Britský Ofcom nevidí budoucnost v terestrickém šíření, dokládá to aktuálními daty
Ofcom se zaměřil na podrobné zkoumání diváckého chování, a reálného času, který diváci tráví u jednotlivých platforem. Digitální terestrická televize nevychází se srovnání s internetovým sledováním v Británii vůbec dobře, zvláště když jde o srovnání celkového odsledovaného času v roce 2018 a v roce 2023.
Průměrný divák sledoval v roce 2023 o 25 procent méně minut přes terestrickou platformu než tomu bylo v roce 2018. Výrazný pokles by měl pokračovat i v dalších letech. Momentální podíl odsledovaných minut lineární televize přes platformy DTT a satelit činí zhruba 67 procent (jde o údaj z roku 2022). Do 12 let by měl tento podíl lineárních platforem klesnout na 35 procent.
Regulátor Ofcom neuvedl v tiskové zprávě zdrojová data z nichž vycházel. Nemáme tedy k dispozici přesný počet odsledovaných minut v jednotlivých letech, ani další data, která by odhalila míru sledování lineární a nelineární televize podle pohlaví nebo věku. Pokud máte zájem o celou zprávu v angličtině, můžete si ji přečíst zde.
Pokles sledovanosti se samozřejmě netýká jen televizních programů šířených přes anténu, ale i vysílání přes satelit. Satelitní příjem má však ve srovnání s anténním šířením velmi výraznou výhodu, jelikož umožňuje zasáhnout výrazně větší území, a větší počet diváků s nižšími náklady. Celou zemi, potažmo celý kontinent můžete pokrýt z jedné satelitní pozice, zatímco k pokrytí stejného území potřebujete provozovat desítky až stovky DTT vysílačů.
Míra satelitního příjmu bude rovněž výrazně klesat, ovšem satelitní šíření televizních programů je prozatím daleko od toho, aby se ekonomicky nevyplatilo.