Německo: kompenzace nákladů souvisejících s vyklizením pásma 700 MHz nesmí zvýhodnit terestrickou televizi
Evropská komise staví terestriku do přímého konkurenčního postavení se satelitem, kabelovou televizí nebo IPTV. Dokument připouští, že dotace terestrické televize v souvislosti s uvolněním pásma 700 MHz jsou do jisté míry nutné, aby nedošlo k poškození této platformy. Zároveň však dochází k výrazné regulaci těchto dotací právě z důvodu, aby terestrika nezískala neférovou konkurenční výhodu. Body 85 a 86 zmíněného dokumentu přímo zmiňují důvody, mezi jinými i ochranu jiných vysílacích platforem.
Pokud by nedošlo k žádným kompenzacím operátorů terestriky, nucené opuštění pásma 700 MHz by mohlo vést k tomu, že operátoři by tyto náklady promítli do cenové politiky, a mohli by zatížit televizní stanice dalšími poplatky. To by mohlo znamenat, že některé televize terestriku v důsledku vyšších cen opustí. Díky kompenzacím je možné zajistit, aby nedošlo k negativním vlivům na současnou nabídku stanic vysílajících v terestrice.
Odkaz na úplné znění dokumentu v angličtině: State Aid SA.47258 (2017/N) – Germany Spectrum migration 700 MHz (PDF 560 Kb)
Kompenzace nesmí vést k úsporám na straně operátorů terestrické televize
Druhým důvodem částečných kompenzací je nepřímá ochrana diváků/domácností před vyššími cenami. Vyšší ceny za terestrické šíření (bez zmíněných kompenzací) by totiž měly vliv na veřejnoprávní televize, které jsou významnými klienty terestrické platformy. Pokud by veřejnoprávním stanicím v důsledku toho vzrostly náklady, mohlo by to mít vliv i na poplatky, které tyto televize vybírají od domácností. Toto riziko je sice jen velmi teoretické, nicméně v dokumentu je zmíněno jako jeden z motivů pro částečné kompenzace. V této souvislosti je vhodné poznamenat, že Německo na rozdíl od České republiky nežádalo o schválení kompenzací pro své veřejnoprávní televize.
Dokument v bodě 86 upřesňuje, proč mají být kompenzovány pouze přímé náklady související s vyklizením pásma 700 MHz.
„Kompenzace jsou omezeny na přímé náklady. Díky tomu se zajistí, že opatření nepovede k úsporám na straně operátorů digitální terestrické televize, které by následně mohly vést k nižším cenám za šíření, což by mělo za následek zatraktivnění (zvýhodnění) terestrické platformy před jinými vysílacími technologiemi,“ píše se v bodě 86.
Důležitý je v tomto kontextu i bod 94 rozhodnutí Evropské komise o Německu, který dále upřesňuje, proč se kompenzují jen přímé náklady opuštění pásma, a nikoliv upgrade vysílací technologie.
Kompenzace přímých nákladů se netýkají přechodu na DVB-T2
V německém kontextu je zajímavý i fakt, že kompenzace nemají za cíl pokrýt přechod z DVB-T na DVB-T2 ani provoz přechodových sítí DVB-T2. Jedním z důvodů je fakt, že uvolnění pásma 700 MHz není podmíněno přechodem na DVB-T2. Tento přechod ve své podstatě ani není nutný, byť v Německu k němu operátoři dobrovolně přistoupili už v roce 2015.
Pokud by se ale kterákoliv země EU rozhodla zůstat u standardu DVB-T (podobně jako Švédsko, Itálie, Francie, Portugalsko, Maďarsko nebo Slovensko), tak je možné, že Evropská komise v takovém případě schválí související kompenzace vyvolaných nákladů operátorů, které však budou striktně vázány výhradně na přímé náklady v souvislosti s vyklizením pásma 700 MHz.
Důležitý je v tomto kontextu i bod 94 rozhodnutí Evropské komise o Německu, který dále upřesňuje, proč se kompenzují jen přímé náklady opuštění pásma, a nikoliv upgrade vysílací technologie. „Cílem tohoto opatření není poskytnout další peníze na běžný provoz terestrické platformy. Cílem je pokrýt část nákladů, které vyvstanou v souvislosti se změnami a reorganizací spektra,“ dodává dokument.
První část analýzy: Podmínky státních kompenzací v Německu týkajících se uvolnění pásma 700 MHz vylučují výdaje související s přechodem na DVB-T2
Přístup evropských zemí k DVB-T a DVB-T2
- Česká republika: Povinný přechod na DVB-T2/HEVC, bez kompenzace domácností
- Rakousko, Německo: DVB-T2 jako převážně placená platforma, volné programy na satelitu
- Maďarsko, Slovensko: volné televize v DVB-T, placené v DVB-T2, kompenzace nejsou potřeba
- Francie, Portugalsko: setrvají u DVB-T, platforma T2 bude jen doplňkem
- Itálie: přejde na DVB-T2, kompenzuje nízkopřijímové domácnosti
- Španělsko: částečně zachová DVB-T, 150 mil. EUR pro domácnosti, 10 mil. EUR pro operátory
- Finsko: přejde na DVB-T2, vypne televize ve standardním rozlišení, kompenzace předmětem sporu
- Švédsko: Zachová DVB-T, jednu síť překlopí do DVB-T2. Kompenzace nejsou potřeba
- Švýcarsko: odmítlo přechod na DVB-T2, dne 3.6.2019 úplně vypnulo anténní příjem
- Belgie: placená televize v DVB-T2, veřejnoprávní televize VRT opustí DVB-T
Další země ještě definitivně nerozhodly, zda opustí standard DVB-T a jak by měl přechod probíhat
Evropská unie požaduje, aby televize uvolnily frekvence v pásmu 700 MHz. Jednotlivé státy si však mohou libovolně stanovit, zda chtějí zachovat současnou technologii vysílání DVB-T v menším rozsahu, nebo zda chtějí kombinovat technologie DVB-T a DVB-T2. Rovněž mají státy relativně volnou ruku v otázce kompenzace nákladů domácností. Česká republika chce kompenzovat operátory, s kompenzacemi domácností však nepočítá.
* Zobrazit všechny články na téma Uvolňování pásma 700 MHz v Evropě.