Chytré televizory s DVB-T2 umožňují divákům sledovat i televize přes internet. To může vést k významným změnám na trhu
S postupným rozvojem DVB-T2 vysílání, a obměnou televizních přijímačů v domácnostech, dochází k určitému paradoxu. Když si divák koupí modernější TV přijímač s podporou DVB-T2, rázem se mu otevírá svět streamingu a internetové televize. Programy, které do té doby přijímal terestricky, může nyní sledovat prostřednictvím aplikace v chytrém televizoru. Pro některé televize tak ztrácí smysl terestrické šíření, a pokračují jen ve vysílání přes internet.
Možnost sledovat televizní programy šířené přes internet na nových chytrých televizorech, může vést k významným změnám na trhu. Příkladem je Itálie, jejíž mediální trh je známý svým množstvím různých volně šířených televizních a rozhlasových programů. Napříč celou zemí můžete najít desítky nezávislých terestrických multiplexů, a stovky nezávislých TV programů. Ty vysílají nejen přes anténu, tedy DVB-T a DVB-T2, ale jsou k vidění i přes satelit, zejména přes systém Eutelsat Hotbird na pozici 13,0 st. východně. Zajímavé rovněž je, že značná část italských rádií má i své televizní verze, které můžete taktéž sledovat volně přes satelit, nebo přes terestrické a internetové vysílání.Nyní však italský trh dospěl do bodu, že se počet vysílaných programů snižuje, a to dost významně. V průběhu let 2022 a 2023 skončilo téměř 80 volně šířených televizních stanic, a k určité konsolidaci dochází i v oblasti placených programů. Částečně to lze připsat uvolnění pásma 700 MHz, které mělo za následek zánik některých místních multiplexů, a přesun některých menších televizí do jiných vysílacích platforem.
Pokles počtu televizních programů se však projevuje i v dalších lineárních platformách. Lze jej vysledovat jak v terestrickém, tak i částečně v satelitním vysílání. Ovšem v případě terestriky může být pokles citelnější vzhledem k tomu, že některým menším operátorům multiplexů v regionech se nevyplatí přecházet na novější vysílací standard.
Itálie podobně jako další evropské země postupně přechází od standardu DVB-T k modernějšímu šíření přes DVB-T2. Tato země je však pověstná svým decentralizovaným rozhlasovým a televizním trhem, díky čemuž zde působí potenciálně až stovky různých nezávislých multiplexů v různých regionech.
Některé multiplexy působí pouze na jednom vysílači a v mnoha případech šíří jen několik málo programů. A právě pro tyto nezávislé poskytovatele je přechod na modernější platformu DVB-T2 nepříliš ekonomicky atraktivní. Proto některé malé televize končí s terestrickým šířením, a přecházejí na internet, kde si je mohou najít diváci, kteří už mají k dispozici chytré TV přijímače.
Dochází tak k určitému paradoxu. Jakmile si divák koupí modernější TV přijímač s podporou DVB-T2, rázem se mu otevírá svět streamingu a internetových televizí. Programy, které do té doby přijímal terestricky, může nyní sledovat prostřednictvím televizních aplikací v chytrém televizoru.
Pro menší lokální televizní stanice tak ztrácí smysl investovat do šíření v modernějším standardu DVB-T2. Místo přechodu na tuto vysílací platformu se některé malé televize radši úplně stahují z terestrické nabídky a pokračují ve vysílání přes internet. Divák s moderním DVB-T2 přijímačem si je přirozeně „naladí“ i tam, pokud má zájem je nadále sledovat.
Výše uvedené konstatování samozřejmě neznamená, že by terestrické šíření přes DVB-T2 bylo nedostatečné. Právě naopak. Tato platforma přináší televizím i divákům mnoho výhod. Ve srovnání s původním standardem DVB-T nabízí platforma DVB-T2 možnost šíření většího počtu programů ve vyšší obrazové kvalitě. Zároveň však tato technologie musí čelit silnější konkurenci v podobě ohromného počtu programů a dalšího obsahu šířeného přes internet. Prakticky každý novější televizor s podporou DVB-T2 totiž už „umí“ přehrávat i televizní programy z internetu. DVB-T2 se tak stává jen jedním z mnoha způsobů příjmu, které má divák k dispozici na svém novém, modernějším přijímači.
Paradoxně, velká část diváků si pořídila nový televizor právě kvůli tomu, aby mohla sledovat programy v DVB-T2. Nakonec však může dojít k tomu, že tito diváci budou většinově sledovat internetové televizní služby prostřednictvím příslušných aplikací.
Platforma DVB-T2 přináší televizím i divákům mnoho výhod. Umožňuje šířit větší počet programů ve vyšší obrazové kvalitě. Zároveň však tato technologie musí čelit silnější konkurenci v podobě ohromného počtu programů a dalšího obsahu šířeného přes internet. Prakticky každý novější televizor s podporou DVB-T2 totiž už „umí“ přehrávat i televizní programy z internetu. DVB-T2 se tak stává jen jedním z mnoha způsobů příjmu, které má divák k dispozici na svém novém, modernějším přijímači.