Celý TV trh nyní prochází podobně dynamickými změnami, které souvisí s přechodem na nový vysílací standard. V případě České republiky jde o DVB-T2 v kombinaci s H.265/HEVC. Ponechme teď stranou, zda je podobný plošný přechod skutečně nutný – případně zda by nebylo rozumnější kombinovat starší i novější technologii po vzoru Švédska, Itálie, Portugalska, Maďarska či Slovenska.
Plošný přechod na DVB-T2 bude do dvou let v českých podmínkách realitou a tak je vhodné se zaměřit na to, zda české televize využijí potenciál nové vysílací technologie v praxi. Prozatím se zdá, že většina výhod DVB-T2 zůstane nevyužita, protože zdejší televize až na výjimky nepřinesou mnoho změn.
Nejviditelnější je tato situace u volného vysílání v HD rozlišení. Zatímco země jako Finsko nebo Španělsko reálně uvažují o uzákonění povinnosti vysílat ve Full HD kvalitě obrazu, v českých podmínkách se i nadále počítá s ekvivalentem standardního rozlišení.
Nejžádanější české komerční televize Nova a Prima opakovaně potvrdily, že svůj obsah ve vyšším rozlišení divákům na anténě nenabídnou – tedy nenabídnou zadarmo. Tento postoj není překvapivý. Překvapí pouze fakt, že tři největší komerční skupiny Nova, Prima a Barrandov mají na věc stejný názor. Z dosavadního vývoje je zřejmé, že HD vysílání nebude k dispozici zdarma ani u hlavních programů Novy nebo Primy.
Česko tedy přechází na vysílací technologii, která v praxi může nabídnout výrazně vyšší kapacitu pro existující i nové stanice. Dále nabízí výrazně vyšší obrazovou kvalitu (v praxi Full HD, teoreticky až Ultra HD). Průměrný divák je nucen ke koupi modernější televize s podporou vysokého rozlišení. Jenže nakonec bude nucen sledovat i nadále pouze „obrazové mazanice“ protože zdejší komerční televize mu kvalitu bez příplatku nenabídnou.
Zatímco země jako Finsko nebo Španělsko reálně uvažují o uzákonění povinnosti vysílat ve Full HD kvalitě obrazu, v českých podmínkách se počítá i nadále s ekvivalentem standardního rozlišení.
Názor: Na bezplatné HD zapomeňte, Prima jen slovíčkaří
Podívejme se podrobně na hlavní důvody, proč se televizím na anténě nevyplatí vysílat v HD.
1) Volně dostupné vysílání na anténě není levnou záležitostí
Volné vysílání na anténu je vůbec nejdražším způsobem, jak dostat svůj program k divákům. Tyto náklady nesou přímo televize. Nova, Prima a Barrandov za vysílání na anténě už teď platí odhadem stovky milionů korun ročně – a to se bavíme jen o standardním rozlišení. Kdyby chtěly nabídnout vyšší obrazovou kvalitu, je zřejmé, že by je to stálo ještě větší peníze. Komerční televize tedy udržují volné vysílání na anténě pouze v takové kvalitě, aby se na to dalo dívat.
* * *
2) Spolupráce s operátory placené televize je pro Novu s Primou důležitější než kvalita obrazu na anténě
Vůbec klíčovým důvodem toho, proč se na anténě nevysílá v HD, je ekonomika plynoucí ze spolupráce s poskytovateli placené televize. Pokud sledujete televizi přes satelit, IPTV nebo kabel, většinu programů už nyní přijímáte v HD a platíte za to svému operátorovi. Ten následně posílá tyto peníze jednotliým televizím. V případě Novy a Primy jde o nezanedbatelné částky.
Vysílání v HD rozlišení je následně hlavní přidanou hodnotou těchto televizí v placených platformách. A to je právě důvod, proč tento signál nemohou nabídnout zdarma na běžnou anténu. Zhoršilo by to jejich postavení a vyjednávací pozici vůči pay-tv operátorům.
V jiné situaci je Česká televize. Ta inkasuje poplatky od diváků ze zákona a tak si může dovolit svůj HD signál zpřístupnit divákům volně a není odkázaná na poplatky od operátorů.
HD vysílání na anténě není jen v rukou televizí, ale i operátorů terestrických multiplexů. Tyto firmy ale vystupují především jako poskytovatelé vysílací infrastruktury, a nemají důvod nutit televize do povinného vysokého rozlišení.
3) Operátoři DVB-T2 multiplexů dostatečně netlačí na vyšší obrazovou kvalitu
HD vysílání není jen v rukou televizí, ale i operátorů terestrických multiplexů, tedy společností České Radiokomunikace nebo Digital Broadcasting. Tyto firmy ale vystupují především jako poskytovatelé vysílací infrastruktury, a je pro ně klíčové udržovat dobré vztahy s televizemi. Z tohoto důvodu nemají důvod jakkoliv nutit televize do povinného vysokého rozlišení.
* * *
4) Běžné Full HD rozlišení je v ČR ještě stále vnímáno jako nadstandard
Ještě před pěti až sedmi lety nebylo HD vysílání pro diváky prioritou. Počet programů ve vysokém rozlišení se sice postupně zvyšoval, ale mnozí vnímali HD především jako nadstandard, a ne jako něco, co by museli mít za každou cenu. Problém je, že u části českých diváků přetrvává toto vnímání dodnes. Ze strany televizí není příliš snaha na tom cokoliv měnit – především z důvodů, které jsme už zmínili.
* * *
5) Divák na anténě HD rozlišení doposud nevyžadoval
Prodejci elektroniky sice lákají diváky na vysokou obrazovou kvalitu – a různé demosnímky v obchodech vypadají skutečně lákavě. Zatím však platí, že ten, kto sleduje televizi přes anténu, podvědomě očekává nižší obrazovou kvalitu. Ti, kdo mají zájem o HD rozlišení postupně přejdou k placeným platformám – především k stále dostupnějšímu IPTV.
Je však zřejmé, že s postupem času bude růst tlak na obrazovou kvalitu i od diváků, kteří se rozhodnou zůstat na anténě. Díky obměně přijímačů bude mít stále víc lidí doma moderní televizi s větší uhlopříčkou. Vysoké rozlišení se i díky tomu postupně stane naprostou samozřejmostí i u méně náročných skupin.
K tématu: Satelit může díky spolehlivému příjmu Ultra HD programů chytit druhý dech
Očekávání diváků od nových možností televizního vysílání
-
Zlepšení kvality obrazu - 85%
85%
-
Lepší zvuk - 80%
80%
-
Připojení TV k internetu - 78%
78%
-
Rozšíření počtu kanálů v HD - 65%
65%
-
Rozšíření počtu kanálů obecně - 65%
65%
-
Možnost sledovat pořad dříve - 64%
64%
Terestrická platforma nemůže některá očekávání splnit
Výzkum TV vysílání 2018, který provedla agentura MR.THINK, zňázorňuje poměrně vysoká očekávání diváků od televizních služeb. Z 12 různých možností jsme vybrali 6 nejdůležitějších, na které většina respondentů zvolila odpověď Určitě ano nebo Spíše ano. Z výsledků je zřejmé, že terestrická platforma nemůže některá očekávání diváků splnit. Nejpopulárnější možnosti jako rozšíření počtu kanálů v HD, nebo zlepšení kvality obrazu nabídnou placené platformy v mnohem větší míře než televize na běžnou anténu.
Tyto možnosti v rámci televizního vysílání přitom vůbec nesouvisí s přechodem na DVB-T2. Některé funkce (například odložené sledování) lze nabídnout už nyní v DVB-T. Vyžaduje si to však značné investice na straně operátorů sítí i samotných televizí. Problémem terestrické platformy je, že ji živí primárně reklama a ne všechny investice mohou být pro televize rentabilní.