-top-box a přejít na nový standard anténního příjmu DVB-T2, který by měl být podle nich zdarma. V podstatně menší míře se zmiňuje to, že zdarma bude jen nízká kvalita obrazu. Pokud si budete chtít na své moderní nové televizi přehrát pořady nejsledovanějších komerčních televizí v HD, v budoucnu jen za poplatek.
Další informace: Platforma DVB-T2 v Německu i Rakousku by měla být převážně placená. Lze zpoplatnění očekávat v ČR?
Očekávání diváků od nových možností televizního vysílání
- Zlepšení kvality obrazu - 85%
- Lepší zvuk - 80%
- Připojení TV k internetu - 78%
- Rozšíření počtu kanálů v HD - 65%
- Rozšíření počtu kanálů obecně - 65%
- Možnost sledovat pořad dříve - 64%
Terestrická platforma nemůže některá očekávání splnit
Výzkum TV vysílání 2018, který provedla agentura MR.THINK, zňázorňuje poměrně vysoká očekávání diváků od televizních služeb. Z 12 různých možností jsme vybrali 6 nejdůležitějších, na které většina respondentů zvolila odpověď Určitě ano nebo Spíše ano. Z výsledků je zřejmé, že terestrická platforma nemůže některá očekávání diváků splnit. Nejpopulárnější možnosti jako rozšíření počtu kanálů v HD, nebo zlepšení kvality obrazu nabídnou placené platformy v mnohem větší míře než televize na běžnou anténu.
Tyto možnosti v rámci televizního vysílání přitom vůbec nesouvisí s přechodem na DVB-T2. Některé funkce (například odložené sledování) lze nabídnout už nyní v DVB-T. Vyžaduje si to však značné investice na straně operátorů sítí i samotných televizí. Problémem terestrické platformy je, že ji živí primárně reklama a ne všechny investice mohou být pro televize rentabilní.