Satelitní příjem neustupuje. Jeho význam roste v několika evropských zemích
Pokud patříte mezi příznivce televizního příjmu přes satelit, vězte, že podobných lidí je v Evropě stále ještě mnoho. Jak ukazují průzkumy z různých evropských zemí, ústup satelitního příjmu v nejbližších letech nebude tak dramatický jak se mohlo na první pohled zdát. Satelit má pro diváka stále ještě několik klíčových benefitů, díky kterým si drží stabilní podíl na publiku.
Český trh není pro srovnání satelitního příjmu příliš vhodným trhem, jelikož až polovina domácností upřednostňuje terestrickou televizi. Ovšem v dalších zemích, kde je terestrika podobně silná, má i satelit stále ještě velmi významnou pozici. Satelitní příjem totiž umožňuje kombinaci placených i neplacených programů v mnohem vyšších počtech než je běžné u jiných způsobů televizního příjmu. Dále nabízí stabilní obrazovou kvalitu, a umožňuje mnohem efektivnější šíření programu ve velmi vysokém rozlišení. V neposlední řadě má satelitní divák možnost nahrávat a přehrávat většinu vysílaných pořadů bez omezení.Jako příklad stabilní popularity satelitního příjmu může posloužit Itálie nebo Polsko. V obou zemích má terestrický příjem velmi silnou pozici a dlouhodobou tradici. A v obou zemích je satelit na vzestupu, alespoň co do počtu odsledovaných minut. Polská verze průzkumu The Gauge agentury Nielsen, která pravidelně mapuje popularitu platforem podle odsledovaných minut, přisuzuje satelitu druhou pozici s podílem 30,1 %. Satelitní příjem je jen v těsném závěsu za kabelovou televizí, která si drží podíl 33,4 %.
Zajímavé v této souvislosti je, že Polsko má velmi dobře rozvinutou síť terestrické televize, a v určitém smyslu je velmi podobné českému trhu. Nicméně satelit si zde drží velmi silnou pozici i díky vysoké popularitě placené televize. Individuální satelitní příjem však Polákům přináší velmi pestrou škálu domácích programů, za které nemusí platit.
Obdobná situace je ve zmíněné Itálii, kde má anténní příjem přední pozici i díky přítomnosti velkého počtu regionálních a lokálních multiplexů. Italové však postupně znovuobjevují výhody satelitního příjmu, i díky platformě tivùsat, která umožňuje příjem řady atraktivních italských stanic bez pravidelných poplatků. Podíl této satelitní platformy jen podle počtu zaregistrovaných příjemců činí 3,6 milionu domácností, což je přibližně 15 procent. Do této statistiky se však počítají jen domácnosti, které se zaregistrovaly k příjmu platformy tivùsat, a mají k dispozici příslušnou přístupovou kartu.
Polsko má velmi dobře rozvinutou síť terestrické televize, a v určitém smyslu je velmi podobné českému trhu. Nicméně satelit si zde drží velmi silnou pozici i díky vysoké popularitě placené televize. Obdobná situace je ve zmíněné Itálii, kde má anténní příjem přední pozici i díky přítomnosti velkého počtu regionálních a lokálních multiplexů. Italové však postupně znovuobjevují výhody satelitního příjmu, i díky platformě tivùsat, která umožňuje příjem řady atraktivních italských stanic bez pravidelných poplatků.
Italské programy lze sledovat i nekódovaně, tedy bez přístupové karty
V Itálii jsou však podle neoficiálních odhadů další miliony domácností, které mohou sledovat satelitní programy bez přístupové karty. Na pozici 13 st. východně jsou totiž k vidění desítky různých italských programů, které jsou volně dostupné bez kódování. Satelitní nadšenci i v ČR mohou touto cestou legálně přijímat desítky italských rádií v audio i video podobě, a k dispozici jsou i programy veřejnoprávní televize. Ty vysílají většinu svých pořadů volně, a kódují jen v nejnutnějších případech, například v době vysílání akvizičních pořadů.
Satelit si i nadále drží dominantní pozici v Německu, Rakousku nebo na Slovensku, a stále má velmi silnou pozici na Britských ostrovech, v Rumunsku, v Maďarsku, a částečně i ve Švýcarsku, ve Francii a ve Skandinávii.
Ukazuje se, že návyky diváků se nemění tak rychle, jak se mění technologie. Internetová televize (IPTV/OTT) sice získává nové diváky ohromným tempem díky své povaze plně mobilního on-line příjmu. Ovšem stabilní příjem na hlavním televizoru v domácnosti obvykle patří satelitu nebo kabelové televizi, což jsou i v roce 2024 nejstabilnější zdroje příjmu z pohledu diváka. Internet může být z tohoto pohledu klíčovým doplňkem všech ostatních platforem. Satelit však má pro diváka stále ještě několik klíčových benefitů, které mu zajišťují stabilní podíl na publiku.
Mezi tyto benefity patří především vysoká a stabilní kvalita obrazu bez ohledu na internetové připojení, dále možnost nahrávat a přehrávat většinu pořadů bez jakýchkoliv omezení, a v neposlední řadě i možnost neomezeného přetáčení nahraného obsahu na pevný disk. Poslední zmíněný benefit může divák využívat i u terestrické nebo kabelové televize. Satelitní příjem ale k tomu všemu poskytuje i bonus v podobě velmi vysokého počtu dostupných programů. Proto není překvapením, že diváci tento způsob příjmu v mnoha zemích neopouštějí.
Internetová televize získává nové diváky ohromným tempem díky plně mobilnímu on-line příjmu. Ovšem stabilní příjem na hlavním televizoru v domácnosti obvykle patří satelitu nebo kabelové televizi, což jsou i v roce 2024 nejstabilnější zdroje televizního příjmu pro běžného diváka.