Názor: Televizní pirátství je v dnešní době jednodušší než kdy předtím
Nechme teď stranou služby jako Streamhunter nebo Batmanstream, které nabízejí atraktivní přenosy zdarma ale v příšerné obrazové kvalitě a s možným bonusem v podobě škodlivého software. Na webu existují stovky různých jiných platforem, které působí profesionálně a mají dokonce i funkční zákaznickou podporu.
Jedná se především o tzv. „sdíleče satelitních karet“ nebo poskytovatele nelegálních streamů přes internet. Nabízejí dokonce vlastní set-top-boxy a jsou k nerozeznání od legitimních poskytovatelů placené televize.
Související text: Boj proti nelegálnímu šíření sportovních přenosů dorazil do ČR
Služby pirátských platforem nejsou levné…
Na tomto místě je nutno zdůraznit, že služby pirátských poskytovatelů nejsou levné, pohybují se v rozmezí od 10 do 15 euro měsíčně. I tak je ale jejich služba minimálně o polovinu levnější než kdybyste si objednali nejdostupnější sportovní nabídku od legálního provozovatele.
Snaha DIGI TV o potírání nelegálního příjmu je teprve na začátku. Pirátství sportovních přenosů je však jen jednou stranou problému. Rozmach nelegálního sledování je poháněn i něčím jiným – například umělým omezováním příjmu programů ze sousedních zemí – především slovenských programů v ČR a českých v SR.
Řada diváků si pro zachování slovenské verze JOJ nebo Markízy po jejich blokaci na území ČR pořídila nelegální příjem. Když se Skylink pokusil celý problém vyřešit tím, že zavedl možnost legální abonence zmíněných stanic, televize mu tuto snahu zablokovaly soudní cestou.
Aktivní boj proti pirátství na televizním trhu je klíčový pro úspěšné fungování celého odvětví. Tyto aktivity ale budou muset jít ruka v ruce se snahou o hledání jednoduchých legálních řešení pro diváky.
Piráti umožňující přístup k placené televizi nabízejí dokonce vlastní set-top-boxy a jsou k nerozeznání od legitimních poskytovatelů placené televize.